اجتماعی

گزارشی از بازداشت دست‌کم ۱۴ تن از دانشجویان تهران

پس از جلسه مشترک اعضای شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران با ریاست دانشگاه که به منظور پیگیری آزادی دانشجویان بازداشت شده در جریان اعتراضات روزهای اخیر صورت گرفته بود، دست‌کم ۴ عضو شورای صنفی دانشجویان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. گزارشات تکمیلی دیگر تعداد دانشجویان دانشگاه های تهران را به ۱۴ تن افزایش می دهد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در تاریخ دهم دی‌ماه پس از برگزاری جلسه مشترک شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران با ریاست دانشگاه که به منظور پیگیری آزادی دانشجویان بازداشت شده در جریان اعتراضات روزهای اخیر صورت گرفته بود دست‌کم ۴ تن بازداشت شدند.

این دانشجویان که از طرف شورا در جلسه مشترک حاضر شده بودند پس از پایان جلسه و خروج از محل توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شدند.

گفته میشود تعداد دیگری از اعضای شوراهای صنفی دانشگاه های تهران و تعداد دیگری نیز در شرایطی نامعلوم توسط ماموران امنیتی بازداشت شده اند.

‎رومینا محسنی، ‎محمد خانی، ‎پروین محمدی، ‎مجید مسافر، ‎سیاوش امجدی، ‎سما درخشانی، ‎صحیب ویسی، ‎لیلاحسین‌زاده و ‎پدرام پذیره هویت سایر دانشجویان بازداشت شده است که شامل اعضای شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران نیز می شود.
‎محمد شریفی مقدم، محمدرضا درویشی، کسری نوری و ‎فائزه عبدی‌پور چهار تن از دانشجویانی هستند که در تاریخ نهم دی‌ماه بازداشت شدند.

در بین بازداشت شدگان صرفا محرز شده است “محمد شریفی مقدم” به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است. از سرنوشت سایر بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست.
همچنین امروز گزارش شد محمد جواهری، دانشجو رشته انسان شناسی دانشگاه تهران که برای دیدار خانواده خود به شهرستان سردشت رفته بود، امروز ۱۲ دیماه توسط ماموران لباس شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

موارد فوق در حالی است که هرانا مورخ ۸ دیماه گزارش داده بود، در پی تظاهرات اعتراض آمیز در زاهدان “دست‌کم ۳ تن از دانشجویان شهر زاهدان به نام های امین رضایی، امید ارسلان پژمان، یاسین میرزایی” توسط نیروهای انتظامی این شهر دستگیر شدند.

پیش از این شورای صنفی دانشجویان کشور با انتشار بیانیه ای کوتاه ضمن اعلام همبستگی با مطالبات مردم معترض تاکید کرده بود “مسئولیت هرگونه برخورد امنیتی با دانشجویان و ساحت دانشگاه را بر عهده وزیر علوم دانسته و قاطعانه خواستار اعلام حمایت بدون قید و شرط از طرف وزارت علوم و پیگیری برای توقف عاجل این بی‌حرمتی و بی‌قانونی هستیم”
این شورا امروز نیز بیانیه ای صادر کرد و خواستار آزادی دانشجویان زندانی شد.

این بازداشت ها در حالی صورت می گیرد که امروز وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه‌ها هیچ تحرکی در اعتراضات چند روز اخیر نداشتند، مدعی شد “چند تن از دانشجویان بازداشت شده بودند که با دخالت بنده و رئیس دانشگاه تهران آزاد شدند.”

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا