حقوق بشر

شیرین عبادی: به گفته زندانیان سیاسی، بازداشت‌شدگان در ناآرامی‌های اخیر ایران شکنجه شده‌اند

به دنبال اعتراضات و ناآرامی‌های گسترده در سراسر ایران بیش از ٢ هزار نفر که حداقل ٩٠ درصد آنها را جوانان و دانشجویان تشکیل می‌دهند در شهرهای مختلف این کشور دستگیر شدند. درباره سرنوشت دانشجویانی که بدون هیچگونه حضور و فعالیتی در اعتراض‌ها دستگیر شده‌اند، “شیرین عبادی” وکیل، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح در گفتگو با رادیو بین‌المللی فرانسه ابراز نگرانی نمود.

mediaشیرین عبادی، وکیل، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح.

شیرین عبادی، در گفتگو با رادیو بین‌المللی فرانسه، اظهار داشت که بر اساس اطلاعاتی که از سوی زندانیان سیاسی اوین به او رسیده است، دستگیرشدگان در اعتراضات اخیر در زندان شکنجه شده‌اند و آمار بازداشت‌شدگان در کل کشور به بیش از ٢هزار نفر می رسد که اکثریت قریب به اتفاق آنها جوانانی هستند که خواهان کار می‌باشند و در اعتراض به بیکاری و گرانی به خیابان رفته اند و از حق قانونی خودشان یعنی تجمعات مسالمت‌آمیز استفاده کرده بودند. وی اضافه کرد که در دستگیری آنها، تشریفات مربوط به بازداشت که در قانون آیین دادرسی کیفری پیش‌بینی شده، رعایت نشده است و خانواده ‌ا از فرزندان خود بی اطلاع هستند، چرا که معلوم نیست آنها را به کجا برده‌اند.

این فعال حقوق بشر، خاطرنشان کرد که طبق اطلاعاتی که از طریق برخی زندانیان سیاسی زندان اوین به او رسیده است، صدای ناله و شکنجه برخی از این افراد به گوش می‌رسد به ویژه در بند ٢۴١ و بند ٢ الف، آنها به شدت تحت فشار و شکنجه هستند که به دروغ اعلام کنند از خارج هدایت شده‌اند و پول گرفته‌اند که به خیابان‌ها بیایند و تظاهرات کنند.
وی ابراز امیدواری کرد که سرنوشت این بازداشت شدگان از سرنوشت بازداشت‌شدگان سال ١٣٨٨ بهتر باشد و با ابراز نگرانی که مبادا کهریزک دومی به راه افتد، خواستار آن شد که مدافعین حقوق بشر، صدای افراد معترض و کسانی باشند که به خاطر اعتراضات برحق خود اکنون دستگیر شده اند تا صدای برحق مردم شنیده شود و اجرای قانونی که هرچند نواقص متعدد دارد اما حکومت قائل به اجرای آن نیست، محقق شود. او دلیل بازداشت دانشجویانی که حتی برخی از آنها در تظاهرات هیچگونه حضوری نداشته‌اند را ترس دولت از دانشجویان و قشر جوان دانست که در حقیقت آنها به گناه ناکرده متهم شده‌اند.

شیرین عبادی در واکنش به گفته محمود صادقی، نماینده اصلاح طلب مجلس که اظهار داشته بود «از بین ٩٠ دانشجویی که در سراسر ایران بازداشت شده‌اند، وضعیت ١٠ نفر از آنها نامشخص است و اطلاعی از آنها در دست نیست»، تعداد دانشجویانی که خبری از آنها نیست را بیش از ۱٠ نفر دانست و اظهار امیدواری کرد که نمایندگان مجلس بتوانند وضعیت مبهم بازداشت شدگان را پیگیری نمایند.

شیرین عبادی، در پایان گفتگوی خود با رادیو بین‌المللی فرانسه، خاطرنشان کرد که دولت ایران بایستی با معترضین عاقلانه برخورد کند و به جای کشتار و دستگیری معترضین، بایستی با نمایندگان مردم به گفتگو بنشیند، مشکلات مردم را بشنود و سعی در یافتن راه حلی برای مشکلات آنها بنماید.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا