ورزشی

اشک‌های مسعود، برای توبه نامه‌ای که ننوشت

«مسعود شجاعی» برای دومین بار از «کارلوس کی روش» خواست او را به تیم ملی ایران دعوت کند. روزنامه اسپانیایی «آل پاییس» نوشته است وقتی در مورد اتفافات بازی با «مکابی» اسراییل حرف می‌زد، اشک می‌ریخت.

برای نخستین بار نیست که این بازیکن فوتبال برای آن چه که آن روز در دفتر زندگی او نوشته شد، می گرید؛ دوازدهم مردادماه، وقتی داور بازی «پانیونیوس» یونان و مکابی اسراییل سوت پایان بازی را زد، مسعود شجاعی با گریه زمین را ترک کرد.

دلایل آن را می‌توان در این آخرین مصاحبه‌اش پیدا کرد؛ جایی که گفت شب‌های قبل از بازی بارها با فدراسیون فوتبال ایران تماس گرفته اما کسی حاضر به پاسخ گویی نشده است. گفت صبح روز پنج شنبه دوازدهم مردادماه، زودتر از همیشه از خواب بیدار شده و تلاش کرده است با تک‌تک مدیران فدراسیون فوتبال تماس بگیرد اما هیچ‌کس جواب تلفن او را نداده بود. نه این‌که از نگاه مدیران فوتبال ایران جرمی مرتکب شده باشد، می‌خواست کسب تکلیف کند.

«مهدی تاج» و مدیرانش در فدراسیون فوتبال جواب مسعود شجاعی را ندادند چون پاسخی که باید به این بازیکن داده می‌شد، مشخص بود. اما مسعود در صورت بازی نکردن مقابل مکابی اسراییل، حداقل پنج میلیون یورو جریمه نقدی می‌شد و دست‌کم یک سال از حضور در تمامی بازی‌های رسمی و غیررسمی فوتبال محروم می‌ماند. این قاعده در مورد «احسان حاج صفی»، دیگر بازیکن تیم ملی ایران که باید مقابل پانیونیوس قرار می‌گرفت و با مکابی بازی نمی کرد هم صدق می‌کرد.

فدراسیون فوتبال با معضل دو راهی در انتخاب روبه رو بود؛ اگر به شجاعی می‌گفت حق بازی مقابل مکابی اسراییل را ندارید، قاعدتاً شریک جرمی می‌شد که «کمیته بین‌المللی المپیک» از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی روی آن حساس شده است. همین امروز، این کمیته به «اتحادیه جهانی کشتی» دستور داده است در مورد دلایل رقابت نکردن کشتی گیران ایرانی مقابل حریفان اسراییلی تحقیق کند. اتحادیه جهانی کشتی به «رسول خادم» خبر داده است که احتمال تعلیق کل ورزش ایران به دلیل دخالت سیاست در امور فدراسیون ها وجود دارد.

سوی دیگر داستان، پاسخ احتمالی مثبت برای بازی کردن مسعود شجاعی و احسان حاج صفی مقابل تیم اسراییلی بود. مهدی تاج اجازه صدور چنین دستوری را در فدراسیون فوتبال ایران ندارد. نه تنها مهدی تاج، که این اختیار حتی از ید قدرت وزیر ورزش ایران هم خارج‌ است؛ نمونه بارزش را می‌توان در اظهارنظرهای «مسعود سلطانی فر» دید. وزیر ورزش و جوانان روز ششم دی‌ماه به «خبرآنلاین» گفت: «ورزش ایران زیر فشارهای سنگینی قرار گرفته است. کمیته بین‌المللی المپیک به دلیل مسابقه ندادن ورزشکاران ما مقابل حریفان اسراییلی حساس شده است و الآن نه فقط کشتی که ورزش ایران درخطر تعلیق قرار دارد.»

سلطانی فر ابراز امیدواری کرده است با رایزنی‌های رسول خادم، رییس فدراسیون کشتی کشور، خطر تعلیق از سر کشتی ایران برداشته شود. او هم چنین از تشکیل کارگروهی با حضور نماینده‌های مجلس شورای اسلامی برای پیدا کردن راه‎کاری جهت مقابله با حریفان اسراییلی در زمین های ورزشی خبر داده است. همین وزیر روز هشتم آذرماه به دستور آیت الله علی خامنه ای، از «علیرضا کریمی» به دلیل مبارزه نکردن با حریف اسراییلی تقدیر کرد. رهبر ایران در دیدار با علیرضا کریمی، از مدیران ورزش ایران خواست تقدیرهای شایسته‌ای از کشتی‌گیر جوان ایران داشته باشند.

دلیل این‌که مهدی تاج جواب مسعود را نداد، فقط به دلیل ترس یا ناتوانی مدیریتی‌ او نبود؛ جریان حاکم بر ورزش ایران سال ها خواهان حذف مسعود شجاعی بوده اما بهانه کافی نداشته است. پاییز سال قبل، مسعود به‌عنوان کاپیتان تیم ملی ایران از فساد در فوتبال کشور و تجاوز در مدارس فوتبال به نونهالان و نوجوانان، هم‎چنین در مورد وضعیت کودکان کار، زنان بد سرپرست و فقر اقتصادی در ایران به‌شدت انتقاد کرد.

روز پانزدهم آذرماه سال ۹۵، «مرتضی تورک»، معاون دادستان تهران و رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به «تسنیم» گفت: «شجاعی اخیراً مصاحبه‌ای با یک خبرنگار فراری ایرانی که در خارج از کشور و در رسانه‌های ضدانقلاب مشغول فعالیت است، انجام داده و در خصوص فساد در فوتبال و سایر مسایل صحبت کرده است. آقای شجاعی در مورد مسایلی حرف زده که هیچ ربطی به او ندارد.»

نقدهای مسعود شجاعی به فقر، فحشا و فساد در فوتبال و کشور باعث حمله رسانه‌های تندرو شد. «فارس» او را «بی‌سواد» و تسنیم او را «فاقد صلاحیت» برای این اظهارنظرها خواندند. روزنامه «جوان» که وابسته به سپاه پاسداران است هم در یادداشتی به قلم دبیرسرویس این نشریه، روز سیزدهم آذرماه نوشت: «جناب شجاعی در مقام وکیل مدافع حقوق اجتماعی مردم به گفت‌وگو با رسانه معاند و مجری معلوم‌الحال آن می‌نشیند و کلیت نظام جمهوری اسلامی، از فوتبال گرفته تا رسانه‌ها و مسوولان ریز و درشت آن را زیر سؤال می‌برد؛ غافل از این که خود بزرگ شده همین فوتبال است.»

قرار بود شجاعی برای ارایه توضیحاتی به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال دعوت شود اما کارلوس کی روش دعوت کمیته انضباطی را وتو کرد. او برای مهدی تاج این پیش‌شرط را گذاشت که دو کمیته «اخلاق» و «انضباطی» فدراسیون فوتبال حق بازخواست و دعوت از بازیکنان تیم ملی بدون نظر و خواست او را ندارند.

روز ۲۱ آذرماه، «علی کفاشیان»، نایب رییس فدراسیون فوتبال به «فارس» گفت: «شجاعی سال‌های سال برای تیم ملی زحمت‌کشیده است.»
او افزود:«حتی خیلی از خودی‌های ما در داخل این صحبت‌ها را مطرح می‌کنند.»
دو روز بعد مهدی تاج در گفت‌وگو با «ایسنا»، خبر منتفی شدن دعوت از مسعود شجاعی به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال را داد.

اگر مساله ورود فدراسیون جهانی فوتبال به پرونده دخالت سیاست ایران در امور فدراسیون فوتبال نبود، هم مسعود شجاعی و هم احسان حاج صفی برای همیشه از تیم ملی حذف‌شده بودند. فدراسیون فوتبال ایران روز ۲۲ مردادماه امسال در پاسخ به تردید فیفا در مورد دعوت نشدن حاج صفی و شجاعی به تیم ملی ایران نوشت: «فدراسیون فوتبال ایران هیچ تصمیمی برای کنار گذاشتن این دو بازیکن از تیم ملی ندارد.»

اما چرا حاج صفی به تیم ملی رسید و شجاعی نه؟ روزنامه «هفت صبح» روز نوزدهم آذرماه بخشی از جریان پشت پرده‌ میان فدراسیون فوتبال، کارلوس کی روش و دو ملی پوش ایران را بازتاب داد. در این گزارش آمده بود: «شرط دعوت مجدد از حاج‌صفی و شجاعی به تیم ملی، منتشر کردن متنی روی صفحه اینستاگرام بوده.»

این روزنامه مدعی شد که نوشتن این متن، درخواست شخص کارلوس کی روش به‌عنوان راه نهایی برای بازگشت شجاعی و حاج صفی به تیم ملی بوده است؛ مسیر میانه برای نسوختن سیخ و کباب.

احسان حاج صفی بلافاصله این متن را در اینستاگرام خود منتشر کرد. کمی هم در نگارش آن احساسات به خرج داد؛ از «محسن حججی» و «شهدای ایران» یاد کرد و خودش را مانند مردم ایران، زیر پرچم انقلاب و رهبر ایران دانست. همان روز هم مورد تمجید خبرگزاری های تسنیم و فارس قرار گرفت. اما مسعود شجاعی از نگارش چنین متنی سر باز زد.

روزنامه هفت صبح نوشت: «سرمربی تیم ملی پس از مطمئن شدن از این که حاج‌صفی این متن را منتشر خواهد کرد، با مسعود شجاعی که کاپیتان تیمش هم هست، تماسی برقرار می‌کند و از او می‌پرسد که آیا این متن را منتشر خواهد کرد یا نه؟ پس‌ازاین تماس، شماره ۷ تیم ملی از کی‌روش مهلت می‌خواهد تا پاسخ بدهد. سرمربی تیم ملی هم موافقت می‌کند.»

اما مسعود این متن را منتشر نکرد. «هفت صبح» نوشت: «کی‌روش که خودش پی گیر این ماجرا می‌شود، با کاپیتان تیمش تماس می‌گیرد اما شجاعی پاسخ او را نمی‌دهد.»

مسعودشجاعی برای بازگشت به تیم ملی منعی از سوی سران سیاسی نظام ندارد. مهدی تاج و علی کفاشیان روز پانزدهم مهرماه سال جاری به خبرنگاران گفتند حساسیت‌ها در مورد دعوت شجاعی از بین رفته است و فقط کی روش باید در مورد دعوت یا عدم دعوت از مسعود تصمیم‌گیری کند.

سرمربی تیم ملی اما دو هفته قبل حاضر نشد در مورد چرایی دعوت نشدن شجاعی به تیم ملی حرفی بزند. کارلوس کی روش البته از گفت‌وگو با خبرنگاران ایرانی در روسیه و در زمان قرعه‌کشی جام جهانی هم طفره رفت اما به یکی از خبرنگاران ایرانی حاضر در روسیه به طور خصوصی گفته بود از رفتار مسعود گلایه‌هایی شخصی دارد.

به نظر می‌رسد اشاره سرمربی تیم ملی، به درخواست انتشار پست عذرخواهی در اینستاگرام است که در صفحه شجاعی قرار نگرفت.

مسعود هم‏چنان حاضر به عذرخواهی نیست. حاضر می‌شود با چشم‌هایی اشک‌بار مقابل خبرنگار اسپانیایی از آرزویش برای دعوت به تیم ملی حرف بزند اما برای بازی اجباری خود مقابل مکابی اسراییل عذرخواهی نکند. در همین گفت‌وگو، او دوباره از عدم حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه‌ها انتقاد می‌کند، ایران را تنها کشوری در جهان می‌داند که زنان حق تماشای فوتبال را ندارند و حتی از عربستان و سوریه به‌عنوان کشورهای پیش رو درزمینه حقوق زنان (در قیاس با ایران) مثال می‌آورد.

در این مصاحبه گفته است در دیدار با حسن روحانی، ابراز تأسف کرده که مادرش هرگز بازی‌های او را در ورزشگاه‌های ایران از نزدیک ندیده است. در آخر هم آرزو کرده است که بار دیگر به تیم ملی دعوت شود.

مسعود می‌تواند رکوردها را جابه جا کند. درصورتی‌که به تیم ملی ایران دعوت شود، تنها بازیکن ایرانی خواهد بود که در سه جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، ۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱۸ روسیه حضور داشته است. فدراسیون فوتبال اما میلی به پادرمیانی و دعوت شدن تنها بازیکن تکنیکی ایران نشان نمی‌دهد. مسعود فراتر از آن چه فکر کنید، تنها مانده است.
پدرام قائمی- شهروند خبرنگار

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا