گوناگون

اعتراض‌ها در ایران و واکنش‌ها به آن؛ (۱۵ دی)

هشت روز از آغاز اعتراض‌های سراسری در ایران می‌گذرد. به نظر می‌رسد که این اعتراض‌ها به‌رغم تدابیر شدید امنیتی هنوز فروکش نکرده است. واکنش‌ها به این اعتراض‌ها نیز کماکان ادامه دارد.

معاون دادستان کل: فضای مجازی را در اختیار دشمنان و آشوبگران قرار دادند
به گزارش خبرگزاری تسنیم، عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون دادستان کل کشور، در یادداشتی در پیام‌رسان “سروش” نوشته است: «دستور مسدودسازی تمام کانال‌های تلگرامی که در چند روز اخیر دعوت به خشونت و ترور و اغتشاش می‌کردند از مدتها قبل توسط مراجع قضایی صادر و به وزیر وقت ارتباطات ابلاغ شده بود. ولی متاسفانه اقدام موثری به عمل نیامد.»
او می‌افزاید: «بخش عمده‌ای از فتنه و آشوبگری‌ها و اغتشاشات روزهای اخیر حاصل اشغال فضای مجازی کشور و بی‌توجهی مسئولین ذیربط به این موضوع بوده است، بنابراین کسانی که فضای مجازی کشور را بدون هیچگونه کنترلی در اختیار دشمنان و آشوبگران قرار داده‌اند باید پاسخگوی اعمال خود باشند.»
به گفته‌ی معاون دادستان کل کشور “برخی عمدا یا سهوا به هنجارشکنان اطمینان دادند که دستی برای جلوگیری از اقدامات هنجارشکنانه و غیرقانونی آنها بر روی دکمه‌ی فیلترینگ نخواهد رفت”.
خرم‌آبادی خواستار آن شده که اگر مسئولان ذیربط عمدا اقدامات لازم را برای جلوگیری از فعالیت پایگاه‌های اینترنتی مربوط به “اغتشاشگران و معاندین و تروریست‌ها” به عمل نیاورده‌اند “وفق مقررات مجازات شوند” یا “بابت قصور خود از مردم عذرخواهی کنند”.

مشاور روحانی: دولت‌ستیز کردن جامعه به نفع امنیت ملی نیست
حمید ابوطالبی، مشاور رئیس‌جمهوری، در توئیتی در واکنش به اظهارات امروز احمد خاتمی در نماز جمعه تصریح کرده: «دولت‌ستیزکردن جامعه به نفع امنیت ملی نبوده؛ و راه‌حل مشکلات مزمن کشور، سوق دادن کنش‌ها و لایه‌های نارضایتی به سمت دولت نیست. همه باور دارند تمام تحولات پس از انتخابات به هم مرتبط‌‌ند.»
احمد خاتمی در بخشی از سخنان خود در نماز جمعه امروز به دولت انتقاداتی کرده و از جمله گفته بود: «شروع اغتشاشات از اعتراضات بحق مردمی بود، اعتراضات مردم بحق بود. مال باخته‌هایی بودند که می‌گفتند اگر موسسات مالی مجوز داشتند که باید پول‌هایمان را بدهید؛ بعد می‌گفتند اگر این موسسات مجوز نداشته چرا جلوی چشم شما چندین سال کار می‌کردند…. حرف مردم بالاخره باید شنیده شود. در این شلوغی‌ها نباید حق گم شود.»
فیلترینگ تلگرام به سود چه کسی بوده است؟
یکی از طرفداران جمهوری اسلامی در کانال تلگرامی خود اعتراف کرده که “به‌رغم فیلترینگ تلگرام، کانال‌های مخالف جمهوری اسلامی نه تنها کمیت بازدید و رشد اعضایشان متوقف نشده، بلکه با هجومی بیشتر روندی صعودی گرفته‌اند”.
او همچنین درباره شبکه‌های طرفدار حکومت تصریح کرده که “فارس نیوز بازدیدهایش به نصف رسیده”، “رجانیوز به زحمت مطلبی از آن به ده هزار بازدید می‌رسد”، “کانال رهبر انقلاب چند روز است که به روز نشده” و “اغلب کانال‌هایی که به نام ارزشی فعالیت می‌کردند سر در گم و گیج میان پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های گوناگون در رفت و آمدند”.
او در پایان نتیجه گرفته: «فیلترینگ تلگرام دقیقا چه کمکی به کنترل جریان اطلاعات و حذف اخبار دروغین کرده است؟ این کج‌‌راهه پیشتر در فیلترینگ توییتر امتحان شده است. ضرر این کار تنها برای رسانه‌های انقلاب است.»

روسیه: رویکرد آمریکا درباره ناآرامی‌ها نقض حاکمیت ایران است
به گزارش “اینترفاکس” سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه‌ی روسیه، روز جمعه اعلام کرد که تلاش آمریکا برای برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل به منظور بررسی ناآرامی‌های اخیر در ایران، نقض حق حاکمیت ایران است.
ریابکوف افزود که اظهارات تهران بی‌اساس نیست که تاثیرات خارجی به اعتراضات دامن می‌زنند و ایالات متحده از همه‌ی روش‌های ممکن استفاده می‌کند تا دولت‌های نامحبوب خود را بی‌ثبات کند.
سرگئی ریابکوف پیش‌تر نیز ایالات متحده آمریکا را از دخالت در امور داخلی ایران برحذر داشته و این کشور را به بهره گرفتن از ناآرامی‌های فعلی در ایران برای بی‌اعتبار ساختن برجام متهم کرده بود.

آماری از دانشجویان بازداشتی در اعتراضات
سایت “دانشجو آنلاین” روز جمعه (۱۵ دی) شمار دانشجویان بازداشتی در قیام‌ها و اعتراض‌های دی ماه در ایران را بیش از ۳۶ تن اعلام کرد. این سایت با اشاره به اعتراضات و تجمعاتی که از ۷ دی‌ماه در مشهد و سپس سراسر کشور آغاز شد، تصریح کرده که تعدادی از دانشجویان توسط “نیروهای سرکوبگر و بسیج و حراست و اطلاعات دانشگاه‌ه”ا دستگیر و به نقطه‌ی نامعلومی منتقل شده‌اند.
این پایگاه خبررسانی اسامی دانشجویانی را منتشر کرده که از دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه کرمانشاه و تبریز و نیز دانشگاه تربیت مدرس دستگیر شده‌اند.
در این گزارش همچنین آمده که در پی دستگیری دانشجویان سراسر کشور؛ شوراهای صنفی دانشجویی از ۳۰ تشکل کشوری، طی نامه‌ای به منصور غلامی “وزیر علوم” خواستار آزادی بی قید وشرط دانشجویان شده‌اند.

جلودارزاده: اعتراضات مانند زلزله ۲ /۵ ریشتری بود’
سهیلا جلودارزاده، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، در گفت‌وگویی با “اعتماد آنلاین”، به راهکار حل مشکلات مردمی که در تجمعات حاضر شدند پرداخته و گفته است: «مهمترین اقدامی که مسئولان ما باید انجام دهند انجام وظایف قانونی‌شان است. متاسفانه وزارتخانه‌های ما بعضا در خواب خرگوشی هستند و خروجی مهمی برای مردم ندارند.»
به گفته‌ی او، بخش عظیمی از بودجه حتی برای نمایندگان مجلس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. این شرایطی که به وجود می‌آید باعث می‌شود مردم در فقر قرار گیرند.
جلودارزاده با اشاره به تاثیرگذاری اعتراضات مردم گفت: «تاثیر این اعتراضات به اندازه یک زلزله ۲ /۵ ریشتری بود یعنی ممکن است که زود فراموش شود. اما همه ما باید این موضوع را بدانیم که این اعتراضات یک هشدار بود و اگر ما مجددا به مسیر قبلی خودمان ادامه دهیم و حرکت کنیم متعاقب این زلزله ۲ /۵ ریشتر که آسیبی نرساند حرکت‌های اجتماعی حتی اگر کور هم باشد ضررهای زیادی خواهد داشت.»

علم‌الهدی: از زمان هخامنشیان پرچم ایران به دست ایرانی به آتش کشیده نشده بود
امام جمعه‌ی مشهد در خطبه‌های نماز جمعه‌ی (۱۵ دی) این شهر “جمع شدن آبرومندانه‌ی اغتشاش” را نتیجه‌ی “تدابیر نیروهای نظامی و انتظامی” دانست. علم‌الهدی بی‌توجه به دست‌کم ۲۱ نفری که به گفته‌ی مقامات رسمی جمهوری اسلامی در این اعتراض‌ها کشته شده‌اند افزود: «نیروهای نظامی و انتظامی بدون سرکوب و بدون اینکه گلوله‌ای شلیک شود مساله را جمع کردند.»
امام جمعه‌ی مشهد خاطر نشان ساخت: «از زمان هخامنشیان تا به امروز سابقه نداشته پرچم ایران به دست ایرانی به آتش کشیده شود. این‌ها که این ساختارشکنی را راه انداختند پیاده‌نظام آمریکا و انگلیس بودند ولو شناسنامه ایرانی داشته باشند.»

ارتباط “خبر استعفای روحانی” و “حرکات مشهد”
محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، در گفت‌وگویی با ایلنا گفته که از “بیانیه‌ی برخی دانشجویان دانشگاه‌ها مبنی بر استعفای رئیس‌جمهوری و برگزاری انتخابات زودهنگام” چیزی نشنیده است. به گفته‌ی واعظی، کسانی که اینگونه اظهارنظر می‌کنند باید جای پایشان را در خود شروع حرکات اخیر در مشهد هم ببینند.

تعدادی از دانشجویان همچنان بازداشت هستند
غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، در گفت‌وگویی با “ایلنا” درباره‌ی ناآرامی‌های اخیر در خیابان‌های روبروی دانشگاه تهران گفته که از تعداد دانشجویان بازداشتی آماری ندارد. به گفته‌ی او در روزهای اول ناآرامی‌ها تعداد زیادی دانشجو بازداشت شدند که شماری از آنان آزاد شده‌اند و آزادی افراد باقیمانده هم در حال پیگیری است.
غفاری در این باره که آیا از سلامت و آسیب دانشجویان اطلاعی دارد یا نه، گفته است: در این رابطه گزارشی دریافت نکردیم و آماری از تفکیک دانشجویان بازداشتی و اینکه چه تعداد دختر یا پسر هستند نداریم.

افزایش قیمت VPN در ایران
به گزارش ایلنا، بعد از فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام و به‌رغم رفع محدودیت در دسترسی برای شبکه اجتماعی اینستاگرام، مردم همچنان به دنبال استفاده از تلگرام هستند. طی روزهای اخیر، افزایش فروش VPN و درخواست بالا برای خرید از سوی مردم به خصوص صاحبان گوشی‌های آیفون به دلیل قطعی VPN های رایگان باعث شده تا فروشندگان قیمت VPN را در بازار افزایش دهند و از این راه سود بیشتری ببرند.

درخواست پلیس برای شناسایی “آشوبگران”
به گزارش خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، پلیس با انتشار اطلاعیه‌ای از مردم خواسته است که فیلم و تصاویر “پیرامون رفتار‌های آشوبگران” را به نشانی اینترنتی بفرستند که پلیس در این رابطه تهیه کرده است.

سرنوشت کسانی که “راه خود را از ولی فقیه جدا کنند”
حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهرستان قرچک درباره‌ی حوادث اخیر ایران گفت: «این‌گونه فتنه‌ها باعث نفوذ آشوب در کشور می‌شود، امتی که امام خود را گم کند شایسته حمایت خداوند نیست و هر کس راه خود را از ولی فقیه جدا کند، فتنه‌گر اعم از حصرنشین و یا بست‌نشین می‌شود.»

احمد خاتمی: می‌خواستند در منطقه اسرائیل جدید درست کنند
آیت‌الله احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه‌ی تهران، اعتراض‌های اخیر در ایران را “جلوه‌ای از عقده‌گشایی آمریکا” خواند و گفت: «می‌خواستند در منطقه اسرائیل جدید درست کنند اما ملت ایران ناکام‌شان گذاشت.»

احمد خاتمی درباره‌ی نقش فضای مجازی در حوادث اخیر گفت: «فضای مجازی امکان خوبی است و ما با آن موافقیم. اما فضای مجازی که کلیدش دست آمریکا باشد مخالف هستیم.»
به گفته‌ی خطیب نماز جمعه “وقتی فضای مجازی محدود شد فتنه فروکش کرد. اینکه رهبری می‌گویند در فضای مجازی هزاران توپخانه به سمت ملت ایران شلیک می‌کنند، معنایش این است که این توپخانه‌ها را از کار بیندازیم”.

احمد خاتمی افزود: «در فتنه اخیر، پول را عربستان داد و آمریکا طراحی کرد، قرار بود از اتاق آمریکا در اربیل کم‌‌کم سلاح به ایران بیاید و در بهمن کار را در ایران تمام کنند.»
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا