جوانان

نگرانی از وضعیت دانشجویان بازداشت شده در ایران

گزارش‌ها از دستگیری ۹۰ دانشجو در سراسر ایران خبر می‌دهد. کمیته‌ای برای پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی تشکیل شده است. وضعیت ۱۰ نفر نامشخص است و برخی با اخذ قرار تامین کیفری آزاد شده‌اند.

درپی ناآرامی‌ها و اعتراض‌های اخیر در شهرهای ایران، گزارش‌ها و منابع غیر رسمی از دستگیری حداقل ۹۰ دانشجو خبر می‌دهند.

محمود صادقی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات به خبرگزاری ایلنا گفته است: «به هر حال باتوجه به این‌که اطلاعات دقیق در دست نیست و ممکن است تعداد بیشتری بازداشت شده باشند و همچنین ممکن است، برخی از بازداشت‌شدگان اکنون آزاد شده باشند، باید بگوییم که امکان اشتباه در این آمار وجود دارد.»

گزارش‌های غیررسمی حاکی است که در میان بازداشت‌شدگان شماری از دانشجویان طیف چپ دانشگاه‌های تهران و شهرهای دیگر وجود دارند.

آمار ارائه شده از سوی محمود صادقی حاکی است که بیشترین تعداد دانشجویان بازداشت شده در دانشگاه‌های تهران با ۵۸ نفر است. حداقل ۱۴ دانشجو در کرمان، دزفول، تبریز، رشت، بندرعباس و شیراز بازداشت شده‌اند. همچنین ۴ دانشجو در همدان، ۳ دانشجو در ارومیه، یک دانشجو در خرم‌آباد، ۴ نفر در کرمانشاه، ۲ نفر در قزوین، یک نفر در شهرکرد، یک نفر در بهبهان و یک نفر نیز در اراک بازداشت شده‌اند. همچنین یک دانشجو در اصفهان بازداشت شده اما ممکن است تعداد دانشجویان بازداشت‌شده در این استان بیشتر باشد.

یکی از دانشجویان دانشگاه تهران که نخواسته نامش فاش شود به کمپین حقوق بشر ایران گفته است که اغلب دانشجویان بازداشت‌شده از فعالان شوراهای صنفی یا فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌ها هستند اما در میان آنها دانشجویانی که فعالیت مشخصی نداشته‌اند نیز وجود دارد.

تشکیل کمیته پیگیری وضعیت در تهران

دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران از تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی خبر داد و گفت: «از همان ابتدای این جریانات، دانشگاه تهران با دقت و جدیت موضوع بازداشت دانشجویان خود را مورد پیگیری قرار داد و تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری وضعیت این دانشجویان در دستور کار قرار گرفت و ارتباطات سازنده‌ای با مراجع قضایی و سایر نهادهای مرتبط، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تشکل‌های صنفی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی – دانشجویی، دیگر دانشجویان دانشگاه و خانواده‌های دانشجویان یادشده برقرار شد.»

به گفته محمود صادقی: «بسیاری از بازداشت‌شدگان اساساً هیچ فعالیتی در اعتراض‌ها نداشته و اکثر قریب به اتفاق آن‌ها، خارج از محیط‌های دانشگاهی و تعدادی نیز در مقابل درب منزل‌شان بازداشت شده‌اند.» او افزود: «این امر موجب شده تا وزارت علوم و روسای دانشگاه‌ها اطلاعات دقیقی در مورد بازداشت شد‌گان نداشته باشند.»

نگرانی‌از وضعیت بازداشت‌شد‌گان

محمود صادقی با ابراز نگرانی به خبرگزاری ایلنا گفته است: «تعداد ۱۰ نفر از دانشجویان در دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها نیز در وضعیت نامشخص قرار دارند و باوجود آن‌که چند روز است که اطلاعاتی از آن‌ها در دست نیست، هنوز معلوم نشده که چه نهادی آن‌ها را بازداشت کرده است.»
معمولا در ادبیات جمهوری اسلامی وقتی صحبت از “بازداشت توسط نهادی نامشخص” می‌شود، منظور “اطلاعات سپاه” است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همچنین گفته است :«نکته نگران‌کننده دیگر این است که برخی از دانشجویانی که آزاد شده‌اند، با اخذ قرار تامین کیفری آزاد شده‌اند و با این حساب، افرادی که به نظر می‌رسد، مرتکب تخلف خاصی نیز نشده باشند، با سابقه کیفری روبرو می‌شوند.»

پروانه سلحشوری عضو فراکسیون امید مجلس ایران نیز می‌گوید، نهادی که پشت بازداشت‌های دانشجویان قرار دارد وزارت اطلاعات است و این نهاد باید پاسخگو باشد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا