بین‌المللی

هشدار آمریکا و ترکیه به یکدیگر: بازی با آتش در سوریه

اردوغان هشدار داد که قصد دارد به عفرین حمله کند. این منطقه تحت کنترل “یگان‌های مدافع خلق” است که آمریکا ازآن حمایت می‌کند. حمله ترکیه می‌تواند آتش جنگی تازه را شعله‌ور کند و دو کشور عضو ناتو را در مقابل هم قرار دهد.
مجله تایمز لندن آنچه را در شمال سوریه در شرف وقوع است “بازی با آتش” توصیف می‌کند. تایمز می‌نویسد ارتش ترکیه قصد دارد به منطقه شمال سوریه که توسط یگان‌های مدافع خلق کنترل می‌شود، حمله کند. آمریکا از این یگان‌ها آمریکا پشتیبانی می‌کند. اردوغان تهدید می‌کند که هرآن ممکن است حمله را آغاز کند. به نوشته تایمز این دیوانگی است چونکه این حادثه می‌تواند به رویارویی دو کشور عضو ناتو بینجامد.

جنگ لفظی ترکیه و آمریکا زمانی تشدید شد که سرهنگ تامس ویل، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، که آمریکا رهبری آن را به عهده دارد از تشکیل یک “نیروی مرزبانی” جدید در مرزهای سوریه با ترکیه و کرانه شرقی فرات خبر داد. او گفت که در حال حاضر ۲۳۰ نفر در کلاس‌های اولیه آموزشی حضور دارند و هدف این است که این نیرو به ۳۰ هزار نفر برسد.

این اقدام خشم ترکیه را برانگیخت و سفیر آمریکا را به وزارت خارجه احضار کرد و خواستار توضیح شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هم بلافاصله هشدار داد: «اگر در عفرین تروریست‌ها تسلیم نشوند، آنجا را بر سرشان خراب خواهیم کرد. اگر قول‌هایی که در خصوص منبج به ما داده شده است عملی نشود؛ مجبور هستیم خودمان وارد عمل شویم.»
اردوغان ادعا کرد آمریکا ۴۹۰۰ کامیون سلاح تحویل نیروهای کرد سوری داده و ترکیه چنین متفقی را نمی‌خواهد. او اضافه کرد: «شما یک ارتش ۳۰ هزار نفری می‌خواهید تشکیل دهید. ما آن را در نطفه خفه خواهیم کرد. ارتش ما طی مدت کوتاهی مسئله منبج و عفرین را حل خواهد کرد. تدارکات لازم به پایان رسیده و هر لحظه امکان شروع عملیات وجود دارد.»

بکر بوزداغ سخنگوی نخست وزیر ترکیه اقدام آمریکا در تشکیل نیروی مرزبانی سوریه را “بازی با آتش ” توصیف می‌کند.

چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم در یک هشدار تند به آمریکا گفت، روابط ترکیه با آمریکا آسیب جبران ناپذیری خواهد دید و این کشور نمی‌تواند به نام ائتلاف بیانیه صادر کند. او تاکید کرد “آمریکا باید موضع خود را مشخص کند، آیا متحدان خود یا گروه‌های تروریستی را ترجیح می‌دهد.”

روزنامه صباح: آمریکا با مارها در یک بستر خوابیده است

احتمال حمله ترکیه به عفرین به مهم‌ترین موضوع رسانه‌های ترکیه تبدیل شده است. برجان توتار، ستون‌نویس روزنامه “صباح” نزدیک به دولت در این باره نوشته است: «زمان درس عبرت برای آمریکاست که با مارها در یک بستر خوابیده است. سازمان سیا در ترکیه و هم در سوریه شکست خورده و پنتاگون اکنون بعد از این شکست رشته کار را به دست گرفته است».

اورهان بورسالی ستون‌نویس “جمهوریت”، روزنامه مخالف دولت ترکیه نظر دیگری دارد . او با پیش‌بینی عملیات ترکیه در عفرین نوشته است رسانه‌های دولت به طور متناوب از خبرهای آغاز قریب‌الوقوع عملیات در عفرین خبر می‌دهند.

جمهوریت تاکید می‌کند: «تنها کاری که آنکارا باید انجام دهد کمک به اسد برای حفظ تمامیت ارضی سوریه است. تا زمانی که آمریکا در آنجا حضور دارد همیشه گروه‌های مسلح کرد را علیه همه مورد استفاده قرار خواهد داد و جلوی حفظ تمامیت ارضی سوریه را خواهد گرفت».

هشدارهای مقامات ترکیه تا چه حد جدی است؟
اما آیا زمینه ورود ارتش ترکیه به عفرین یا مناطق تحت کنترل گروه‌های کرد سوری فراهم است؟ در پاسخ به این پرسش دویچه وله (فارسی)، محمد صالح خاتم، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر مسائل ترکیه از استانبول می‌گوید: «سخنان اردوغان ناشی از خشمی است که از خلف وعده‌های آمریکا به عنوان شریک ترکیه بیان می‌شود و ترکیه به هیچ وجه موافق ایجاد یک کریدور که دائما تمامیت ارضی کشورش را تهدید می‌کند نیست. هم اکنون هم آتشباری توپخانه‌های ترکیه به عفرین ادامه دارد اما بعید به نظر می‌رسد ترکیه بدون چراغ سبز یا حداقل سکوت آمریکا اقدام به حمله گسترده هوایی یا زمینی درعفرین کند.»

این کارشناس معتقد است که بخشی از سخنان تند سیاستمداران ترکیه برای تهییج افکار عمومی است و اکنون چند سالی است که احساسات ضد آمریکایی مردم ترکیه به شدت بالا رفته است و همین مسئله مسئولان ترکیه را ترغیب می‌کند که از این احساسات برای افزایش محبوبیت خود استفاده کنند.

عارف کسگین کارشناس مرکز تحقیقات استراتژیک ترکیه در مصاحبه با دویچه‌وله می‌گوید: «ترکیه در زمان ترامپ امیدوار شده بود که آمریکا حمایتش را از “پ ی د” قطع کند. اما اینکار را انجام نداد و دیدارهای دیپلماتیک و متعددی بین ترکیه و آمریکا صورت گرفته ولی به نتیجه‌ای نرسیده است.»

این کارشناس بر این باور است که درگیری بین آمریکا و سوریه انجام نخواهد گرفت و حتی اگر ارتش ترکیه به عفرین هم وارد شود با آمریکا درگیر نخواهد شد.

واکنش آمریکا و ناتو به ترکیه
آمریکا تا بحال واکنش تندی به اظهارات اردوغان و دیگر مقامات ترکیه نشان نداده است. هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که ترکیه یکی از متحدان مهم و ارزشمند ناتو به شمار می‌رود و هدف آمریکا از حضور در سوریه از بین بردن داعش است.

از طرفی خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داده است که اردوغان با ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو تلفنی صحبت کرد و گفت که ترکیه برای حفاظت از امنیت ملی خود در مقابل تحولات اخیر سوریه در چارچوب حقوق بین‌الملل هر گونه تدبیری را اتخاذ خواهد کرد .

دبیرکل ناتو با بیان اینکه نگرانی‌های ترکیه را درک می‌کند، تاکید کرده است که “دفاع ترکیه از خود در مقابل حملات تروریستی حق طبیعی این کشور است”. استولتنبرگ خاطرنشان کرد که درباره تشکیل نیروی امنیت مرزی در شمال سوریه با آنها مشورت نشده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا