گوناگون

محدودیت تلگرام و اینستاگرام در ایران

به دنبال تظاهرات و اعتراض‌های ضد حکومتی در ایران، مسئولان امنیتی دسترسی به تلگرام و اینستاگرام را محدود کردند. بعد از بسته شدن کانال آمدنیوز، مدیر تلگرام گفت که مقامات ایرانی از او خواسته‌اند که سایر کانال‌هایی را که برای تظاهرات آرام فراخوان می‌دهند نیز مسدود کند، اما وی نپذیرفته است و به همین دلیل، مسئولان جمهوری اسلامی دسترسی را ناممکن ساخته‌اند.

media

از روز یکشنبه ١٠ دی/٣١ دسامبر، دسترسی به تلگرام و اینستاگرام در ایران بسیار دشوار شد. به گفتۀ کاربران نسخۀ تلفن همراه تلگرام و اینستاگرام از دسترس خارج شد اما ظاهراً نسخۀ دسکتاپ این نرم‌افزارها تا اندازه‌ای بهتر کار می‌کرده است.

ساعتی بعد خبرگزاری صدا و سیما نوشت “با تصمیم سطوح عالی امنیتی، فعالیت تلگرام و اینستاگرام به طور موقت محدود می‌شود”. صدا و سیما می‌افزاید: این تصمیم در راستای حفظ آرامش و امنیت شهروندان اتخاذ شده است”.

قبلاً مسئولان جمهوری اسلامی گروه‌های “ضدانقلاب” خارج از کشور را متهم کردند که از شبکه‌های اجتماعی به ویژه تلگرام سوءاستفاده می‌کنند و از این طریق مردم را به خشونت و استفاده از کوکتل مولوتوف تشویق می‌کنند.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک پیام توئیتری نوشته بود که “یک کانال تلگرامی” مردم را به ایجاد ناامنی و استفاده از بمب دستی دعوت می‌کند. در پی اظهارات وزیر ارتباطات، پاول دوروف بنیانگذار تلگرام پاسخ داد که “ترویج خشونت بر اساس مقررات تلگرام ممنوع است و اگر صحیح باشد، ما ناچاریم این کانال‌ها را مسدود کنیم”. به دنبال این موضع‌گیری، کانال آمدنیوز روی تلگرام بسته شد. خبرگزاری فرانسه تعداد مشترک آمدنیوز را ١٫۴ میلیون نفر ارزیابی می‌کند.

با اینحال بعد از بسته شدن آمدنیوز، کانال‌های دیگری روی تلگرام جای آن را اشغال کردند. به عنوان مثال “صدای مردم” طی چند ساعت به مرز ٧٠٠هزار مشترک رسید.

به گفتۀ مدیر تلگرام “مقامات ایرانی دسترسی به تلگرام را برای اکثریت ایرانیان محدود کرده‌اند زیرا ما نپذیرفتیم که کانال صدای مردم و سایر کانال‌هایی را که برای تظاهرات آرام فراخوان می‌دهند، مسدود کنیم”.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا