اخبار

متهم اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی «سه ساعت پس از احضار به کانادا گریخت.»

متهم این پرونده سه ساعت بعد از احضار، اتاق کار خود در وزارت نفت را ترک کرد، بلیط هواپیما گرفت و همراه با همسر خود به کانادا گریخت! چند روز بعد از خبرهای ضد و نقیض درباره یک فساد مالی بزرگ دیگر در دستگاه‌ها و نهادهای عریض و طویل جمهوری اسلامی، اسدالله قره‌خانی،نماینده مجلس شورای اسلامی فاش کرد: متهم این اختلاس بزرگ سه ساعت بعد از احضار از سوی دستگاه نظارتی، از کشور خارج شده است. وارسی و افشا کردن وجه‌هایی از اختلاس‌های مالی و هزینه‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در دولت روحانی همانند دیگر دولت های رژیم «فقها» پدیدهٔ تازه‌ای نیست. واقعیت این است که، این وارسی‌ها، هیچ‌گاه به ریشه‌ها و علت‌های این دزدی‌ها نمی‌رسد، زیرا منافع کلان تمام جناح‌های قدرت در رژیم حاکم، تار وپود بافت اقتصاد سیاسی‌ای است که ثروت آفرینی کلان غیر تولیدی و رانتی عرصهٔ اصلی آن است. …

روز یکشنبه اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس تایید کرد که متهم این اختلاس، تنها سه ساعت بعد از احضار درباره تخلف مالی‌اش با کمک همسرش بلیت هواپیما گرفته و به مقصد کانادا گریخته است.
روز جمعه وزیر نفت ایران تایید کرد که یکی از مدیران وزارت نفت متهم به ۱۰۰ میلیارد تومان اختلاس است و از کشور خارج شد.
مقامات وزارت نفت ایران می گویند این مدیر بیش از ۳۰ سال در وزارت نفت بوده اما بعد از اینکه سیستم نرم افزاری تغییر داده شد، تخلف او مشخص شد و به گفته آقای قره‌خانی، زمانی که مسئولان این بخش متوجه انحرافات شدند، این فرد را احضار کردند و در همان زمان که پرونده‌ها را دقیق‌تر بررسی کردند، متوجه شدند که اختلاس وجود دارد. پس از اینکه به وی اعلام کردند، متوجه شدند که این فرد اتاق کار خود را ترک کرده است.
مشخص نیست کدام دستگاه نظارتی متوجه تخلفات این متهم شده اند اما سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از دستگاه‌های نظارت مالی مانند سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات انتقاد کرده که چرا در طول ده سال متوجه فساد مالی این متهم نشده بودند.
تلاش بی فایده
روز جمعه وزیر نفت دولت روحانی گفته بود نام این فرد به پلیس بین الملل یا اینترپل ارایه شده اما به نظر می رسد این اقدام فایده ای نداشته باشد و بیشتر یادآور فرار محمودرضا خاوری رئیس سابق بانک ملی ایران در زمان اختلاس سه هزار میلیارد تومانی است.
ایران و کانادا توافق استرداد مجرمین ندارند و به نظر می رسد بازگرداندن این متهم وزارت نفت هم مانند خاوری به نتیجه ای نرسد. بخصوص که چون در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی متهم ردیف اول – مه آفرید امیرخسروی- در نهایت اعدام شد، این متهمان به دلایل حقوق بشری خواستار عدم بازگشت به ایران خواهند شد.
در همین رابطه احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  در باره فساد همه گیر که سر تا پای جمهوری اسلامی را فرا گرفته است، گفت: فساد بلیه‌ای است که به جان انقلاب بهمن ۵۷، اسلام و کشور افتاد و اصلاح‌طلب و اصول‌گرا نمی‌شناسد. همه را به کام خودش کشید.
به گزارش فارس، احمد توکلی گفت:  اگر در برابر فساد مقاومت نکنیم، شکست می‌خوریم. من بارها این را گفته‌ام که اگر خودمان را اصلاح نکنیم، حتما سقوط خواهیم کرد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا