گوناگون

بازار داغ فیلترشکن و تکرار یک تلاش محکوم به شکست/«هر ایرانی یک فیلترشکن»

پس از فیلترینگ شبکه تلگرام در ایران، بازار خرید و فروش لوازم دور زدن فیلتر در این کشور به شدت رونق گرفته است. مسئولان، فضای مجازی به‌خصوص شبکه تلگرام را عامل گسترش اعتراض‌ها در ایران می‌دانند.

با گسترش تظاهرات و ناآرامی‌ها در شهرهای مختلف ایران که از هفتم دی ماه آغاز شد، محدود کردن سرعت اینترنت و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام در دستور کار نهادهای حکومتی قرار گرفت.

در این فاصله فیترینگ اینستاگرام برداشته شده اما استفاده از تلگرام بدون فیلترشکن ممکن نیست. استفاده از فیلترشکن و ابزار و امکانات VPN (شبکه مجازی اختصاصی Virtual Private Network) از راه‌های شکستن سد سانسور در فضای مجازی است که کاربران ایرانی در روزهای گذشته بیش از پیش به آن رو آورده‌اند.

خبرگزاری ایلنا دو روز پیش، پنج‌شنبه ۱۴ دی گزارش داد: «بعد از فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام به دستور نهادهای امنیتی، مردم همچنان به دنبال استفاده از این شبکه‌های اجتماعی جهانی هستند. همین مسئله بازار فروش VPN را داغ کرده است و فروشندگان موبایل به خصوص فروشندگان پاساژ علاالدین در پشت ویترین‌های خود تبلیغ نرم‌افزارهای VPN را می‌کنند. امری که سود زیادی برای فروشندگان داشته است.»

استفاده از این امکانات در جمهوری اسلامی غیرقانونی است و می‌تواند مجازاتی تا یک سال زندان داشته باشد. با این همه، این بازار در سال‌های گذشته نیز پررونق بوده است.

«هر ایرانی یک فیلترشکن»

سایت خبری “عصر ایران” با اشاره به سابقه محدودیت‌هایی که راه به جایی نبرده‌اند نوشت: «زمانی نوارهای موسیقی ممنوع بود ولی مردم گوش می‌دادند. زمانی داشتن ویدئو ممنوع بود ولی مردم فیلم ویدیویی می‌دیدند. امروز، ماهواره ممنوع است ولی مردم می‌بینند. فیس‌بوک فیلتر است و مردم می‌روند. توئیتر فیلتر است ولی مردم و البته مسؤولین توئیت می‌کنند. حالا تلگرام هم فیلتر شده ولی مردم سر می‌زنند و کانال‌ها هم به روز می‌شود.»

عصر ایران با اشاره به ناکامی حکومت در ایجاد این گونه محدودیت‌ها خاطر نشان کرده که “هر ایرانی یک فیلتر شکن” واقعیتی است که جامعه ایران بعد از فیلتر شدن تلگرام با آن روبرو است.

برخورد حکومت جمهوری اسلامی با شبکه‌های اجتماعی غیر منطقی و پر تناقض به نظر می‌رسد: تلگرام در حالی فیلتر شده که بسیاری از مقام‌های ارشد حکومت و رسانه‌های رسمی در آن کانال دارند و برخی از آنها به‌رغم فیلتر بودن همچنان به روز می‌شوند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا