اجتماعی

فرماندار سرپل ذهاب: معلوم نیست کمک‌های مردم کجا رفته است

فرماندار سرپل ذهاب گفته است که معلوم نیست پول‌هایی که سلبریتی‌ها برای زلزله‌زدگان از مردم جمع کردند کجا هزینه شده است. او از افراد مشهور خواسته تا به کمک ۱۲۰ زنی بروند که نان‌آورشان را در زلزله از دست داده‌اند.

با گذشت بیش از دو ماه و نیم از وقوع زلزله در استان کرمانشاه، فرماندار سرپل ذهاب، شهری که بیشترین خسارت را در زلزله دید، گفته است که هنوز ۶۰ درصد مردم این شهر کانکس ندارند و در چادر زندگی می‌کنند.

خبرگزاری ایلنا که با اکبر سنجابی، فرماندار سرپل ذهاب، گفت‌وگو کرده همچنین به نقل از او نوشته که درباره هزینه‌کرد پول‌هایی که سلبریتی‌ها از مردم جمع کردند ابهام وجود دارد.

او گفته است: «یک بار دو سه نفر از نمایندگان علی دایی پیش ما آمدند و قرار شد باز برگردند که خبری نشد. یک بار هم با خانم نیکی کریمی دیداری داشتیم و ایشان طرحی داشتند و قرار بر این شد که دوباره بازگردند. تقاضا داریم که این افراد با سرعت عمل بیشتری بیایند و کمک‌ها را تقسیم کنند و از ما حتما اطلاعات بگیرند.»

فرماندار سرپل ذهاب در ادامه گفته است: «متاسفانه مشکلی که در حال حاضر وجود دارد، این است که افراد مشهور به صورت مستقیم یا با واسطه از ما تقاضا دارند که قطعه زمین مشخصی به آنها داده شود تا در آنجا ساخت و ساز کنند یا اقدامات  لازم را انجام دهند، این در حالی است که متاسفانه کمبود زمین داریم و قیمت زمین‌ها گران است. بنابراین ما زمینی نداریم که به این افراد بدهیم تا در آن ساخت‌وساز کنند.»

او سپس پیشنهاد داده که این افراد سراغ اقشار ضعیف‌تر مثل زنان سرپرست خانوار بروند. به گفته سنجابی در سرپل ذهاب هم‌اکنون ۱۲۰ زن هستند که نان‌آورشان را از دست داده‌اند و بانک اطلاعاتی آنها هم موجود است. او از افراد مشهور خواسته تا سراغ این گونه افراد رفته و برای آنها کاری کنند.

به گفته فرماندار سرپل ذهاب کمک‌هایی که از مردم جمع شده باید در جایی مشخص هزینه شود و به مردم هم اطلاع داده شود که این کار صورت نگرفته است.

در روزهای آغازین پس از وقوع زمین لرزه در استان کرمانشاه، تعداد زیادی از شخصیت‌های مشهور هنری، فرهنگی و سیاسی دست به کار جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان شدند.

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی، یکی از این افراد بود که در گفت‌وگو با دویچه‌وله تصریح کرد که کمک‌هایی را که جمع‌آوری کرده فقط به سازمان‌های محلی می‌دهد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در کمتر از ۴۸ ساعت توانست بیش از یک میلیارد تومان کمک نقدی جمع کند.

فرماندار سرپل ذهاب درباره مهمترین نیاز کنونی زلزله‌زدگان گفته است: «بهترین جایی که می‌شود کمک‌های افراد مشهور و خیرین در آنجا هزینه شود، بخش بهداشتی و اسکان دائمی مردم است. تاکنون بیش از ۱۰ واحد مسکونی در حوزه روستایی تحویل مالکان داده شده است.»

به گفته فرماندار سرپل ذهاب بسیاری از زلزله‌زدگان با وجود خطر برای حمام کردن به داخل خانه‌های نیمه ویران خود می‌روند و از سرویس‌های بهداشتی عمومی استفاده نمی‌کنند.

او گفته است که هنوز ۶۰ درصد مردم حتی کانکس هم ندارند و زیر چادر زندگی می‌کنند. سنجابی از مردم و خیرین خواسته تا بیشتر در حوزه کانکس و سرویس بهداشتی کمک کنند و حتما برای توزیع این کمک‌ها به فرمانداری مراجعه کنند چرا که فرمانداری یک بانک اطلاعاتی درست کرده و افراد را بر اساس نیازمندی‌هایشان رده‌بندی کرده است. به عنوان مثال زنان باردار، بیماران خاص و سرطانی یا افرادی که اختلالات خاص دارند.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه (۴ بهمن / ۲۴ ژانویه) به نقل از نماینده اورامانات در مجلس شورای اسلامی از جان باختن تعداد دیگری از زلزله‌زدگان به علت سرما خبر داد.

فرهاد تجری، نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی نیز روز یک‌شنبه، اول بهمن ماه گفت: «متاسفانه روز گذشته بر اثر بارندگی پیش آمده به دلیل کوتاهی و کم لطفی دستگاه‌هایی مانند بنیاد مسکن و هلال احمر مردم دچار مشکلاتی شده و علاوه بر اینکه بخشی از چادرها را باد برد، حدود ۶۰ چادر داخل شهر در سرپل ذهاب نیز دچار آب گرفتگی شد

چند روز پیش نیز خبری مربوط به فوت چهار نفر از اهالی مناطق زلزله‌زده به علت سرمازدگی منتشر شده بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا