گوناگون

آغاز مذاکره اروپا و آمریکا برای تغییر برجام

وزیر خارجه آمریکا با پایان یافتن سفر اروپائی خود از آغاز گفتگوهای آمریکا و اروپا برای تغییر در برجام خبر داد.

بنابر گزارش خبرگزاری بین‌المللی رویترز،رکس تیلرسون وزیر امور خارجه‌ی آمریکا از آغاز فعالیت‌های کارگروه اصلاح برجام خبر داده است. تیلرسون در سخنانی با اشاره به سیاست‌های آمریکا در قبال ایران گفت: همیشه پیش از سپیده‌دم، تاریکی است. گروه‌های کاری در تلاش برای توافق روی اصول، اینکه چه مواردی باید رسیدگی شوند و چگونه ایران را وادار کرد که به مسائل مشخص پاسخ دهد، هم اکنون کار خود را آغاز کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: با همتایان اروپائی خود توافق کردیم این کار را انجام دهیم. کارگروه‌ های تشکیل شده به دنبال گفتگو با مقامات رژیم ایران درباره حصول تغییر در برجام هستند.

لازم به ذکر است، تیلرسون در روزهای گذشته با مقامات انگلیسی، فرانسوی و آلمانی خود برای پاسخ به نگرانی‌های آمریکا در مورد توافق هسته‌ای دیدارهای جداگانه ای داشت.

تیلرسون روز شنبه در لهستان گفت: اما فراتر از آن، سیاست گسترده تر آمریکا در قبال حکومت ایران بسیار فراتر از موضوع توافق هسته‌ای است. آمریکا نگرانی‌های فوری‌تری در قبال رژیم تهران دارد از قبیل رفتارهای شرورانه آنها در سراسر منطقه، حمایت از حوثی‌ها در یمن، حملات موشکی از یمن به عربستان، تامین تسلیحات برای شبه نظامیانی که عراق و سوریه را بی ثبات می‌کنند، حمایت از حزب‌الله لبنان و لیست طولانی که شما درباره آن اطلاع دارید.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران در گزارشی نوشت: بازی هسته ای مشترک واشنگتن و پاریس علیه ایران….ترامپ و مکرون بازی یکدیگر را تکمیل می کنند

به عبارت بهتر، نباید بازی پاریس و واشنگتن را در این حوزه مجزا در نظر گرفت. یاد کردن از فرانسه به عنوان “بازیگری واسطه گر” یا ” بازیگری مستقل” خطایی محاسباتی در حوزه سیاست خارجی ما محسوب می شود.

پاریس هم اکنون در کسوت “بازیگر مکمل آمریکا” وارد میدان تقابل با برجام شده است. در این میان، ادبیات نرم مقامات فرانسوی نباید ما را نسبت به مخاطرات ناشی از تغییر رفتار ناگهانی این کشور غافل سازد.

واقعیت امر این است که رئیس جمهور فرانسه و وزیر امور خارجه وی قصد ندارند رفتاری مشابه دولت قبلی این کشور (اولاند و لوران فابیوس) در قبال توافق هسته ای داشته باشند، اما همان رویکرد دولت سابق خود را در تقابل با فعالیت های هسته ای صلح آمیز کشورمان ادامه می دهند.

بنابراین، در اینجا نباید “رفتار دولت فرانسه” را به مثابه “رویکرد دولت فرانسه” در قبال توافق هسته ای تلقی کرد. آنچه در برهه زمانی فعلی موضوعیت و ضرورت دارد، رصد هوشمندانه بازی پاریس در زمین ایالات متحده آمریکا می باشد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا