گوناگون

لحظه ‌به ‌لحظه با واکنش‌ها و حواشی موج اعتراضات در ایران

اخبار مربوط به اعتراضات ایران توجه بسیاری را به رسانه‌ها معطوف کرده است. تلویزیون ایران از ۱۰ کشته خبر داد و وزیر ارتباطات خبر فیلتر دائمی تلگرام را تکذیب کرد. حسین شریعتمداری معترضان را “جرثومه‌های فساد و تباهی” خواند.

کشته شدن ۱۰ نفر

شبکه خبر صدا و سیمای ایران می‌گوید که ۱۰ نفر در جریان درگیری‌های یکشنبه (۱۰ دی / ۳۱ دسامبر) در ایران کشته و حدود ۱۰۰ نفر زخمی شدند. این شبکه به نقل از احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، گفت که این نیرو از سلاح گرم استفاده نکرده بلکه کشته‌ها و زخمی‌ها به دلیل آن بوده است که “عوامل تروریست” از سلاح گرم و سرد استفاده کرده‌اند.

تأیید دو کشته در اعتراضات ایذه

هدایت‌الله خادمی، نماینده ایذه خوزستان در مجلس، با تأیید کشته شدن دو نفر در اعتراضات یکشنبه ۱۰ دی در این شهرستان گفت که نمی‌داند آیا این تیراندازی از جانب تجمع‌کنندگان یا نیروی انتظامی بوده یا خیر و موضوع بررسی خواهد شد. او افزود که مسئولان سال‌هاست با مشکل وجود سلاح‌ سرد و گرم در دست مردم این منطقه مواجه هستند و مأموران “در حین جستجو در برخی از منازل دستگیرشدگان مواد منفجره کشف و ضبط” کرده‌اند.

شریعتمداری‌: یک مشت آشوبگر که در اندازه تفاله داعشی‌ها هم نیستند

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول و نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان، می‌گوید که شعار “نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران” شعار مردم ایران نیست، بلکه شعار اسرائیل است. او خطاب به معترضان نوشت که برای “این جرثومه‌های فساد و تباهی و پیاده‌نظام مفلوکی که به نیابت از دشمنان ملت به خیابان آمده‌اند فقط یک ­­”یا حیدر” بسیجیان کافی است”. شریعتمداری افزود: «آیا تصور می‌کنند اینان از پس یک مشت آشوبگر که در حد و اندازه تفاله داعشی‌ها هم نیستند، بر نمی‌آیند؟ کسانی که اوج شجاعتشان آتش‌زدن سطل‌های زباله و کندن نرده خیابان‌هاست.»

  انتقاد کانون نویسندگان ایران به اظهارات حسن روحانی

«حسن روحانی رییس دولت در سخنانی که روز یکشنبه از تلویزیون پخش شد انتقاد و اعتراض را حق مردم دانست؛ اما مردمی که فاقد وسایل ارتباطی و ابزار رسانه هستند چگونه می‌توانند انتقاد کنند؟ وقتی امکان استفاده از حق نیست دم زدن از آن فقط تعارف است و بس. فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام حمله به آزادی بیان است؛ در مقابل اعتراض‌های مردم چه دست بر دسته‌ی باطوم و انگشت بر ماشه‌ی سلاح و چه انگشت بر کلید فیلترینگ، همه، شکل‌های گوناگون سرکوب آزادی بیان است.
پس، تا آنچه را حق مردم اعلام کرده‌اید به آنها بازگردانید، شبکه‌های اجتماعی را از سد و بند رها کنید.»

خبرهای ضدونقیض درباره “فیلتر دائمی تلگرام”

خبرگزاری ایلنا به نقل از یک منبع آگاه در مورد مسدود شدن شبکه ‌پیام‌رسان تلگرام در ایران بعد از اعتراضات نوشت، مشکل در عبور از خط قرمز ایران توسط یک پیام‌رسان بیگانه با تعداد زیاد کاربر ایرانی است. او از فیلتر دائمی تلگرام سخن گفت و به کاربران توصیه کرد که از شبکه‌های اجتماعی داخلی مانند “سروش” استفاده کنند. این منبع آگاه همچنین گفت که شبکه اجتماعی اینستاگرام به دلیل وجود نداشتن نمونه مشابه داخلی احتمالا تا چند هفته آینده رفع فیلتر خواهد شد. کوتاه بعد این خبر تکذیب شد.

پاول دوروف از کار بر روی فیلترشکن قوی خبر داد

پاول دوروف، مدیر شبکه تلگرام، در پیامی که در کانال شخصی خود منتشر کرده است خبر داده که این شبکه بر روی فیلترشکن‌های قدرتمندی کار می‌کند که در آغاز سال ۲۰۱۸ عرضه خواهد شد.

گزارش‌های “وال ‌استریت ژورنال”

روزنامه آمریکایی “وال استریت ژورنال” در گزارشی در ۱۰ دی (۳۱ دسامبر) نوشت که بزرگ‌ترین موج اعتراض‌های خیابانی در حدود یک دهه گذشته در ایران و تظاهرات معترضان به رغم تهدیدهای دولت، چالشی افزون‌شونده برای رهبران این کشور است. این نشریه یک روز پیش از این در گزارشی نوشته بود: «معترضان به دولت ایران خواستار تغییر رژیم ایران به حاکمیت خامنه‌ای هستند.»

 

 “آن‌هایی که مردم را به حضور در خیابان‌ها تشویق کردند پاسخگو باشند”

محمدرضا خاتمی، از چهره‌های مطرح اصلاح‌طلبان، با اشاره تلویحی به اصولگرایان گفت که مخالفان دولت مردم را به حضور در خیابان‌ها تشویق کردند. به گفته او، اگر مردم دست به اقدامات خشونت‌‌آمیز هم بزنند “شایسته سرزنش نیستند، زیرا کسانی که وضعیت موجود را به چنین شرایطی رسانده‌اند باید پاسخگو باشند”.

“تشویق به وحدت ملی”

قربانعلی دری نجف‌‌آبادی، امام‌ جمعه اراک، دو جناح را به “وحدت ملی” تشویق کرد و گفت: «سیاسیون از این فضا برای تخریب دولت سوء استفاده نکنند.» او از مسئولان خواست که به سرعت مشکلات اقتصادی مردم را رفع کنند.

توئیت مصطفی تاجزاده

مصطفی تاجزاده، از چهره‌های نام‌آشنای اصلاح‌طلب، با اشاره به رخدادهای سوریه توئیت کرد: «نه نظام حق دارد اشتباه حزب بعث را مرتکب شود و نه معترضان مجاز به تکرار خطای معارضان بشار اسدند. حکومت حق اعتراض مخالفان خود را به رسمیت بشناسد و تظاهرکنندگان نیز قانونی و مدنی رفتار کنند و از تخریب و آتش ‌زدن اموال عمومی بپرهیزند تا ایران دموکراتیک شود و یکپارچه بماند.»

 توئیت سعید جلیلی

سعید جلیلی، سیاستمدار اصولگرای ایرانی، در توئیتر نوشت: «انقلابی‌گری به‌معنای کمک به دولت برای رفع مشکلات کشور در هر دوره از جمله زمانی است که مسئولیت اداره کشور بر عهده ما نیست.»

 

نقل قول یک کاربر از مصاحبه سردار همدانی درباره به کارگیری سپاه پاسداران از “اشرار و ارازل” در سرکوب اعتراضات مردمی سال ۸۸:

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا