جوانان

بررسی جانباختگان معترضان در بازداشتگاه‌ها: رئیس پزشکی قانونی به مجلس فراخوانده شد

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان گفته برای «بررسی علل جان باختن برخی از بازداشت‌شدگان حوادث اخیر» رییس پزشکی قانونی کشور به مجلس دعوت شده است. اسامی «جانباختگان»دستگاه ظلم که صرفا در بازداشتگاه‌ها به شهادت رسیدند (تا تاریخ ۲۹ دی‌ماه) به این شرح می باشد:

۱- سینا قنبری، تهران-
۲- محسن عادلی، دزفول
۳- وحید حیدری، اراک
۴- سارو فهرمانی ، سنندج
۵- کیانوش زندی، سنندج
۶- علی پولادی، چالوس
۷- محمد نصیری، زنجان
۸- حسین قادری، سنندج
۹- حسن ترکاشوندی ، کرج
۱۰- سید شهاب ابطحی،اراک
۲- محسن عادلی، دزفول
۳- وحید حیدری، اراک
۴- سارو فهرمانی ، سنندج
۵- کیانوش زندی، سنندج
۶- علی پولادی، چالوس
۷- محمد نصیری، زنجان
۸- حسین قادری، سنندج
۹- حسن ترکاشوندی ، کرج
۱۰- سید شهاب ابطحی،اراک

? کشته شدگان در اعتراضات مردم جان به لب رسیده بر ضد حکومت دیکتاتوری:

۱- احمد حیدری، دانش آموز ۱۳ ساله (قهدریجان)
۲- غلام حسین شهاب، فروشنده‌ی کفش در پاساژ پارسیان (قهدریجان)
۳- آرمین صادقی، دانش آموز ۱۵ ساله (خمینی شهر)
۴- حسین شفیعی زاده، کشاورز پدر یک کودک ۵ ساله (اصفهان)
۵- حمزه لشنی زند (درود)
۶- حسین رشنو (درود)
۷- محمد چوباک (درود)
۸- احسان خیری (درود)
۹- محسن ویرایشی (درود)
۱۰- محمد کهزادی
۱۱- نعمت الله شفیعی (قهدریجان)
۱۲- آریا روزبهی بابادی، پیکرش در رود کارون یافت شد
۱۳- امین رمضانی (مسجد سلیمان)
۱۴- مسعود کیانی، دانش آموز ۱۳ ساله (ایذه)
۱۵- نعمت الله صالحی (همایون شهر)
۱۶- عبدالرسول کریمی (اصفهان)
۱۷- آرش خدری (مسجد سلیمان)
۱۸- محمد ابراهیمی (اصفهان)
۱۹- بهزاد شهسواری (کرمانشاه)
۲۰- علی مومنی
۲۱- سیروان پسندی (همدان)
۲۲- عباس کریمی
۲۳- شهریار حداوند (درود)
۲۴- غلام‌رضا حداوند (درود).

علی نوبخت حقیقی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا با اشاره به آخرین وضعیت بازدید تعدادی از نمایندگان از زندان اوین و ملاقات با بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر اعلام کرد: با توجه به آنکه پیش‌تر این مسئله مطرح شده بود که مجلس به عنوان یک واحد نظارتی، کمیته حقیقت‌یاب زیر نظر کمیسیون قضایی تعیین کند، وقتی متوجه این مسئله شدم در نامه‌های جداگانه به رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی پیشنهاد کردم حتماً در میان اعضای کمیته حقیقت‌یاب یک یا چند نفر از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان نیز حضور داشته باشند چرا که ابعاد پزشکی و روانی زندانیان به گونه‌ای است که حتماً باید یک طبیب با نگاهی طبیبانه به قضیه نگاه کند.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: با این حساب این دو نامه را به روسای مجلس و کمیسیون قضایی ارسال کردم و همچنان منتظرم تا پس از تشکیل تیم بازدیدکننده بنده نیز یکی یا چند نفر از اعضای کمیسیون بهداشت را برای حضور در این هیات معرفی کنم.
وی درباره خودکشی برخی از بازداشت‌شدگان حوادث اخیر و ضرورت بررسی این موضوع گفت: اتفاقا چند نفر از نمایندگان توضیحاتی در این رابطه به بنده اعلام کردند و در این راستا بنده به عنوان رئیس کمیسیون بهداشت و درمان از رئیس سازمان پزشکی قانونی کل کشور دعوت کردم تا با حضور در یکی از جلسات کمیسیون در این رابطه توضیح دهد.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در واکنش به تاکید رئیس کمیسیون قضایی مجلس مبنی بر اینکه بازدید نمایندگان از زندان اوین قرار است مختص اعضای کمیسیون قضایی باشد گفت: اتفاقا به همین دلیل و از آنجا که احساس کردم تصمیم گیری در این رابطه خارج از حیطه اختیارات رئیس کمیسیون قضایی باشد، در نامه‌ای جداگانه درخواست خود را تقدیم رئیس مجلس شورای اسلامی کردم.
نماینده مجلس خاطرنشان کرد: به بیان دیگر با توجه به بررسی ابعاد مسئله ابتدا خطاب به همتای خود یعنی رئیس کمیسیون قضایی این پیشنهاد را مطرح کردم اما با توجه به اینکه طبیعتاً ایشان تصمیم‌گیرنده نیست به رئیس مجلس نیز نامه‌ای جداگانه نوشته و حضور اعضای کمیسیون بهداشت در هیات بازدید از زندان اوین را خواستار شدم.
نوبخت حقیقی در پایان درباره زمان و احتمال انجام بازدید تصریح کرد: باید این بازدید انجام شود و واقعیت این است که اگر مجلس نتواند چنین بازدیدی را انجام دهد، مجلس نیست. وظیفه مجلس نظارت است و هنگامی که مشکلی در مملکت پیش می‌آید مجلس باید ورود کند و بنده عملکرد احتمالی کسانی که سد راه شده یا مجلس را بیگانه بدانند، محکوم می‌کنم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا