گوناگون

رئیس سازمان زندان‌ها: پول کافی برای غذای زندانیان نداریم

اصغر جهانگیر از دولت گلایه کرد که بودجه زندان‌ها را ۱۳ درصد کاهش داده و برای بازسازی زندان‌های فرسوده هزینه نمی‌کند. سخنگوی قوه قضائیه چندی پیش ادعا کرده بود برخی زندانیان در سوئیت‌هایی با امکانات کافی به سر می‌برند.

Iran Gefängnis in der Stadt Abadeh (IRNA)

زندان شهر آبادان

رئیس سازمان زندان‌ها و مشاور رئیس قوه قضائیه روز شنبه (۹ دی/ ۳۰ دسامبر) در جمع خبرنگاران گفت بودجه‌ای که در اختیار این سازمان قرار می‌گیرد کافی نیست و در برخی زندان‌ها دو برابر ظرفیت زندانی نگهداری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا اصغر جهانگیر گفت: «در ۱۸ ماه گذشته، دولت یک ریال بودجه عمرانی به ما نداده است و با توجه به زلزله‌هایی که در چند وقت اخیر آغاز شده، واقعاً اگر به وضعیت زندان‌های فرسوده توجه نشود ممکن است بعداً خطراتی متوجه زندانیان شود.»

دولت در لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده که رئیس جمهور حسن روحانی ۱۹ آذر ماه تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد بودجه جاری سازمان زندان‌ها برای سال آینده را به نسبت بودجه امسال ۱۳ در صد کمتر در نظر گرفته است. رئیس این سازمان هفته‌ی گذشته با حضور در کمیسیون قضائی مجلس به این مسئله اعتراض کرد.

۵۴۰۰ تومان برای سه وعده غذا

به گفته‌ی جهانگیر‌ در حال حاضر دولت برای سه وعده غذای روزانه هر زندانی، ۵ هزار و ۴۰۰ تومان در نظر گرفته که با توجه به تورم و افزایش قیمت‌ها به خصوص در حوزه مواد غذایی، با این پول نمی‌توان “سه وعده غذای مناسب” به زندانیان داد.

سازمان زندان‌ها پیشنهاد کرده بودجه سه وعده غذای روزانه هر زندانی دست‌کم به ۹ هزار تومان افزایش یابد که با توجه به تنگناهای مالی دولت و کسری بودجه این پیشنهاد مورد توجه قرار نخواهد گرفت.

کمبود بودجه برای نوسازی زندان‌های فرسوده و احداث زندان‌های جدید در حالی است که تا مدتی پیش هر سال ده درصد به تعداد زندانیان افزوده می‌شد. جهانگیر شهریور امسال با تائید این روند گفته بود میزان افزایش تعداد زندانیان اکنون به حدود پنج درصد در سال رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرهاد افشارنیا رئیس کل دادگستری استان خوزستان خرداد ماه امسال تعداد زندانیان در ایران را ۲۴۰ هزار نفر اعلام کرده است.

همزمان، حجت‌الاسلام حمید شهریاری، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر تعداد کل زندانیان ایران را ۲۲۵ هزار نفر اعلام کرد. او در عین حال گفته بود که ایران با همین رقم نیز به لحاظ تعداد زندانیان در جایگاه هشتم جهان قرار دارد.

خبرگزاری تسنیم اول خرداد ماه امسال آماری از وضعیت زندان‌ها به نقل از اصغر جهانگیر منتشر کرد که نشان می‌دهد در جمهوری اسلامی شمار زندانیان با جهشی باورنکردنی روبرو بوده است.

بنابر این گزارش در نخستین سال تاسیس جمهوری اسلامی جمعیت ایران حدود ۳۷ میلیون نفر و تعداد زندانیان ۸۵۵۷ نفر بوده است. در سال ۶۰ جمعیت به ۴۰ میلیون نفر رسیده و تعداد زندانیان ۳۴ هزار و ۵۹۰ نفر شده است.

افزایش ۳۳۳ درصدی زندانیان طی سه دهه

رئیس سازمان زندان‌ها تعداد زندانیان در سال گذشته که جمعیت ایران ۷۸ میلیون نفر بوده را ۲۲۳ هزار نفر اعلام کرد. او می‌گوید در سه دهه منتهی به سال گذشته رشد جمعیت ۶۶ درصد بوده اما تعداد زندانیان ۳۳۳ درصد بیشتر شده است.

جهانگیر گفته است میانگین تعداد زندانیان به ازای یک صد هزار نفر جمعیت در آسیا ۱۷۴ و در جهان ۱۶۸ نفر است و ایران با ۲۸۳ زندانی به ازای هر صد هزار نفر، در میان کشورهای اسلامی در رتبه دوم و در آسیا در جایگاه ششم قرار دارد.

مطابق قانون، تمام زندان‌های ایران باید به خارج از شهرها منتقل شوند. جهانگیر می‌گوید دولت نه بودجه‌ای برای این کار اختصاص می‌دهد و نه برای بهبود زندان‌هایی که فرسوده و محتاج نوسازی هستند.

Iran Kundgebung vor Ewin Gefängnis (amadnews)

تجمع خانواده زندانیان سیاسی مقابل زندان اوین، عکس از آرشیو

رئیس سازمان زندان‌ها گفته است: «ساخت زندان ایلام از سال ۸۲ آغاز شده و اعتبارات استانی داشته اما متاسفانه تا امروز که ۱۴ سال از شروع ساخت آن می‌گذرد، هنوز موفق نشدیم ساخت آن را تمام کنیم. این در حالی است که زندان‌های استان ایلام، ظرفیت کافی ندارد و تقریباً با دو برابر ظرفیت در زندان‌های فرسوده، خدمت‌رسانی می‌کند.»

با این همه وضعیت ایلام هنوز از برخی از استان‌های دیگر “بهتر” است. رئیس کل دادگستری استان خوزستان می‌گوید زندان‌های این استان ظرفیت  ۵ هزار زندانی را دارند اما اکنون بیش از ۱۲ هزار زندانی در آنها جا داده شده‌اند.

به تازگی رئیس جمهور پیشین محمود احمدی‌نژاد از شرایط نامناسب نگهداری معاون اجرایی خود در دولت دهم، حمید بقایی که مدتی در بازداشت بوده انتقاد کرد. بقایی گفته بود که بیشتر دوران بازداشت خود را در سلول انفرادی به سر برده است.

سوئیت در هشت متر مربع؟

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری هشتم مرداد ماه خود که فیلم آن در شبکه مجازی نیز منتشر شده مدعی شد  که بقایی و شمار دیگری از زندانیان در یک سوئیت با امکانات رفاهی بسیار از جمله تلویزیون و یخچال نگهداری شده‌اند.

Iran Bildergalerie KW10 Gefängnis (ISNA)

وزیر بهداشت دولت یازدهم پس از بازدید از زندان قزل حصار وضعیت بهداشتی این زندان را “فاجعه‌آمیز” توصیف کرد

به گزارش خبرگزاری ایلنا، رئیس سازمان زندان‌ها گفته است: «سرانه‌ای که دولت برای هر زندانی مصوب کرده، ۱۳ متر مربع است در حالی که این فضا در حال حاضر با توجه به کمبودهای موجود، هشت تا هشت و نیم متر است. تا رسیدن به سرانه مصوب که به نظر می‌رسد همان هم کم باشد، حدود چهار الی پنج متر کمبود داریم.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا