اخبار

۶٣درصد صندوق توسعه ملی صرف هزینه‌های نظامی و یک درصد صرف مناطق زلزله‌زده می‌شود

از چهار میلیارد دلار تعیین شده از صندوق توسعه‌ی ملی، تنها یک درصد آن صرف بازسازی مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده کل ایران، می‌شود. بنابر گزارش های منتشر شده اصغر یوسف‌نژاد سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ٩٧، طی سخنانی اعلام کرد که علی خامنه‌ای، رهبر رژیم اسلامی ایران، اجازه‌ی برداشت ۴ میلیارد دولار از صندوق توسعه‌ی ملی را داده است. یوسف زاده در این رابطه گفت: ۶٣ درصد از این مبلغ، صرف افزایش توان نظامی و موشکی ایران می‌شود…
به گزارش دویچه وله، علی اصغر یوسف‌نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ از موافقت خامنه‌ای با برداشت ۴ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده خبر داد. بخشی از این پول در اختیار اهداف نظامی جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد .
او در ادامه‌ی سخنان خود به مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده در سراسر ایران اشاره کرد و گفت: از چهار میلیارد مذکور، تنها ١٠٠ میلیون دلار یعنی کمتر از یک و نیم درصد، برای بازسازی کل مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده در سراسر ایران اختصاص یافته است.

قابل ذکر است، با گذشت بیش از ٧٠ روز از وقوع زلزله‌ی کرمانشاه در بیست‌ویکم آبان، نه تنها هیچ کمپی برای آسیب‌دیدگان‌ احداث نشده بلکه بنابر اظهارات مسئولین حکومتی، تنها ١٠درصد مردم صاحب کانکس شده‌اند و رژیم اسلامی ایران نتوانسته برای سایرین کانکسی تهیه کند.

همچنین رسانه‌های محلی در گزارش‌های متعددی از مرگ ۵ کودک در این مناطق بر اثر سرما و مبتلا شدن به عفونت‌های شدید، خبر داده‌اند.

این در حالی‌ست که بنابر گفته‌های باقر نوبخت، سخنگوی دولت روحانی، بودجه‌ی نظامی ایران با افزایش ١٢٨ درصدی روبرو بوده است. نوبخت روز ۲۶ دی‌ماه نیز در جمع فرماندهان بخش طرح و برنامه نیروهای مسلح گفته بود: هر چند دولت با هرگونه افزایش بودجه در مجلس مخالف است، اما قول می‌دهیم هر گونه افزایش بودجه‌ای که در حوزه نیروهای مسلح مطرح شود، نه تنها مخالفت نکنیم که دولت در مقام دفاع از آن بر خواهد خواست.

بنا بر این خبر ۵/ ۲ میلیارد دلار از پول‌هایی که از صندوق توسعه ملی برداشته می‌شود به “بنیه دفاعی” اختصاص داده می‌شود. به صدا و سیما نیز ۱۵۰ میلیون دلار اختصاص پیدا می‌کند. ۱۰۰ میلیون دلار برای بازسازی مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده، ۱۰۰ میلیون به واکسیناسیون کودکان، ۳۵۰ میلیون دلار برای تسهیلات در سیستان و بلوچستان، ۱۵۰ میلیون دلار برای مقابله با ریزگردها و ۶۵۰ میلیون دلار نیز برای پروژه‌های آبی (آب‌رسانی به روستاها، آبیاری تحت فشار، آبخیزداری) از صندوق توسعه ملی برداشته می‌شود.

در شهریور ماه امسال (۱۳۹۶) اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی گفته بود که حسن روحانی در دور اول دولت خود یک بار و آن هم با اجازه “خاص” رهبر جمهوری اسلامی ۸ میلیارد دلار برای تامین منابع آب آشامیدنی غرب ایران از صندوق توسعه ملی برداشت کرده است.

کمبود منابع ارزی یکی از مشکلات جدی دولت جمهوری اسلامی است. در آذرماه امسال و هم‌زمان با بررسی لایحه بودجه، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در ششمین “همایش ملی نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری” گفت که در دوره‌ای در دهه ۱۳۷۰ تا سال ۱۳۸۳ برای شرایط بحرانی، کمبود منابع از حساب ذخیره ارزی جبران می‌شد.

به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره‌ای درآمدهای حاصل از فروش بنگاه‌های دولتی در جریان “خصوصی‌سازی” به صندوق توسعه ملی واریز و صرف تامین کسری بودجه شده است، اما «این منبع نیز در حال پایان یافتن است لذا راهکار دیگری اتخاذ شد که فروش اوراق است.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا