اخبار

اعتراضات در شهرهای ایران شامگاه یکشنبه نیز ادامه یافت

ناآرامی در شهرهای ایران پس از سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران که تلاش برای آرام کردن معترضان داشت نیز ادامه یافت. طبق گفته مقام‌های ایران، تعداد بازداشت‌های اعتراض‌های خیابانی به بیش از ۳۷۰ نفر رسیده است.

اخبار و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از ‌آن است که شامگاه یکشنبه (۱۰ دی / ۳۱ دسامبر) اعتراضات در تهران، دماوند، شاهین‌شهر، اراک، همدان، کرج، تویسرکان، مراغه، ایذه، بهشهر، کرمانشاه، سنندج، خوی، الیگودرز و چند شهر دیگر ادامه یافت و در اکثر موارد با دخالت مأموران امنیتی به خشونت گرایید.

خبرگزاری‌های ایران نیز از ناآرامی‌هایی در شهرهای تهران، کرج، ساوه، آمل، خرم‌دره، قزوین، شهر کرد، بهشهر، ساری، تویسرکان، همدان و چند شهر دیگر خبر دادند.

در شبکه‌های اجتماعی ویدئویی مربوط به “حمله به پایگاه گردان امام علی بسیج” در شاهین‌شهر اصفهان دیده می‌شود. طبق همین خبر‌ها، در برخی شهرها شعارهای “استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی”، “جمهوری اسلامی مرگ به نیرنگ تو”، “مرگ بر دیکتاتور” و “می‌میریم، می‌میریم، ایران رو پس می‌گیریم” شنیده می‌‌شد. همچنین علیه  علی خامنه‌ای نیز شعارهایی داده شد.

تصاویری ویدئویی حاکی از درگیری معترضان در کرمانشاه با مأموران است. در فیلمی که از مراغه منتشر شده معترضان پرچم جمهوری اسلامی را از ورودی فرمانداری این شهر پایین می‌کشند.

ویدئویی نیز منتشر شده که گوینده آن می‌گوید: «اینجا بهشهر است، نیروهای امنیتی فقط دارند مردم را می‌زنند.»

سایت رجانیوز از “چند ساعت التهاب مصنوعی در مرکز پایتخت” سخن گفته و نوشته است که “ترقه‌بازی آشوبگران در میدان انقلاب و شعار علیه مقدسات مردم اعتراض اقتصادی نیست؛ فتنه آمریکایی است”.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، از تجمعاتی در سطح شهر تهران سخن گفته که با حضور نیروهای امنیتی به “برقراری آرامش” انجامیده است.

خبرگزاری فارس از ادامه تجمعات خیابانی در شهرهای مختلف سخن گفته و در عین حال نوشته است که با وجود بروز این تجمعات در شب گذشته “آرامش بیشتری بر فضای شهرهای کشور حاکم” بود. فارس همچنین می‌نویسد: «از استان البرز خبر می‌رسد اغتشاشات از ساعات اولیه امشب شروع شده بود ولی با حضور گسترده یگان‌های ویژه و نیروهای امنیتی فضای شهر کرج تحت کنترل درآمده است.»

طولی نکشید که با دخالت مأموران امنیتی اعتراضات که در ابتدا مسالمت‌آمیز بود رنگ خشونت به خود گرفت. مأموران در بسیاری از موارد از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کردند.

محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران، گفته است که اکثر معابر و خیابان‌هایی که در آن اغتشاش شده بود به وضعیت آرامش رسیده‌اند. او گفت: «متأسفانه عده‌ای سودجو که برای ما قابل شناسایی هستند با حضور در برخی معابر و میادین شعارهای ساختارشکنانه علیه نظام سر دادند.»

اصغر ناصربخت، معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران، در گفت‌‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفته است که از روز شنبه حدود ۲۰۰ نفر در محدوده تقاطع خیابان‌های انقلاب و ولیعصر بازداشت شده‌اند. مقام‌های دیگر نیز از دستگیری‌ ده‌ها نفر دیگر در شهرهای مختلف سخن گفته‌اند که در مجموع شمار بازداشت‌شدگان را به بیش از ۳۷۰ تن رسانده است.

بر پایه گزارش‌های رسانه‌های ایران، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، گفت که بازداشت‌شدگان اعتراف کرده‌اند که “احساساتی شده‌ و با توجه به جو ایجا‌دشده اقداماتی چون آتش زدن مسجد و اماکن عمومی را عملی ساخته‌اند”. او افزود: «عاملان شعارهای ساختارشکن و تخریب اموال عمومی از جنس مردم نیستند.»

او اقداماتی چون فراخوان به شورش و تخریب اموال دولتی را جرم و مستلزم مجازات سنگین دانست و از قضات خواست که با آمادگی کامل و با همکاری پلیس به تعقیب قضایی عوامل اصلی اقدام کنند. او در ادامه از درخواست دادستانی تهران مبنی بر تعقیب فردی خبر داد که “در خارج از کشور مردم را به اقدامات تروریستی، آتش زدن اموال عمومی و مانند آن تحریک” کرده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا