گوناگون

بازداشت ۲۰۰ نفر در ادامه اعتراضات مردمی در تونس

اعتراضات مردمی در چندین شهر تونس همچنان ادامه دارد. در درگیری با مأموران امنیتی بیش از ۲۰۰ نفر از معترضان بازداشت و ده‌ها نفر زخمی شدند….

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از دو شب متوالی اعتراضات مردمی در شهرهای تونس، خلیفه شیبانی، سخنگوی وزارت کشور تونس چهارشنبه ۱۰ ژانویه / ۲۰ دی گفت یک شعبه از فروشگاه «کَرفور» در حومه جنوبی تونس، پایتخت این کشور به غارت رفت.

او افزود در طی درگیری‌ها در سراسر کشور ۴۹ مأمور پلیس زخمی و ۲۰۶ نفر در نآآرامی‌ها دستگیر شدند.

اعتراضات سراسری پس از به‌اجرا گذاشتن برنامه ریاضت اقتصادی، سقوط ارزش دینار تونس و گران شدن سوخت، خودرو، خدمات تلفنی، اینترنت و… از یکم ژانویه آغاز شد. با کاهش شمار گردشگران و سرمایه‌گذاری خارجی، دولت تونس می‌گوید چاره‌ دیگری جز افزایش قیمت‌ها برای جبران کسری بودجه و نیازهای شرکای مالی تونس و در رأس آن‌ها صندوق بین المللی پول ندارد. صندوق بین‌المللی پول سال گذشته ۲,۸ میلیارد دلار اعتبار در اختیار تونس قرار داد تا در مقابل، این کشور دست به اصلاحات اقتصادی بزند.

غروب سه‌شنبه ۹ ژانویه / ۱۹ دی، مأموران پلیس و سربازان ارتش در چندین شهر تونس، از جمله طبربه در ۴۰ کیلومتری غرب پایتخت مستقر شدند. در این شهر صدها نفر بعد از ظهر سه‌شنبه در تشییع پیکر فردی که در اعتراضات دوشنبه شب کشته شد به خیابان‌ها آمدند.

درگیری‌ها در شهرهای قصفه، واقع در جنوب، قصرین در مرکز و همچنین سیدی بوزید نیز ادامه داشت. در دسامبر ۲۰۱۰ در شهر سیدی بوزید بود که جنبش اجتماعی آغاز شد و آن‌چه «بهار عربی» نامیده می‌شود شکل گرفت.

در حالی که نتایج کالبدشکافی روز سه‌شنبه مرد ۴۵ ساله‌ای که در طبربه کشته شد هنوز منتشر نشده است، بحث بر سر علل مرگ او ادامه دارد. معترضان او را به‌عنوان «شهید» می‌شناسند.

وزارت کشور تونس با بیان این‌که این مرد هیچ نشانه‌ای از خشونت نداشت، کشته شدن او توسط پلیس را انکار می‌کند.

ائتلاف نیروهای اپوزیسیون، مشتکل در جبهه مردمی گفته‌اند که به اعتراضات خیابانی علیه وضعیت اقتصادی و بودجه ۲۰۱۸، تا زمانی که این بودجه کنار گذاشته شود، ادامه می‌دهند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا