حقوق بشر

اخبار هولناک از دوزخ های رژیم

یک روز بعد از مرگ سینا قنبری در زندان اوین، خبرهایی از مرگ تعداد دیگری از بازداشت شدگان در زندان های کشور منتشر شده است. گزارش ها رفتار حکومت با زندانیان را وحشیانه توصیف می کنند …

عباس قاسمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی، روز سه‌شنبه ۱۹ دی مرگ وحید حیدری در بازداشتگاهی در شهر اراک را تایید کرده است. به گفته ی وی آثار خودزنی روی جسد این فرد بوده و “فیلمی از لحظه خودکشی وی نیز موجود می باشد.”
قاسمی گفت که او در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک خودکشی کرده و “با توجه به شواهد و قرائن موجود، مرگ این فرد بر اثر خودکشی در کلانتری تأیید شده است.”
دادستان اراک بدون اعلام هویت این فرد گفت که او “چندین سابقه کیفری و سابقه حمل مواد مخدر و خودزنی را در پرونده خود داشته است.” نام این فرد از طرف منابع دیگر، وحید حیدری اعلام شده است. پیشتر پلیس استان مرکزی در اطلاعیه‌ای ارتباط بازداشت این فرد با ناآرامی‌های اخیر را رد کرده و گفته بود که او به دلیل خرید و فروش مواد مخدر از سوی ماموران کلانتری ۱۲ اراک بازداشت شده بود.
کمپین حقوق بشر ایران به نقل از خانواده وحید حیدری “ادعای اعتیاد یا فروش مواد مخدر” را رد کرده و گفته شکافی ده سانتی روی سر او بوده که “ادعای خودکشی را بی‌اعتبار می‌کند”.

نام محسن عادلی نیز به عنوان یکی دیگر از جان‌باختگان در بازداشتگاه‌ها مطرح شده است. مطابق گزارش ها، او ۱۱ دی ماه دستگیر شده و بعد از دو روز جسدش را تحویل داده و گفته‌اند خودکشی کرده است.
فرماندار دزفول مرگ محسن عادلی در زمان بازداشت را تکذیب کرده و گفته است: در حوادث اخیر هیچ فردی در شهرستان دزفول در هنگام بازداشت فوت نشده و بنده این خبر را تکذیب می‌کنم. سرهنگ علی الهامی فرمانده انتظامی دزفول نیز اعلام کرده است: طبق بررسی‌های به عمل آمده فردی به نام محسن عادلی در ایام ناآرامی‌های اخیر در دزفول بازداشت نشده است. فرمانده انتظامی دزفول بدون این که مرگ محسن عادلی را تکذیب کند گفت: مرگ این فرد اصلا ربطی به حوادث اخیر نداشته است.

در همین حال برپایه ی گزارش های تازه، تعداد بازداشت شدگان اعتراضات اخیر به بیش از سه هزار و پانصد نفر رسیده است. محمود صادقی نماینده ی مجلس آمار کل بازداشتی‌های اخیر را حدود سه هزار و ۷۰۰ نفر در سراسر کشور اعلام کرده است. گزارش های منابع مستقل، رفتار ماموران حکومتی در بازداشتگاه ها با معترضان بازداشت شده را بیرحمانه و توام با شکنجه های جمعی توصیف کرده اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا