حقوق بشر

اخبار نگران‌کننده بازداشت‌ دانشجویان

به گزارش رادیو آلمان، فاطمه سعیدی، نماینده مجلس، روز جمعه ۱۵ دی به خبرگزاری ایسنا گفت: «اخبار بازداشت دانشجویان در پی اعتراضات مردم با توجه به این‌که مراجع رسمی هنوز موضع‌گیری خاصی نداشته‌اند نگران‌کننده است.» …

کمپین حقوق بشر ایران می‌گوید در پنج روز گذشته بیش از ۴۰ فعال صنفی دانشجویی در این کشور بازداشت شده‌اند.

این در حالیست که پروانه سلحشوری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی آمار دانشجویان بازداشت‌شده تا روز جمعه ۱۵ دی را حدود ۹۰ نفر اعلام کرد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، پروانه سلحشوری در مصاحبه با روزنامه جامعه نو گفته است: «این رقم ممکن است بیشتر هم باشد و یا با آزاد شدن برخی کمتر شود، اما در حال حاضر از بازداشت ۹۰نفر مطمئن هستیم.»

کمپین حقوق بشر ایران به نقل از منابع خود گزارش داد: «نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات طی روزهای نهم تا چهاردهم دی‌ماه، بیش از چهل تن از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویی را در سراسر کشور بازداشت کرده‌اند. تعدادی از این دانشجویان در تماس با خانواده‌هایشان گفته‌اند در بند ۲۰۹ زندان اوین تهران نگهداری می‌شوند.»

یکی از دانشجویان دانشگاه تهران که نخواسته نامش فاش شود به کمپین گفته است که اغلب دانشجویان بازداشت‌شده از فعالان شوراهای صنفی یا فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌ها هستند اما در میان آنها دانشجویانی که فعالیت مشخصی نداشته‌اند نیز وجود دارد.

به گفته‌ی این دانشجو وزارت اطلاعات به خانواده دانشجویان بازداشت‌شده هشدار داده که خبر دستگیری آنها را رسانه‌ای نکنند و تهدید کرده در غیر این صورت آزادی دانشجویان به تاخیر خواهد افتاد.

ظاهرا بازداشت فعالان صنفی دانشجویی نه به خاطر شرکت آنها در حرکت‌های اعتراضی که بیشتر به خاطر نگرانی از تحرک آنها در حمایت از حرکت‌های اعتراضی مردم انجام شده است.

تظاهرات اعتراضی هفتم دی‌ماه از مشهد آغاز شد و در فاصله کمی به بسیاری دیگر از شهرهای ایران کشید. برخلاف حرکت‌های اعتراضی سال‌های قبل، دانشجویان در شروع تظاهرات اخیر نقش ویژه‌ای بر عهده نداشتند.

پادگانی‌تر شدن فضای دانشگاه‌ها

دانشجوی دانشگاه تهران به کمپین حقوق بشر گفت: «فضای دانشگاه‌های بزرگ بیشتر بر خلاف قول رئیس جمهور حسن روحانی مبنی بر “دانشگاه امن نه امنیتی” نه تنها امن نشده که روز به روز پادگانی‌تر می‌شود.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا