گوناگون

حمایت ۱۵۴ هنرمند و فعال مدنی از اعتراضات اخیر در ایران

۱۵۴ هنرمند و فعال مدنی و اجتماعی در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتراضات اخیر در ایران، خواستار آزادی بی‌قید و شرط زندانیان و بازداشت‌شدگان در جریان ناآرامی های اخیر شده اند.

امضا کنندگان این بیانیه با اشاره به این که معترضان «خواهان تغییرات اساسی» درکشور هستند، گفته اند ،‌انگیزه این اعتراضات « مشکلات معیشتی،‌ بی عدالتی اجتماعی، تبعیض قومی، جنسی، مذهبی،‌ اعمال خشونت و تحجر گرایی» است.

سیدعلی صالحی،‌ پرستو فروهر، مهرانگیز کار، محسن مخملباف، علی باباچاهی، شهرنوش پارسی پور، مریم سیحون، رضا علامه زاده و‌ شبنم طلوعی از جمله امضا کنندگان این بیانیه هستند.

اعتراضات به وضعیت اقتصادی و سیاست‌های حکومت ابتدا از مشهد و چند شهر دیگر از هفتم دی آغاز شد اما به سرعت به شماری به بیش از ۱۰۰ شهر دیگر ایران از جمله تهران گسترش یافت و بیش از یک هفته ادامه داشت.

در این اعتراضات که شعارهای تندی علیه رهبران و سیاست‌های داخلی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی سر داده شد، بیش از ۳۷۰۰ نفر بازداشت شدند و کشته شدن دست کم ۲۲ نفر نیز تایید شده است.

در بیانیه ۱۵۴ هنرمند و فعال اجتماعی تصریح شده است: «با معترضان که به ناحق متهم به عناوینی چون منافق، مزدور، خس‌و‌خاشاک، و عنصر خارجی شده‌اند، اعلام همبستگی می‌کنیم و به نام انسانیت، خواهان برآورده شدن تمامی مطالبات تظاهرکنندگان و آزادی بی‌قید و شرط زندانیان و بازداشت‌شدگان هستیم.»

در حالی امضا کنندگان این بیانیه خواستار آزادی بی قید شرط زندانیان و بازداشت شدگان شده اند که طی روز های اخیر نسبت به وضعیت هزاران بازداشتی اعتراضات اخیر نیز ابراز نگرانی شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا