گوناگون

لحظه به لحظه با موج اعتراضات در ایران – ۱۴ دی

شیرین عبادی، برنده نوبل صلح خواستار نافرمانی مدنی و اعتراض‌های سراسری در ایران شده و محمد ملکی از چهره‌های سرشنای مخالف جمهوری اسلامی در داخل ایران نیز از معترضان خواسته است با «روش‌های خلاقانه» به اعتراض و اعتصاب ادامه دهند.

شیرین عبادی خواستار ادامه اعتراضات شد
رویترز می‌نویسد شیرین عبادی که برنده نوبل صلح سال ۲۰۰۳ و از منتقدان حاکمیت است، خواستار آن شده که مردم از پرداختن قبوض آب و برق و گاز و مالیات خودداری کنند. شیرین عبادی همچنین از مردم خواسته پول‌ها خود را از بانک بیرون بشکند تا حکومت تحت فشار قرار گرفته و به مطالبتشان تن دهد و دست به خشونت نزند.

پیام محمد ملکی به مناسبت قیام حق‌طلبانه ملت ایران

در همین حال محمد ملکی، از فعالان سیاسی ملی‌گرا و از مخالفان سرسخت حکومت جمهوری اسلامی در داخل ایران، در پیامی خطاب به معترضان ایرانی ضمن تحسین اعتراض‌های سراسری علیه فقر و ظلم و فساد، تأکید کرده نظامی که «بر پایه ظلم و فساد و دزدی بنا شده، دیر یا زود با خیزش مردم سقوط خواهد کرد».

آقای ملکی در این پیام توصیه‌هایی هفت‌گانه به معترضان ایران ارائه کرده که از جمله آن پیگیری برگزاری رفراندوم با نظارت مراجع بین‌المللی برای تعیین نظام مطلوب مردم به عنوان «خواسته نهایی» است.

او از معترضان خواسته است که «از نفوذ افراد فرصت‌طلب و خشونت‌گرا که اغلب توسط حکومت سازماندهی می‌شوند» به جمع خود خودداری کنند، و «خرابکاران را از میان خود برانند» و نهایت تلاش خود را برای پرهیز از خشونت به کار گیرند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل تهران را به خویشتن‌داری فراخواند

زید رعد حسین از جمهوری اسلامی خواست “برای پرهیز از افزایش خشونت و ناآرامی” خویشتن‌داری پیشه کند. به گفته‌ی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، به تظاهرات مسالمت‌آمیز “نباید برچسب مجرمانه زد”.

هشدار ترکیه نسبت به دخالت در امور داخلی ایران

سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه امروز پنجشنبه (۴ ژانویه/ ۱۴ دی) نسبت به تلاش طرف‌های خارجی برای دخالت در امور داخلی ایران هشدار داد و آن را انگیزه‌ای برای اقدام متقابل تهران دانست.

ابراهیم کالین در کنفرانسی خبری در آنکارا به خبرنگاران گفت، همزمان با این‌که شهروندان ایرانی حق راهپیمایی دارند، حرکت‌هایی که منجر به خسارت جانی و مالی می‌شوند، پذیرفتنی نیستند.

تأکید دبیرکل سازمان ملل بر لزوم آزادی تجمعات و عقیده در ایران

آنتونیو گوترش اعلام کرد که تحولات جاری در ایران را با نگرانی دنبال می‌کند. دبیرکل پرتغالی سازمان ملل متحد مرگ افراد در جریان اعتراضات هفته گذشته را محکوم کرد. او از معترضان در ایران خواست از خشونت دوری کنند و از تهران خواست به حق آزادی تجمعات و آزادی عقیده توجه کند. گوترش خواستار پایان هرگونه خشونت شد.

قدردانی فرمانده ارتش از نیروی انتظامی و بسیج

سرلشکر عبدالرحیم موسوی در پیامی از “همراهی اقشار مختلف مردم و آحاد همرزمان فداکارم در نیروی انتظامی قهرمان و برادران بی‌ادعای بسیجِ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی” قدردانی کرده است.

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی معترضان را “پیاده‌نظام روسیاه” و “منافقین جنایتکار” خوانده که از طرف آمریکا و اسرائیل به میدان آمده‌اند.

در بخشی از پیام سرلشگر موسوی آمده، که اگر لازم می‌شد این نیرو در کنار نیروی انتظامی “رودرروی فریب‌خوردگان شیطان بزرگ” می‌ایستاد.

فرانسه خواستار رعایت آزادی بیان و تجمعات در ایران شد

وزیر امور خارجۀ فرانسه، ژان-ایو لودریان، برای چندمین بار سفر خود را به ایران به تعویق انداخت. قرار بود وزیر امور خارجۀ فرانسه در پایان هفتۀ جاری به ایران سفر کند. یکی از اهداف سفر او به تهران تدارک سفر رئیس جمهوری فرانسه به ایران بود.

در پی لغو این سفر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در گفتگویی تلفنی با همتای ایرانی اش، حسن روحانی، نگرانی خود را از شمار قربانیان سرکوب تظاهرات اعتراضی مردم ایران ابراز داشت و از رهبران تهران خواست که در مواجهه با مردم معترض در خیایان های کشور از خود خویشتنداری نشان بدهند.

کاخ الیزه با انتشار بیانیه ای در خصوص این گفتگو، تصریح کرد که رئیس جمهوری فرانسه از همتای ایرانی خود خواسته است که آزادی های اساسی به ویژه آزادی بیان و برگزاری تجمعات را به رسمیت شمرده و رعایت کند.

اردوغان از موضع دولت ایران علیه معترضان این کشور حمایت کرد

دفتر ریاست جمهوری ترکیه، با انتشار بیانیه ای خبر داد، که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در گفتگویی تلفنی با همتای ترک خود، رجب طیب اردوغان، ابراز امیدواری کرده که تظاهرات مردم ناراضی در ایران در روزهای آینده خاتمه یابد.

در این گفتگوی تلفنی رجب طیب اردوغان از این نظر حسن روحانی پشتیبانی کرده که “حق تجمع و تظاهرات” نباید به “نقض قانون منجر شود” و باید از “صلح و ثبات” در ایران محافظت کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا