اخبار

ادامه اعتراضات در ایران برخلاف ادعای “ختم قائله”/اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه

تظاهرات اعتراضی در ایران وارد دهمین روز خود شده است. تاکنون ۲۲ نفر کشته و دوهزار تن دستگیر شده‌اند. سخنگوی ناجا می‌گوید “دستگیرشدگان فریب‌خورده” آزاد شده‌اند و قائله خاتمه یافته، ولی از اعتراض‌های جدید گزارش می‌رسد.

سعید منتظر المهدی، سخنگوی ناجا روز یکشنبه (۱۷ دی/۷ ژانویه) اعلام کرد: «اغلب دستگیرشدگان فریب‌خورده در اغتشاشات اخیر با قید ضمانت آزاد شدند و عاملان اصلی و لیدرهای آشوبگر نزد سیستم قضائی در بازداشت به سر می‌برند.»

سخنگوی ناجا به تعداد آزادشدگان و یا شمار دستگیرشدگان اشاره‌ای نکرد اما تائید کرد که ۲۰ نفر از جمله یک پلیس کشته شده‌اند. به گفته سخنگوی ناجا، “نحوه جان باختن تعدادی نیز در طی یورش، حمله مسلحانه و تیراندازی به مقرهای نیروهای مسلح” بوده است.

بیانیه سپاه درباره تظاهرات اعتراضی

سپاه پاسداران نیز روز یکشنبه (۱۷ دی/۷ ژانویه) تظاهرات سراسری در ۱۰۰ شهر کشور را به “آمریکا، انگلیس، اسرائیل، سازمان مجاهدین و سلطنت‌طلبان” نسبت داد. سپاه در بیانیه کوتاه خود از “ده‌ها هزار بسیجی” برای مقابله و “آرام‌سازی آشوب‌ها” قدردانی کرد.

این برای نخستین بار است که سپاه پاسداران رسما به دخالت ده‌ها هزار بسیجی در سرکوب و فرونشاندن تجمعات اعتراضی اعتراف کرده است. یک مقام عالیرتبه سپاه اما پیش از این گفته بود که سپاه فقط در سه استان کشور اصفهان، لرستان و همدان وارد عمل شده است. نیروهای شبه‌نظامی بسیج زیر نظر مستقیم سپاه پاسداران سازماندهی شده‌اند.

سخنگوی ناجا در سخنان خود اشاره‌ای به شمار زخمی‌ها و همچنین شمار دستگیرشدگان نمی‌کند. این در حالی است که طبق گفته‌ی دیگر مسئولین تعداد دستگیرشدگان در مجموع به دو هزار نفر می‌رسد.

“شناسایی طراحان اصلی اغتشاشات”

منتظر المهدی، سخنگوی ناجا در بخشی از صحبت‌های خود می‌گوید طراحان و صحنه‌گردانان هم شناسایی و دستگیر شده‌اند. به گفته او “قائله خاتمه پیدا کرده است”. اما این مقام عالیرتبه امنیتی کشور در این باره به نامی اشاره‌ای نکرده است.

سخنگوی ناجا در صحبت‌های خود به سن افراد بازداشت شده و یا آزاد شده نیز اشاره‌ای نکرده است. این درحالی است که بنابه نوشته روزنامه‌های ایران اکثر دستگیرشدگان کم سن و سال هستند.

سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، از کشته شدن حداقل دو دانش‌آموز کم سن و سال خبر داده بود. حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور، میانگین سنی بیش از ۹۰ درصد بازداشت‌شدگان را زیر ۲۵ سال اعلام می‌کند.

فاطمه سعیدی، نماینده کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در این رابطه گفته است که “به صورت جدی پیگیر وضعیت دانش‌آموزان بازداشتی هستیم”.

هدایت‌الله خادمی، نماینده شهرستان ایذه، در مصاحبه با ایلنا (۱۷ دی/۷ ژانویه) در رابطه با وضعیت حوزه انتخابیه خود به این خبرگزاری می‌گوید، افرادی که در تجمعات ایذه بازداشت شده‌اند، غالبا نوجوان و جوان میان ۱۶ تا ۲۴ سال هستند.

اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه

سخنگوی ناجا و سپاه پاسداران و دیگر نهادهای امنیتی کشور اعلام می‌کنند که “قائله خاتمه یافته” است. اما گزارش‌ها و اخباری متعددی که از نقاط مختلف کشور می‌رسد، خلاف آن را نشان می‌دهد.

طبق آخرین خبرهایی که از شهرستان‌های مختلف ایران رسیده است، هنوز تظاهرات و تجمعات اعتراضی ادامه دارد. از جمله در شهرهای ماهشهر و کرج شب روز شنبه (۱۶ دی) تجمعات اعتراضی ادامه داشت.

طبق آخرین گزارش‌ها کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه نیز اعتصاب خود را آغاز کردند.

به گزارش کانال تلگرامی “اتحادیه آزاد کارگران ایران”، کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه نیز از ساعت ۹ صبح روز یکشنبه (۱۷ دی) ، در “همه قسمت‌های کارخانه” دست به اعتصاب زده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا