گوناگون

توصیه به رهبر برای سرکشیدن جام زهر جدید

یک کارشناس مسائل بین‌المللی در تهران با بیان اینکه سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی باید تغییر کند، به سردمداران حکومت توصیه کرد که تا دیر نشده، دست به یک نرمش قهرمانانه دیگر بزنند و از سیاستهای منطقه ای و موشکی خود عفب نشینی کنند….

علی بیگلری در گفتگو با خبرآنلاین در باره شروط رئیس جمهور آمریکا برای اتحادیه اروپا در مورد برجام گفت: این شرایط می تواند بغرنج باشد. ادامه این مسئله به نفع ما نیست. نظام اقتصادی ما دچار یک بی‌تکلیفی و بی‌سروسامانی شده و به خاطر همین تهدیدها و شل‌کن و سفت‌کن‌های آمریکا که هر ۹۰ روز یک بار باید برجان را تمدید ‌کند، باعث شده که سرمایه‌گذار اروپایی با احتمال تهدیدات اقتصادی آمریکا میل به سرمایه‌گذاری در ایران نداشته باشد. بنابراین ما خودمان باید بنشینیم و فکری کنیم که این چارچوب‌هایی که ما در سیاست‌های منطقه‌ای و سیاست خارجی‌مان داشتیم، دیگر جواب نمی‌دهد. بنابراین یک تعبیری در سیاست‌های منطقه‌ای و سیاست‌های خارجی‌مان به‌وجود بیاوریم و قبل از این‌که برجام به انتها برسد و آمریکایی‌ها هر روز ما را تهدید کنند، این کار را ما انجام دهیم که یک مقداری از این مقاومت منفی که الان ما داریم از خودمان نشان می‌دهیم، کاهش پیدا کند و یک مقدار نرمشی در ارتباط ما با دنیا حاصل شود.

وی افزود: آمریکایی دست برنمی‌دارند. این یک امر قطعی است و اگر تا الان هم همراهی کردند و تمدید دادند، به خاطر بعضی از مخالفت‌های داخلی است. به نظر من ترامپ راست گفته، این آخرین بار است و ما باید فکر کنیم که بعد از ۱۲۰ روز چه باید بکنیم. از این رو این مشکل وجود دارد که اگر وضعیت به همین شکل ادامه پیدا کند، هیچ چیز به نفع ما درنمی‌آید و شاید در وسط راه اتحادیه اروپا را هم از دست دهیم که اگر از دست دهیم، خیلی بیشتر ضرر خواهیم کرد.

وی گفت: ملاقاتی که آقای ظریف با وزرای خارجه سه کشور اروپایی و خانم موگرینی داشت، آن‌ها هم باز به این موضوع اشاره کرده بودند که ما تا آنجایی با شما همراهی می‌کنیم که در چارچوب برجام باشد، خارج از برجام، ما هم با آمریکا همراه می‌شویم و در مورد موشک‌ها و مسائل دخالت شما در منطقه و عدم رعایت حقوق بشر نمی توانیم با شما باشیم.

این کارشناس گفت: بنابراین ما هم باید با شرایط پیش رو جلو برویم و به تغییرات توجه کنیم و سیاست‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی خود را طوری تنظیم کنیم که متضرر نشویم.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا