گوناگون

هفتمین شب تظاهرات اعتراضی علیه جمهوری اسلامی

ساعتی بعد از آن که فرمانده سپاه «ختم فتنه ی ۹۶» را اعلام کرده بود، معترضان در ملایر، نوشهر، اهواز، دزفول، گوهردشت کرج، کازرون، سبزوار، مسجد سلیمان و جوق آباد اصفهان به خیابان ها آمدند …

ساعتی بعد از آن که فرمانده سپاه «ختم فتنه ی ۹۶» را اعلام کرده بود، معترضان در برخی شهرهای کشور هفتمین شب اجتماعات اعتراضی را آغاز کردند. تهران را به زور سرنیزه و تبدیل کردن به شهری پادگانی آرام نگاه داشته اند، به علت قطع اینترنت و از کار افتادن شبکه های اجتماعی، بسیاری از ارتباطات مختل شده و صدای برخی از اعتراضات و تجمعات به گوش دیگران نمی رسد، علیرغم این اما گزارش هایی از تظاهرات اعتراضی در شهرهای ملایر، نوشهر، اهواز، دزفول، گوهردشت کرج، کازرون، سبزوار، مسجد سلیمان و جوق آباد اصفهان منتشر شده است.

وب سایت زمانه گزارش کرده است: در هفتمین روز تظاهرات سراسری ملایر پیشقراول بود و سپس تجمعاتی در شهرهای نوشهر، اهواز، دزفول، گوهردشت کرج، کازرون، سبزوار، مسجد سلیمان و جوق‌آباد اصفهان برگزار شد. خبرهای تأیید نشده‌ای از تجمع معترضان در میدان انقلاب تهران منتشر شده است. شعارها در هفتمین روز تظاهرات سراسری همچنان رادیکال بود و رهبر جمهوری اسلامی را نشانه رفته بود. در همان حال بستگان شماری از بازداشت‌شدگان مقابل زندان اوین تجمع کردند.

ملایر نوشهر و مسجد سلیمان
هفتمین روز از تظاهرات سراسری در ایران با راهپیمایی گروهی از معترضان در خیابان‌های ملایر آغاز شد. معترضان شعار می‌دادند: آقا خدایی می‌کند، ملت گدایی می‌کند.
شعارهای معترضان در میدان همافران نوشهر هم متوجه رهبر جمهوری اسلامی بود: ای رهبر واداده قبرت شده آماده.
در مسجد سلیمان مأموران انتظامی با تظاهرکنندگان که شعارهایی علیه رهبر جمهوری اسلامی سر می‌دادند درگیر شدند. در یکی از ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی از درگیری در مسجد سلیمان منتشر شده، گروهی از معترضان در حال دویدن‌اند و در همان حال از دوردست صدای گلوله شنیده می‌شود.

اهواز، جوق آباد، سبزوار و دزفول
در اهواز هم ظاهراً تجمع معترضان به خشونت کشیده شده است. در یکی از ویدیوهایی که از تجمع معترضان در اهواز منتشر شده، کامیونی در تاریکی مشاهده می‌شود که میان انبوهی از جمعیت متوقف شده و در همان حال یکی از شهروندان فریادکنان می‌گوید که با کامیون معترضان را زیر گرفته‌اند. معلوم نیست تا چه حد این خبر صحت دارد.
در جوق‌آباد اصفهان نیز کار به درگیری بین معترضان با نیروی انتظامی کشید. معترضان در میان خیابان آتش روشن کرده‌اند و در همان حال یکی از معترضان گزارش می‌دهد که نیروی انتظامی بعد از زد و خورد با تظاهرکنندگان متواری شده است.
در کازرون و سبزوار و دزفول هم با آغاز تاریکی تظاهرات بزرگی برگزار شد. در کازرون تطاهرکنندگان شعار «مرگ بر دیکتاتور»، «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن» سر می‌دادند. گزارش های تأیید نشده‌ای از درگیری نیروی انتظامی و بسیجیان با تظاهرکنندگان در دزفول منتشر شده است.

رج و شهریار و تهران
در کرج هم معترضان با نیروی انتظامی و بسیجیان و لباس شخصی‌های موتورسوار درگیر شدند. معترضان موتورسیکلت و باتوم تعدادی از این نیروها را گرفتند و موتورسیکلت‌ها را به آتش کشیدند.
در شهریار فضا کاملاً امنیتی گزارش شده است. با تاریک شدن هوا، خودروهای نیروی انتظامی در خیابان‌های اصلی شهر مستقر است و آمد و شد مردم را زیر نظر دارد.
گزارش‌هایی تأیید نشده از تجمع معترضان در میدان انقلاب تهران منتشر شده. گرایش آشکاری مشاهده می‌شود که دامنه تظاهرات از حاشیه به مرکز گسترش پیدا کند. کاربرانی با هشتگ «تهران به پا خیر» شهروندان تهرانی را دعوت کرده‌اند که به تظاهرکنندگان در دیگر شهرهای ایران بپیوندند. فضا در تهران همچنان امنیتی‌ست.

همزمان با آغاز تظاهرات سراسری در هفتمین روز، بستگان تعدادی از بازداشت‌شدگان مقابل زندان اوین اجتماع کرده بودند. رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که دادستان تهران با تعدادی از بازداشت‌شدگان دیدار و گفت‌وگو کرده است.
از آغاز تظاهرات سراسری در ایران بیش از هزار نفر بازداشت شده‌اند. تعدادی از این بازداشت‌شدگان به زندان اوین و تعدادی هم به زندان رجایی شهر (گوهردشت) منتقل شده‌اند.

در همان حال در شهرهای کلن، برن، استکهلم، آتن و ملبورن عده‌ای از ایرانیان در حمایت از معترضان، اجتماع کردند.
اخبار روز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا