حقوق بشر

بی خبری از محمد نجفی، وکیل شجاع دادگستری

محمد نجفی فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری ۱۰روز پیش در مقابل منزلش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به محل نامشخصی منتقل شد. آقای نجفی که از جمله افراد پیگیر نحوه جان باختن تنی از معترضان در وقایع اخیر بود از زمان بازداشت تماسی با خانواده نداشته است و نزدیکانش در نگرانی از سرنوشت او به سر می برند….


به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد نجفی فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری روز ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۶، توسط نیروهای امنیتی در مقابل منزلش در شهر اراک بازداشت شد.

یک منبع مطلع در مورد اخرین وضعیت این وکیل بازداشت شده به گزارشگر هرانا گفت: “تا کنون پیگیری خانواده آقای نجفی به نتیجه نرسیده و همچنان از وضعیت وی خبری در دسترس نیست. در زمان بازداشت هم اعلام نکردند چرا او را دستگیر می کنند”.

آقای نجفی چندین سابقه بازداشت و احضار دارد از جمله پیش تر گزارش شده بود روز ۲۰ مهرماه ۹۵ این وکیل دادگستری، به‌دلیل پوشیدن پیراهنی که روی آن نوشته شده بود ”عاشورای ۸۸“ در خیابانی در شازند از توابع استان مرکزی از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد، آقای نجفی کمی بعد با تودیع قرار وثیقه دویست میلیون تومانی امکان آزادی موقت یافت.

از سوی دیگر دادگاه این وکیل دادگستری در ۱۷ آبان‌ماه سال جاری به اتهام تبلیغ علیه نظام برگزار شد.

اتهام تبلیغ علیه نظام علیه این فعال حقوق بشر در دادگاه بدلیل انتشار مطالبی در کانال تلگرامی و صفحه فیس بوک منتسب به وی طرح شده بود.
در همان زمان یک منبع نزدیک به خانواده آقای نجفی به گزارشگر هرانا گفته بود “از دیگر مصداق های این پرونده علاوه بر پیراهن نوشته ای که عبارت “عاشورای ۸۸″ در آن به چشم میخورد، ایراد سخنرانی در مراسمی در منزل گوهر عشقی (مادر وبلاگ نویس جان باخته ستار بهشتی) بود.”

بازداشت فعالان حقوق بشری در اراک

روز سه شنبه مورخ ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۶ کیان صادقی و علی باقری دو تن از فعالان مدنی و حقوق بشری در شازند اراک از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند.

روز گذشته پس از دستگیری محمد نجفی وکیل و فعال حقوق بشری در شهر شازند اراک ماموران امنیتی به منزل دو فعال مدنی دیگر به نام های کیان صادقی و علی باقری رفته و با توجه به عدم حضور این افراد، پس ورود و بازرسی کامل منزل ، تلفن همراه، کامپیوتر و لازم شخصی این افراد را توقیف کردند.

یک منبع مطلع به خبرگزاری رادیو فرهنگ گفت: “امروز ماموران امنیتی برای بار دوم، پس از ورود به منزل علی باقری وی را مورد ضرب و شتم قرار داده و پس از بازرسی مجدد منزل، او را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند”

این منبع در ادامه گفت: ‌”پس از بازداشت علی باقری، کیان صادقی مستند ساز و عکاس، خود را به ماموران دادگستری شهرستان شازند اراک معرفی کرد.”

این منبع مطلع در ادامه تاکید کرد که امکان بازداشت دیگر فعالان مدنی در این شهر وجود دارد.

پیش تر رادیو فرهنگ گزارش داده بود که ماموران امنیتی به دلیل افشای گری تنی چند از فعالان مدنی و حقوق بشری در رابطه با قتل وحید حیدری یکی از معترضان وقایع اخیر که در بازداشتگاه اراک کشته شده بود، قصد دستگیری گسترده فعالان حقوق بشر و فعالان مدنی را داشتند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا