اخبار

از ترس اعتراضات مردمی، جلسات بررسی بودجه به صورت غیرعلنی برگزار می‌شود

رئیس مجلس رژیم« والایت فقیه» طی سخنانی اعلام کرد که اکثر جلسات بررسی بودجه‌ی سال ٩٧ به صورت غیر علنی خواهد بود.

به گزارش باشگاه خبری جوان ، روز چهارشنبه چهارم بهمن‌ماه، علی لاریجانی رئیس مجلس، در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان رژیم اعلام کرد که بیشتر جلسات بررسی بودجه‌ی پیشنهادی دولت برای سال ٩٧، غیرعلنی و پشت درهای بسته خواهد بود.

شهباز حسن‌پور بیگلری، نماینده مجلس در نطقی خطاب به رئیس پارلمان گفت: لازم است که جلسات بررسی لایحه بودجه به صورت غیرعلنی تشکیل شود تا موجب ابهامات و آشفتگی در جامعه نشود.

بعد از آشکار شدن ردیف بودجه‌های اختصاص داده شده به مسائل نظامی و دستگاه های سرکوبگر در لایحهٔ پیشنهادی دولت روحانی برای سال آینده-۱۳۹۷- بحث‌هایی گسترده‌ در فضای سیاسی ایران دامن زد. و اعتراضات گسترده ای را در پی داشت که سرانجام به صورت خیزش اعتراضی توده‌های جان به‌لب رسیده از ظلم و استثمار در دی‌ماه ١٣٩۶ نمود یافت.
بودجهٔ سال آیندهٔ ایران حاوی این پیام به سرمایهٔ جهانی هم است که: رژیم اسلامی حاکم مصمم است برنامهٔ اقتصادی نولیبرالیستی را در روندهای تعیین شده ادامه دهد. تفاوت دولت روحانی با دولت‌های پیشین در سرعت بخشیدن به این روندها است. برای حصول به این هدف، قرار است زحمتکشان میهن‌مان، بار تمامی این مصائب را به‌دوش کشند. وضعیت نابسامان معیشتی مردم، رکود شدید اقتصادی، بیکاری گسترده، زیر خط فقر بودن بیش از ۴٠ درصد از مردم، افزایش روز افزون آسیب‌های اجتماعی و گسترش حاشیه‌نشینی از جمله عواملی بود که حرکت مردمی، به موازات وارد آوردن ضربه‌یی سنگین بر دستگاه دیکتاتوری ولایی، در صرف کردن میلیاردها دلار از سرمایه ایران برای مقاصد نظامی، آن‌ها را به خیابان‌ها کشاند و همچنین توانست با نورافشانی بر صحنهٔ سیاسی کشورخواهان نشان داد که مجموع جناح‌های سازنده “نظام” و ازجمله کاروان اعتدال‌گرایی و اصلاح‌طلبان هوادار حسن روحانی، همگی، سد راه به‌وجود آمدن تغییرهایی بنیادی‌اند.
مهم‌تر اینکه این خیزش نقش ضد مردمی و ویرانگر ولی فقیه و منفور بودن شخص علی خامنه‌ای بین بسیاری از بخش‌های جامعه را، به‌ویژه جوانان، به‌نمایش گذاشت.
در همین رابطه تحلیلگران سیاسی بر این باورند که ترس رژیم از شعله‌ور شدن دوباره‌ی خشم مردم، مجلس را وادار ساخته تا جلسات بررسی لایحه بودجه را در پشت درهای بسته انجام دهد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا