اخبار

خامنه‌ای: اعتراض‌ها نقشه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌هاست

دوازده روز پس از اعتراض‌های مردمی در دست‌کم ۸۰ شهر ایران، رهبر جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه (۱۹ دی/ ۹ ژانویه) درباره آن صحبت کرد. او این اعتراض‌ها را نقشه “آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها” دانست و مدعی شد که چند ماه هم هست که دارند نقشه می‌کشند و هزینه آن را “یکی از دولت‌های پولدار خلیج فارس” تامین کرده است.
خامنه‌ای گفت: «قرائن و شواهد اطلاعاتی نشان می‌دهد که این قضایا سازماندهی شده بوده و در شکل‌گیری آن، یک مثلث فعال بوده است.»
به گفته او یک راس این مثلث، “آمریکا و صهیونیست‌ها بودند که طراحی را انجام دادند و چند ماه بر روی این طراحی کار کردند و بنای آنها این بود که حرکت‌ها از شهرهای کوچک شروع شود تا به مرکز برسد.”

خامنه‌ای اضافه کرد: «رأس دوم این مثلث، یکی از دولت‌های پولدار خلیج فارس است که هزینه این نقشه را تأمین کرد و رأس سوم نیز، پادوها بودند که مربوط به سازمان آدمکش منافقین هستند و از ماه‌ها قبل آماده بودند.»

خامنه‌ای با اشاره به فراخوان‌های مربوط به اعتراض‌ها گفت: «در این فراخوان‌ها، شعار “نه به گرانی” مطرح شده بود که شعاری جذاب بود تا عده‌ای را بدنبال خود وارد صحنه کنند. در ابتدای کار هم عده‌ای با این شعار همراه شدند اما مردم به محض آنکه دیدند هدف و شعارها تغییر کرد، صف خود را جدا کردند.»

خط و نشان برای آمریکا

خامنه‌ای در ادامه سخنان خود “براندازی نظام جمهوری اسلامی” را هدف مشخص آمریکایی‌ها خواند و گفت که دولت قبلی آمریکا این هدف را در موضع‌گیری‌ها و نیز نامه‌هایی که برای او می‌نوشت، پنهان می‌کرد: «رفتار آنها [دولت اوباما] همان رفتار براندازی بود که دولت فعلی، صریح و بدون ملاحظه آن را اعلام می‌کند.»

او سپس خطاب به هیأت حاکمه آمریکا گفت: «اول: سرِ شما در حوادث اخیر به سنگ خورد و اگر در آینده تکرار کنید باز هم ناکام خواهید ماند. دوم: در این چند روز به ایران خسارت زدید، این کار بی‌تقاص نخواهد ماند و سوم: این کسی که به گفته خود آمریکایی‌ها تعادل روحی- روانی ندارد، بداند که این دیوانه‌بازی‌های نمایشی، بی‌جواب نخواهد ماند.»

آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانش مسئولان ایران و فعالان سیاسی وابسته به نظام جمهوری اسلامی را خطاب قرار داد و گفت: «دست داشتن دشمن در مسائل اخیر، تحلیل نیست بلکه بر مبنای اطلاعات و خبر بیان شد.»

بسیاری از فعالان سیاسی داخل کشور نسبت‌دادن اعتراض‌های مردمی اخیر به خارج از کشور را توهین به جامعه ایران و ساده‌کردن ماجرا و فرار از پاسخگویی مسئولان به مشکلات حل‌نشده مردم دانستند.

“بیکاری ریشه اصلی مفاسد است”

خامنه‌ای گفت: «بیکاری ریشه اصلی بسیاری از مفاسد است و باید با رونق تولید، آن را حل کرد البته پول پاشیدن بی‌حساب و کتاب مشکل را حل نمی‌کند و خوشبختانه مسئولان دولتی در این زمینه‌ها مشغول کار هستند.»

او اضافه کرد: «اینکه عده‌ای از حقی محروم بمانند و در جایی جمع شوند و اعتراض کنند، یک مطلب است اما اینکه عده‌ای از این تجمع سوءاستفاده کنند و به قرآن و اسلام دشنام دهند و به پرچم ایران اهانت کنند و مسجد آتش بزنند، یک مطلب دیگر است.»

رهبر جمهوری اسلامی سپس به تجمع‌های اعتراضی در ماه‌های گذشته اشاره کرد و گفت: «خبرها غالباً می‌رسد به ما. اجتماع می‌کنند در فلان شهر، مقابل فلان مؤسسه، مقابل استانداری، مقابل مجلس شورا در اینجا، از این چیزها هست، همیشه بوده، هیچ‌کس هم با این‌ها مخالفت و معارضه‌ای ندارد. باید هم به این حرف‌ها رسید، باید گوش کرد، باید شنید. باید در حد وسع و توان به آن‌ها پاسخ داد».

او تاکید کرد که همه مقام‌های جمهوری اسلامی در این باره مسئول‌ا‌ند و باید به مطالبات مردم پاسخ دهند: «همه ماها، من نمی‌گویم باید دنبال بکنند، خود بنده هم مسئولم، همه‌مان باید دنبال کنیم.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا