بین‌المللی

تظاهرات صدها هزار نفر علیه ترامپ در سالگرد ریاست‌جمهوری‌اش

در اولین سالگرد آغاز به کار دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا صدها هزار نفر از مردم این کشور علیه او به خیابان‌ها آمدند. این تظاهرات در حالی برگزار شد که به علت اختلاف بر سر بودجه، دولت آمریکا تعطیل شده است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا انتظار چنین سالگردی را نداشت. در اولین سال روی کار آمدن او به جای مراسم جشن و شادی، صدها هزار نفر از مردم آمریکا در شهرهای بزرگ و کوچک به خیابان‌ها آمده و علیه ترامپ تظاهرات کردند. این تظاهرات هم‌زمان شده با تعطیلی موقت دولت آمریکا به دلیل اختلاف کنگره با دولت بر سر بودجه.>

بیش از همه شهرهای بزرگ مثل نیویورک، لس‌آنجلس، بوستون، دنوِر، فیلادلفیا و واشنگتن و نیز شهرهای کوچک محل تظاهرات اعتراضی مردم علیه ترامپ بودند. برخی تظاهرکنندگان به یاد مارش زنان علیه ترامپ در سال گذشته، کلاه‌های صورتی بر سر گذاشته بودند.
شهردار نیویورک، بل‌دبلاسیو، در سخنرانی خود انتقادات شدیدی را علیه ترامپ مطرح کرد. او گفت: «نمی‌شود بر کشوری حکومت کرد که آن را دوپاره کرده‌ایم.» در مارشی که در منطقه منهتن نیویورک برگزار شد، بسیاری پلاکاردهایی با این مضمون در دست گرفته بودند: «آنقدر مشکلات زیاد هست که جایی برای پلاکارد من نیست.»

برخی دیگر در پلاکاردهایشان خواهان حقوق برابر برای زنان و مردان شده بودند و برخی دیگر علیه نژادپرستی شعار نوشته بودند. در لس‌آنجلس برخی چهره‌های مشهور هالیوود نیز در این تظاهرات شرکت داشتند از جمله اسکارلت جوهانسون و وایولا دیویس.

توئیت طنز ترامپ و تعطیلی دولت

دونالد ترامپ که معمولا در توئیت‌هایش بسیار تند و تیز مخالفانش را نقد می‌کند این بار لحن ملایم و شوخی را برای توئیت انتخاب کرد. او نوشت: «امروز هوا در همه جای کشور باشکوه ما بسیار عالی است، یک روز مناسب برای تظاهرات همه زنان.» ترامپ در ادامه نوشت: «بیایید بیرون و این موفقیت و ثروت‌آوری را که در یک سال گذشته در هیچ جا مشابهش وجود نداشته است جشن بگیرید.»

این خوش‌اخلاقی و لحن طنز ترامپ اما در حالی است که دولت او به دلیل اختلاف با کنگره بر سر بودجه تعطیل شده است. علیرغم ماهها بحث بر سر بودجه، نمایندگان سنا نتوانستند در مهلت قانونی مقرر برای تصویب بودجه موقت تا نیمه فوریه به توافق برسند.

از روز شنبه (۲۰ ژانویه/ ۳۰ دی) کار در بسیاری از ادارات آمریکا تعطیل شده یا به حداقل کاهش یافته است و کارمندان مجبور شده‌اند مرخصی بدون حقوق بگیرند.

با وضع به وجود آمده مشخص نیست که ترامپ در اجلاس اقتصادی داووس شرکت کند. او اعلام کرده بود که قصد دارد در این اجلاس بین‌المللی درباره تز “اول امریکا”ی خود صحبت کند.

اجلاس بین‌المللی داووس در روزهای ۲۲ تا ۲۶ ژانویه (۲ تا ۶ بهمن) با این شعار برگزار می‌شود: برای یک آینده مشترک در یک دنیای از هم پاشیده.

اجلاس اقتصادی داووس یکی از مهمترین نشست‌های سران دنیا، مدیران و دانشمندان عرصه اقتصاد است. این اجلاس همه ساله در شهر داووس، محل برگزاری ورزش‌های زمستانی سوییس برگزار می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا