گوناگون

فرد بازداشتی چه حقوقی دارد؟ نکاتی به قلم بهمن کشاورز حقوقدان ایرانی

بهمن کشاورز یکی از حقوقدان های برجسته در کشور در یادداشتی برای روزنامه شرق درباره حقوق افراد بازداشت شده نوشته است….
Afbeeldingsresultaat voor ‫بهمن کشاورز‬‎

نوشته بهمن کشاورز درباره حقوق افراد بازداشت شده: از متن:

ضابطان دادگستری حق ندارند از متهم تأمین بگیرند.

متهم باید بلافاصله و به‌طور کتبی از موضوع اتهام و ادله آن مطلع شود و ضابطان باید فوری موضوع را برای اتخاذ تصمیم قانونی به اطلاع دادستان برسانند و درهرحال نمی‌توانند متهم را بیش از ۲۴ ساعت تحت نظر قرار دهند.

اگر فردی خارج از وقت اداری تحت‌نظر قرار گیرد، حداکثر ظرف یک ساعت باید مراتب به دادستان یا قاضی کشیک اعلام شود و این مقامات باید بلافاصله اقدام لازمِ قانونی را به‌عمل آورند.

متهمی که تحت‌نظر قرار می‌گیرد می‌تواند تقاضای حضور وکیل کند.

حداکثر ظرف یک ساعت پس از تحت‌نظر قرارگرفتن متهم باید مشخصات سه‌جلدی، شغل، نشانی و علت تحت‌نظر قرارگرفتن او به دادستان محل اعلام شود.

شخص بازداشت‌شده یا تحت‌نظر می‌تواند به‌وسیله تلفن یا هر وسیله ممکن، افراد خانواده یا آشنایان خود را از تحت‌نظربودن آگاه کند.

شخص تحت‌نظر یا یکی از بستگان نزدیک او می‌تواند درخواست کند که بلافاصله این فرد به وسیله یکی از پزشکان تعیین‌شده به وسیله دادستان سرتاپا معاینه شود و گواهی پزشک در پرونده ثبت و ضبط گردد. این تدبیر برای رفع شبهه وقوع شکنجه بسیار مفید است.

به‌محض اینکه متهمی بازداشت می‌شود و تحت‌نظر قرار می‌گیرد، ضابطان دادگستری مکلف‌اند حقوق مندرج در این قانون را- که پیش از این تعدادی از آنها را برشمردیم- به صورت مکتوب به متهم تفهیم کنند و در اختیار او قرار دهند و رسید دریافت و ضمیمه پرونده کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا