اخبار

مجلس کلیات لایحه بودجه ۹۷ را رد کرد

مجلس کلیات لایجه ی بودجه ی سال ۹۷ را با ۸۳ رأی موافق،۱۲۰ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶نماینده حاضر، رد کرد. و برای بررسی مجدد به کمیسیون تلفیق ارجاع داده شد…

در جلسه علنی امروز (یکشنبه هشتم بهمن/۲۸ ژانویه) پس از سخنان نمایندگان مخالف و موافق، نماینده دولت و سخنگوی کمیسیون تلفیق رای گیری شد که این لایحه با ۸۳ رای موافق، ۱۲۰ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر رای نیاورد.

بررسی کلیات لایحه بودجه سال آینده امروز صبح در مجلس آغاز شد.

این در حالی بود که کمیسیون تلفیق مجلس با پیشنهاد دولت برای افزایش حامل‌های انرژی «به دلیل مسائل و مشکلات اجتماعی» مخالفت کرده بود.

حسن روحانی،این لایحه را حدود دو ماه پیش در آذر ماه به مجلس ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی  (ایرنا) محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در صحن علنی مجلس گفت: «بودجه ۹۷ قرار نیست به همه مشکلات کشور در یک سال پاسخ دهد.»

او پیشتر در حاشیه جلسه صبح امروز مجلس در جمع خبرنگاران از حذف بودجه ۵۹ موسسه فرهنگی در سال آینده خبر داده بود.

سخنگوی دولت خطاب به نمایندگان گفت که رد کردن لایحه بودجه در کشور برای افکار عمومی پیام خوبی ندارد و تنها ۷۲ ساعت وقت نمایندگان مجلس را می‌گیرد.

محمد لاهوتی عضو کمیسیون تلفیق حذف بودجه عمرانی و نحوه حذف یارانه بگیران را علت اصلی رد کلیات بودجه سال ۹۷ دانست.

محمد لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا درباره علت رد کلیات لایحه بودجه سال ۹۷ در صحن مجلس گفت: این بودجه از همان ابتدا عملیاتی به نظر نمی‌رسید و بیش از همه سالها بزرگتر شده بود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ ادامه داد: دلایل مختلفی در خصوص رد این لایحه مطرح است که یکی از آنها حذف ده هزار و ۴۰۰ میلیون تومان از بودجه‌های عمرانی است . کمیسیون تلفیق با حذف افزایش قیمت حامل انرژی منبع مورد نیاز را از بودجه عمرانی کشور برداشت کرد که در واقع با این عمل چیزی از بودجه عمرانی کشور باقی نمی‌ماند.

این نماینده  مجلس  افزود: نکته دیگر در خصوص نوع حذف افراد یارانه بگیر و منابع آن بود. ضمن آن که انتقال آب خزر به کویر مرکزی ایران نیز یکی از طرح هایی بود که نمایندگان با آن مخالف بودند.

وی تصریح کرد: طرح تحول سلامت نیز از مواردی بود که نمایندگان در خصوص آن بحث داشتند. اما من فکر می کنم نهایتا پس از تغییراتی که کمیسیون تلفیق در این لایحه ایجاد کند، کلیات آن روز شنبه در صحن رای بیاورد و کار بررسی جزییات آن از روز شنبه آغاز شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا