اجتماعی

بازدید از زندان اوین رد شد

حداقل ۶۰ دانشجو تا روز جمعه هنوز بازداشت بودند/ بسیاری از خانواده‌ها اظهارات مسئولان در مورد خودکشی بازداشت‌ شدگان را توطئه می دانند / مطابق خبرهای تایید نشده تعداد بیشتری از دستگیرشدگان جان باخته اند….
اعتمادآنلاین: محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفت‌و‌گو با خبرنگار اعتمادآنلاین با اشاره به آمار متناقض دانشجویانی که همچنان در بازداشت هستند، گفت: اطلاعات در یک جا متمرکز نیست که اعلام کنند و این مورد یکی از ضعف‌های ما در سیستم قضایی و امنیتی است. چون نهادهای مختلف درگیر این موضوع هستند آمارهای مختلفی شنیده می شود ما از زبان خانواده ها که مراجعه می کنند و یا دوستان دانشجویان که پیگیری می کنند آمارهای تخمینی نه دقیق بدست می آریم.

وی تصریح کرد: البته آمارهای من به روز نیست و مربوط به جمعه است. طبق آمار دانشجویان حدود ۱۱۰ نفر بازداشت شده بودند که حدود ۵۰ نفر آنها تا جمعه آزاد شده بودند و حداقل ۶۰ نفر دیگر از دانشجویان در بازداشت بودند. این اطلاعات تیمی از دانشجویان است که این موضوع را پیگیری می کنند و با خانواده دانشجویان در ارتباط هستند و این آمار رسمی نیست.

یک عضو فراکسیون امید با اشاره به درخواست نمایندگان برای تشکیل یک کمیته حقیقت یاب برای بررسی علت فوت شدن بازداشتی های نا آرامی های اخیر، خاطرنشان کرد: پیرو گفت و گویی که پیش از این با رییس مجلس داشتم من و بیش از ۴۰ نفر از نمایندگان امروز نامه ای را خطاب به آقای لاریجانی برای تعیین هیاتی به منظور تحقیق درباره علت فوت بازداشتی‌های اخیر امضا کردیم.
وی در خصوص بازدید فراکسیون امید از زندان اوین، تصریح کرد: با درخواست فراکسیون امید برای بازدید از زندان اوین موافقت نکردند اما این درخواست ما برای تشکیل هیاتی به منظور تحقیق درباره ی علت فوت بازداشتی های اخیر، جدید است و از رییس مجلس خواستیم. زمانی که بنده کم و کیف موضوع را با آقای لاریجانی درمیان گذاشتم بسیار مورد توجه ایشان قرار گرفت.

رییس فراکسیون شفاف‌سازی مجلس تاکید کرد: بسیاری از خانواده ها حرفهایی را که برخی از مسئولین قضایی در مورد خودکشی بازداشت شدگان زدند قبول ندارند واظهار می کنند که علت فوت، خودکشی نبوده و من هم قضاوت نمی کنم واین موضوع باید بررسی شود.

وی افزود: ما در متن نامه ای که امروز خطاب به آقای لاریجانی نوشتیم آوردیم که مطابق خبرهای تایید نشده تعداد بیشتری از بازداشت شده‌ها فوت شدند که به این دلیل نیاز به رسیدگی است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا