ورزشی

سایه اعتراضات روی سر ورزش؛ برنامه فدراسیون های ایران در دست شورای تامین امنیت

از زمان آغاز اعتراض های سراسری در ایران، وزارت ورزش و جوانان فدراسیون های ورزشی و همین طور هیات های استانی این وزارت خانه در تمامی شهرهای کشور را موظف به تبعیت کامل از تصمیمات شوراهای تامین امنیت در استان های ایران کرده است.

شورای تامین امنیت هر استان وظیفه هماهنگی های پیش از رقابت های ورزشی را برعهده دارد. هماهنگی در مورد زمان برگزاری تمامی رقابت های ورزشی، محل برگزاری مسابقات، تامین امنیت ورزشگاه ها یا سالن های مسابقات و همین طور هماهنگی برای حضور نیروهای امنیتی و خدماتی مانند اورژانس یا آتش نشانی برعهده شورای تامین امنیت استان ها است. اما حالا وزارت ورزش و فدراسیون ها تا اطلاع ثانوی باید به عنوان زیرمجموعه و تابع نیروهای امنیتی رفتار کنند.

حراست وزارت ورزش و جوانان به تمامی فدراسیون های ورزشی ایران دستور داده است رقابت های ورزشی داخلی ایران را تا حد امکان لغو کنند، به تعویق بیاندازند یا زمان و مکان برگزاری مسابقات را تغییر دهند. این دستور در مورد شهرهای شمالی ایران و همین طور استان های مرزی سخت گیرانه تر اجرا می شود.

روز دوشنبه «ایسنا» خبر داد که مسابقه دو تیم بسکتبال «یس‌آل» گرگان و «شهرداری» این شهر از هفته هجدهم لیگ برتر، بدون تماشاگر و در ساعت ۱۳ برگزار خواهد شد. پیش از آن قرار بود این بازی ساعت ۱۶ برگزار شود اما ایسنا این جابه جایی در زمان برگزاری بازی و بسته شدن درهای سالن را نظر مستقیم شورای تامین و فرمانداری گرگان عنوان کرد. گرگان قرار بود میزبان مهم ترین بازی هفته و دربی بسکتبال این شهر باشد. ساعت بازی تیم های «پتروشیمی» و «مهرام»، «دانشگاه آزاد» و «نفت آبادان» و البته «نیروی زمینی» و «شهرداری تبریز» هم تغییر کرد و همه مسابقات سه ساعت زودتر از زمان از پیش اعلام شده برگزار شدند.

در والیبال هم چنین تدابیر امنیتی در نظر گرفته شده است. روز سه شنبه، سایت فدراسیون والیبال ایران اعلام کرد برنامه هفته چهارم دور برگشت مرحله مقدماتی مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های برتر مردان ایران یک تغییر خواهد داشت. فدراسیون والیبال مدعی شد دیدار دو تیم «ساری» و «کاله» مازندران به درخواست تیم میزبان برگزار نمی‌شود. اما خبرگزاری «میزان» ساعاتی بعد اعلام کرد دستور لغو این بازی را شورای امنیت استان مازندران صادر کرده است. قرار بود این بازی در سالن «رسول حسینی» شهر ساری برگزار شود.

به نظر می رسد شهر ساری و شهرستان های اطرافش فعلا قرار نیست میزبان هیچ رقابت مهم ورزشی باشند. فدراسیون فوتبال ایران دیروز (چهارشنبه) اعلام کرد بازی دو تیم «شهروند» ساری و «فرش آرا» مشهد که قرار بود در همان سالن رسول حسینی برگزار شود، لغو شده است. حتی خبری از اعلام زمان بعدی این بازی هم به چشم نمی خورد.

این داستانِ رشته های ورزشی پرطرف‎دار است؛ لغو شدن بازی های مهم در شهرهایی که کنترل آن ها ممکن است در زمان برگزاری مسابقات، از دست نیروهای امنیتی بیش از قبل خارج شود. برای لغو مسابقات ورزشی در شهرستان ها یک فرمول ویژه وجود دارد؛ در صورتی که شهرستانی ورزشگاه یا سالنی خارج از شهر نداشته باشد، مسابقه ها لغو خواهند شد. در غیر این صورت، بازی ها به خارج از شهر می روند.

در شهر مهاباد اما اتفاق متفاوتی رخ داد؛ رقابت نه چندان حساس دو تیم «مقاومت» مهاباد و «شهرداری» قزوین (در لیگ زیرگروه) به جای ساعت ۱۶، با تصمیم فرمانداری مهاباد، ساعت ۱۱ صبح برگزار شد. این تصمیم شب قبل از بازی گرفته شده و به اطلاع سرپرست دو تیم رسیده بود. خبر تغییر زمان بازی حتی رسانه ای نشد تا عملا بازی بدون تماشاگر برگزار شود.

نمونه بارز تبعید تیم های ورزشی به خارج از شهرها را می توان در مورد فوتبال و فوتسال دید؛ مثلا دربی شهر همدان بین دو تیم «پاس» و «شهرداری» همدان به جای ورزشگاه «قدس»، به ورزشگاه «مفتح» در ۲۰ کیلومتری این شهر منتقل شد. ساعت بازی هم دو ساعت جلو آمد. خبرگزاری «ایرنا» نوشته است به دلیل برخوردار نبودن ورزشگاه شهید مفتح از پوشش ماهواره ای شبکه استانی همدان و نبود سیستم «SNG»، این دیدار به صورت مستقیم پخش نشد. اما «فارس» در گزارش دیگری، بی میلی صداوسیما استان همدان به پوشش تصویری این بازی را دلیل اصلی منتفی شدن پخش مستقیم مسابقه دو تیم همدانی عنوان کرد.

همین اتفاق در شهر رشت افتاده است. تیم «داماش» که از زمان سقوط به لیگ یک و دو، در ورزشگاه «عضدی» میزبان حریفانش می شود، تا اطلاع ثانوی باید در ورزشگاه «سردار جنگل» بازی کند؛ ورزشگاهی در جاده «لاکان» و روستای «فلکده». داماش سه شنبه در ورزشگاه تقریبا خالی از تماشاگر، میزبان «فولاد نوین» اهواز بود و احتمالا فعلا باید با ورزشگاه اختصاصی خود در مرکز شهر رشت خداحافظی کند.

مهم ترین دغدغه کنونی، برگزاری دوباره لیگ برتر ایران است. فردا دو شهر جم و اهواز در جنوب ایران باید میزبان دو بازی لیگ برتر باشند. فعلا زمان برگزاری هر دو بازی «فولاد» مقابل «سیاه جامگان» و همین طور «پارس جنوبی» جم مقابل «سپاهان»، ساعت ۱۵ اعلام شده است. اما یکی از نزدیکان باشگاه سپاهان به «ایران وایر» می گوید که از سازمان لیگ به آن ها خبر داده اند احتمالا زمان این بازی به زودی تغییر می کند.

جمعه در تبریز، «تراکتورسازی» میزبان «استقلال» خواهد بود. اما دغدغه اصلی در ورزشگاه «آزادی» است. سازمان لیگ زمان بازی «پرسپولیس» مقابل «نفت تهران» را ۱۶و۳۰دقیقه اعلام کرده است. تغییر زمان بازی در ورزشگاه آزادی، به یک مقدمه نیاز دارد. این که ابتدا ساعت بازی تراکتورسازی مقابل استقلال تغییر کند و از ساعت ۱۴و۳۰ دقیقه مثلا به ساعت ۱۲ جابه جا شود. بعد شاید ممکن باشد که سازمان لیگ به دستور شورای امنیت تهران، بازی پرسپولیس و نفت را دو ساعت زودتر آغاز کند.

سازمان لیگ موظف شده است جابه جایی زمان و ساعت جدید بازی ها را به سرعت در اختیار رسانه ها و باشگاه ها قرار ندهد.

یکی از خوش اقبالی ها برای فدراسیون کشتی، تعطیلی رقابت های اصلی در رده های بزرگ سالان تا میانه های بهمن ماه است. این فدراسیون امروز برنامه کامل اردوهای تیم ملی بزرگ سالان را روی سایت خود اعلام کرد اما نامی از استان های میزبان نبرد. درحالی که قرار است فقط شهرها میزبان اردوهای تدارکاتی و مسابقات یارگیری تیم های ملی شوند، باز هم استان های میزبان معرفی نشده اند. اما مسلما مهم ترین چالش این فدراسیون، رقابت های پهلوانی بزرگ سالان کشور است که باید روزهای بیستم تا بیست و دوم دی ماه در مشهد برگزار شوند. از حالا زمزمه هایی در مورد لغو و به تعویق افتادن این رقابت ها در مشهد به گوش می رسد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا