حقوق بشر

پیام ارگان‌ها و مقام‌های حقوق بشری به حکومت ایران: خشونت را متوقف کنید!

دفتر حقوق بشر سازمان ملل از جمهوری اسلامی خواست به آزادی عقیده و بیان احترام بگذارد و به قهر و خشونت متوسل نشود. دیدبان حقوق بشر از مقام‌های ایران خواست به جای تهدید معترضان زمینه اعتراض مسالمت‌آ‌میز آنها را فراهم کند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست که موازین بین‌المللی را رعایت کنند و به حقوق مدنی تظاهرکنندگان مخالف رژیم احترام بگذارند.

زید رعد حسین، کمیسر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر، روز چهارشنبه (۳ ژانویه) از مقام‌های جمهوری اسلامی تقاضا کرد که نیروهای امنیتی را از اعمال قهر و خشونت باز دارند و مطابق قوانین و میثاق‌های بین‌المللی با مخالفان برخورد کنند.

کمیسر سازمان ملل تأکید کرد که آزادی تجمع و ابراز عقیده از حقوق اولیه شهروندان است.

کمیسر سازمان ملل در این اظهاریه یادآوری کرده است که طی ۶ روز گذشته در ایران بیش از ۲۰ نفر کشته و صدها نفر دستگیر شده‌اند.

رعد حسین بر ضرورت “تشکیل یک کمیته جدی، مستقل و بی‌طرف برای تحقیق در اعمال خشونت” تأکید ورزید.

او افزود: «این حق معترضان است که فریاد بزنند و فریاد آنها شنیده شود».

“به جای تهدید رسیدگی کنید”

سازمان دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای که سه‌شنبه ۱۲ دی‌ماه (دوم ژانویه) منتشر شد، از مقام‌های ایرانی خواسته بود که در برخورد با معترضان خویشتن‌داری خود را حفظ کنند.

این بنیاد حقوق بشری یادآوری کرد که در روزهای گذشته بیش از ۲۰ شهروند ایرانی کشته شده و صدها نفر دستگیر شده‌اند. به گفته این بنیاد این امر وضعیت ناگوار پس از جنبش اعتراضی سال ۱۳۸۸ را تداعی می‌کند که در آن صدها نفر به قتل رسیدند.

این سازمان حقوق بشری از کشته شدن معترضان و بازداشت‌ها و محدودیت در شبکه‌های اجتماعی ابراز نگرانی کرده است.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌دیدبان حقوق بشر، گفته است: «مقام‌های ایران باید به جای تهدیدهای نه چندان پوشیده علیه معترضان، موارد قهر و خشونت را بررسی کنند و حقوق بازداشت‌شدگان را تضمین کنند.»

دیدبان حقوق بشر از دولت ایران تقاضا کرده است که حق اعتراض آزاد و مسالمت‌آمیز مردم را رعایت کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا