ورزشی

دیدار با ترکیه پس از ۴۵ سال

پس از دیدار با الجزایر، حالا ترکیه دومین حریف قطعی تیم ملی ایران پیش از جام جهانی روسیه خواهد بود. فدراسیون فوتبال ترکیه به‌صورت رسمی اعلام کرده است که روز هفتم خردادماه سال ۹۷ تیم ملی ایران حریف تیم ملی این کشور خواهد بود. فدراسیون فوتبال ترکیه ساعت و مکان دقیق این بازی را طی هفته‌های آینده اعلام خواهد کرد.

دو همسایه زمینی، از سال ۱۳۵۲ تا امروز باهم نه دیداری دوستانه داشتند و نه رقابتی رسمی. در مورد اولین بار که دو تیم مقابل هم قرار گرفتند اختلاف‌نظرهای زیادی وجود دارد. فدراسیون ایران مدعی است که نخستین بازی رسمی و ملی تاریخ فوتبال ایران مقابل تیم ملی ترکیه پنجم خردادماه سال ۱۳۲۰ برگزار شده، اما فدراسیون جهانی فوتبال نخستین بازی رسمی تیم ملی ایران را سوم شهریورماه همان سال مقابل افغانستان به ثبت رسانده است.

دلیل ثبت نشدن رسمی بازی ایران و ترکیه در تقویم فیفا، به رسمیت شناخته نشدن فدراسیون فوتبال ایران از سوی فیفا در خردادماه آن سال بود. فدراسیون ایران اسفندماه سال ۱۳۲۵ تأسیس شد و از سی‌ام بهمن‌ماه سال بعد به‌صورت رسمی به عضویت فدراسیون جهانی فوتبال درآمد. فیفا قبول کرد دیدار دوستانه ایران و افغانستان را به دلیل تلاش برای توسعه این ورزش در دو کشور به رسمیت بشناسد. هرچند که قبول شدن نخستین بازی ایران مقابل ترکیه چندان هم در تاریخ دل‌نشین نیست. ایران شش بر یک مغلوب تیم ملی ترکیه شد.

تا امروز دو همسایه باهم ۶ بار رقابت کردند و ایران هرگز طعم پیروزی را مقابل ترکیه نچشیده. چهار بار ترکیه پیروز بوده و دو بازی هم به‌تساوی رسیده است. هرچند که آخرین بازی دو تیم به بیش از ۴ دهه قبل برمی‌گردد. حالا پس از ۷۷ سال و دو روز از نخستین باری که دو تیم مقابل هم قرار گرفتند، باز هم ایران میهمان همسایه شمالی خود خواهد بود.

در فهرست دیدارهای دوستانه‌ای که «کارلوس کی روش» برای تیم ملی ایران در نظر گرفته است، می‌توان نام‌هایی مانند صربستان، رومانی، کرواسی، بوسنی، بلغارستان و ایتالیا را دید. فدراسیون ایران دو بازی خود را قطعی کرده و فقط یک بازی دیگر پیش روی خواهد داشت.

به‌جز دو بازی دوستانه نسبتاً مفیدی که تیم ملی ایران مقابل الجزایر و ترکیه قطعی کرده است، یکی از مهم‌ترین برنامه‌های تمرینی «کارلوس کی روش» هم از این هفته عملیاتی خواهد شد. سرمربی تیم ملی ایران پس از قرعه‌کشی رقابت‌های جام جهانی از فدراسیون و باشگاه‌های ایران درخواست کرد که ملی پوشان شاغل در لیگ ایران را پس از هر بازی لیگ، به مدت یک و نیم روز در اختیار داشته باشد. طرحی که ابتدا از سوی باشگاه‌ها مورد مخالفت قرار گرفت ولی در نهایت به نظر می‌رسد که مربیان باشگاهی با آن موافقت کرده‌اند.

به‌این‌ترتیب از روز شنبه هفته آینده تا پایان مسابقات هفته بیست و پنجم لیگ برتر که در روزهای دهم الی دوازدهم اسفندماه برگزار می‌شود، بازیکنان ملی‌پوش داخلی یک روز و نیم پس از اتمام بازی‌هایشان در اختیار کادر فنی تیم ملی خواهند بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا