بین‌المللی

شکایت سیاستمدار آلمانی از شاهرودی به خاطر “جنایت علیه بشریت”

نماینده پیشین پارلمان از محمود هاشمی شاهرودی به دلیل “قتل و جنایت علیه بشریت” شکایت کرده است. به گفته او، دولت آلمان نباید برای هاشمی شاهرودی مصونیت دیپلماتیک قائل شود. شاهرودی در حال حاضر برای مداوا در آلمان بستری است.

فولکر بک، نماینده پیشین پارلمان آلمان از حزب سبزها به سفر محمود هاشمی شاهرودی به آلمان و بستری شدن او در هانوفر به شدت انتقاد کرد. بک شکایتی رسمی علیه شاهرودی تنظیم و آن را به مقامات قضایی ایالت نیدرزاکسن آلمان ارسال کرده است. فولکر بک در شکایت خود شاهرودی را به “قتل، نقض حقوق بشر و جنایت علیه بشریت” متهم کرده است. گفته می‌شود این شکایت در روز دوشنبه (۸ ژانویه/ ۱۸ دی) صورت گرفته است.

فولکر بک در رابطه با شکایت خود به روزنامه “بیلد” گفت: «ما نه تنها مجاز نیستیم که بیمارستان و آسایشگاهی برای جنایتکاران علیه حقوق بشر باشیم، بلکه باید آنها را مجبور به پاسخگویی کنیم.»

فولکر بک تاکید کرد که دولت آلمان نباید دچار این خطا شود و برای افرادی با چنین پیشینه‌ای مصونیت دیپلماتیک قائل شود. بک از شاهرودی به عنوان “سازمانده کشتار گروهی” در ایران یاد کرد.

آشنایی فولکر بک با اوضاع سیاسی ایران

فولکر بک در مصاحبه‌ای با دویچه‌وله فارسی گفت: «من سال ۲۰۰۶ به ایران سفر کردم و غیر از نمایندگان مجلس گفتگوهای بسیاری در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور با نمایندگان نهادهای مذهبی و نمایندگان اقلیت‌های دینی ایران داشتم. من سال‌ها عضو کمیسیون حقوق بشر بودم و گزارشهای مربوط به نقض حقوق بشر در ایران را دنبال می‌کردم.»

بک افزود: «ایران کشوری است که منشور حقوق بشر سازمان ملل متحد را امضا کرده است برخلاف برعربستان. البته این نکته مثبتی است. اما ایران به تمام مفاد این منشور عمل نمی‌کند به عنوان مثال افرادی را که زیر سن قانونی مرتکب جرم شده‌ان را اعدام می‌کند. به نظر من آلمان باید به صراحت برای دولت ایران روشن کند که احترام به حقوق بشر برای ما بسیار مهم است و تنها اقتصاد الویت ما نیست. این موضع‌گیری باید در روابط ما با ایران و همین‌طور عربستان سعودی روشن شود.»

برخی از فعالان حقوق بشر در آلمان نیز می‌گویند که هاشمی شاهرودی نمی‌تواند از “مصونیت دیپلماتیک” برخوردار باشد، زیرا در حال حاضر عضویتی در دولت ندارد. شاهرودی هم اکنون رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا