حقوق بشر

این قافله را سرباز ایستادن نیست

جان باختن یکی از شهروندان بازداشت شده در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج…

یکی از معترضان اعتراض های اخیر ۱۰ روز پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج جان خود را از دست داده است.

بر اساس خبرهای رسیده به پایگاه خبری و تحلیلی روژ، جوان ۲۴ ساله سنندجی به نام “سارو قهرمانی” که در جریان اعتراض های اخیر ایران در سنندج بازداشت شده بود در بازداشتگاه اداراه اطلاعات این شهر به قتل رسیده است.

منبعی مطلع در گفتگو با NNSROJ روز جمعه ۲۲ دی ماه، دو تن از ماموران اداره اطلاعات سنندج پس از مراجعه به منزل پدری سارو قهرمانی بدون ارائه هیچ توضیحی از آنان خواسته بودند تا برای تحویل گرفتن پیکر بی جان فرزندشان به سردخانه پزشکی قانونی این شهر مراجعه کنند.

این منبع در ادامه افزود “پدر و مادر سارو بامداد روز شنبه ۲۳ دیماه همراه با دو تن از ماموران اداره اطلاعات به پزشکی قانونی مراجعه کرده و پس از تحویل گرفتن پیکر فرزندشان، آن را در سکوت کامل و تحت تدابیر شدید امنیتی در گورستان عمومی سنندج به خاک سپرده اند.”

والدین این شهروند پس از دفن پیکر فرزندشان در گفتگو با افراد نزدیک به خانواده خود وجود آثار ضرب و جرح و کبودی های بسیار زیاد بر روی پیکر فرزندشان را تایید کرده اند.

اداره اطلاعات سنندج خانواده سارو قهرمانی را از هرگونه اطلاع رسانی و گفتگو با رسانه ها منع کرده و آنان را تهدید به بازداشت و برخورد کرده اند.

بر اساس یافته های پایگاه خبری و تحلیلی روژ پیکر یکی دیگر از شهروندان معترض که در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج جان خود را از دست داده است هم اکنون در سردخانه پزشکی قانونی است و تا کنون از هویت آن اطلاعی در دست نیست.

در جریان اعتراض های سراسری در ایران نیروهای امنیتی بیش از ۲۰ معترض در شهر سنندج بازداشت و به بازداشتگاه های اداره اطلاعات و اطلاعات سپاه منتقل شده بودند. با این حال تا کنون هیچ اطلاعی از سرنوشت شهروندان بازداشت شده در دست نیست.

قتل سارو قهرمانی درحالی است که پیشتر رسانه های ایران از جان باختن دست کم دو تن از شهروندان معترض پس از بازداشت خبر داده بودند.

سینا قنبری پس از بازداشت و انتقال به زندان اوین جان خود را از دست داده است، با این حال مقام های قضایی ایران مدعی شده اند که این شهروند در زندان اقدام به خودکشی کرده بوده است.

وحید حیدری از دیگر شهروندان پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی در شهر اراک جان خود را از دست داده است. مقام های قضایی و امنیتی استان مرکزی در گفتگو با رسانه ها مدعی شده اند که این شهروند “به اتهام حمل مواد مخدر بازداشت شده و در بازداشتگاه کلانتری ۱۲رضوی اراک خودکشی کرده است.”

با این حال محمد نجفی از وکلای دادگستری فعال ضمن رد این ادعا اعلام کرده است “به دنبال این خبر , پیگیر موضوع شده به زادگاه متوفی وحید حیدری واقع در روستای تکیه رفته و در صحت و سقم ماجرا مداقه کرده , نامبرده نه معتاد بود و نه فروشنده مواد مخدر , همگان این موضوع را با انزجار و نفرین قویاً تکذیب کرده و شخصیت وحید را مبرا از اینگونه اتهام ها دانسته. وحید حیدری دستفروش کنار خیابان بوده و هر روزه روزی خود را در سرما و گرما فریاد می زده , فریاد حراج , آری جان او را به حراج گذاشتند , مرگ او موید این حراج است . کسان که از او می گفتند جز به نکوئی نام نبردند.”

در جریان اعتراض های سراسری در ایران دست کم ۲۶ شهروند جان خود را از دست داده و بیش از سه هزار و ۷۰۰ تن نیز بازداشت شدند.

در طی دو دهه گذشته دست کم دو فعال سیاسی دیگر کُرد پس از بازداشت در اداره اطلاعات سنندج جان خود را از دست داده بودند.

در سال ۱۳۸۲ یکی از فعالان سیاسی و از هواداران حزب دموکرات کُردستان ایران به نام ” حبیب‌الله تنهاییان” ۹ روز پس از بازداشت توسط نیروهای اداره اطلاعات شهر سنندج بر اثر صدمات ناشی از شکنجه جان خود را از دست داد و پیکر وی شبانه و تحت تدابیر شدید امنیتی به خاک سپرده شد.

پنج سال پس از جان باختن حبیب‌الله تنهاییان، یکی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه پیامنور سنندج به نام “ابراهیم لطف اللهی” یک هفته پس از بازداشت بر اثر شکنجه و ضربات وارد شده به سر جان خود را از دست داد.

نیروهای امنیتی پیکر این دانشجو را شبانه و بدون اطلاع خانواده اش در گورستان عمومی سنندج دفن کرده و مدعی شده بودند که ابراهیم لطف اللهی در بازداشتگاه اداره اطلاعات اقدام به خودکشی کرده است.

علی رغم شکایت خانواده ابراهیم لطف اللهی از اداره اطلاعات کُردستان مقام های قضایی با این استدلال که “نبش قبر از نظر دینی جایز نیست” هیچگاه اجازه نبش قبر و به جریان افتادن تحقیقات در خصوص دلایل مرگ ابراهیم را صادر نکردند.

منبع:NNS Roj

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا