گوناگون

برف و ناکارآمدی مدیریت بحران

لغزندگی و قفل شدن راه‌ها، کندی کمک‌رسانی و اختلال در زندگی روزمره، شهردار و استاندار تهران را زیر ضرب انتقاد برده است. هواشناسی می‌گوید غافلگیری با وجود هشدارهای قبلی توجیهی ندارد. نجفی می‌گوید آماده بودیم و اقدام کردیم.

برفی که شهرهای ایران را سپیدپوش و هوا را قابل تنفس کرد، گردش امور و زندگی روزمره را هم بی‌نصیب نگذاشت. بزرگ‌راه‌ها و جاده‌های اصلی از جمله اتوبان تهران کرج یا تهران قم با کندی عبور و مرور و لغزندگی روبرو بودند. جاده‌های بین شهری مسدود شدند و آمار تصادفات بالا رفت. درخت‌های کهنسال تهران زیر سنگینی برف شکستند تا آنجا که شهردار پایتخت از جوانان برای رفت و روب شاخه‌های شکسته کمک خواست.

رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از نوع مدیریت و کنترل بحران انتقادهای زیادی کرده‌اند. بیش از همه، شهردار و استاندار تهران مورد پرسش قرار گرفته‌اند.

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید در مجلس دهم از جمله کسانی است که از فلج شدن تهران در پی بارش برف گلایه کرد و گفت: «از شب گذشته تا کنون تعداد زیادی درخت بر اثر سنگینی برف شکسته که نشان می‌دهد عوامل شهرداری اقدام به برف روبی از خیابان‌ها نکرده‌اند ضمن این که شن‌پاشی در کوچه و خیابان‌های فرعی نیز به شکل مطلوب انجام نشده است.»

گروهی از مردم خبر داده‌اند که ساعت‌ها در اتوبان‌های تهران کرج یا تهران قم معطل شده‌اند زیرا به خاطر برف جاده‌‌ها قفل شده بودند. به نقل از مسافران این دو جاده، راهداری هیچ اقدامی برای پاشیدن نمک روی آسفالت انجام نداده و به خاطر یخبندان و لغزندگی تصادف‌های زیادی صورت گرفت.

اما داوود کشاورزیان، معاون وزیر راه و رئیس سازمان راهداری، بی‌توجهی رانندگان در همراه داشتن زنجیر چرخ و نداشتن بنزین کافی با وجود هشدارهای قبلی را، علت تصادف و انسداد جاده‌ها دانست: «دلیل ترافیک در جاده تهران قم این بود که یک سری از خودروها تصمیم گرفتند تا از جاده حسن آباد تردد کنند. همین موضوع سبب شد تا با انسداد مسیر ترافیک به اتوبان نیز برسد. در ادامه آن در لابلای خودروها برف نشسته و امکان تردد خودروها وجود نداشت.»

عصر یکشنبه هشتم بهمن اعلام شد که محور کندوان، آزاد راه و جاده قدیم تهران قم مسدود است اما آزاد راه تهران کرج را باز کرده‌اند.

محمدعلی نجفی، شهردار تهران در نخستین واکنش‌ها، طی یک توئیت از جوانان خواسته بود به کمک ماموران شهرداری بشتابند و شاخه‌های شکسته درختان را جمع کنند. بسیاری به این فراخوان انتقاد کرده و گفته‌اند که شهردار خیابان‌ را فراموش کرده و به درختان چسبیده است.

روز یکشنبه استاندار تهران از مردمی که به خاطر برف دچار مشکل شدند عذرخواهی کرد و شهردار تهران نیز با دفاع از عملکرد و آمادگی شهرداری گفت اصلا غافلگیر نشدیم: «اولین آمادگی شهرداری تهران اسکان کارتن خواب‌ها و افراد بیخانمان در گرمخانه‌ها و محلهای مخصوص بود. در طول شب گذشته تعداد زیادی از خودروهای شهرداری در شهر گشت می‌زدند تا این افراد را به گرمخانه‌ها ارجاع دهند بعضی از خطوط مترو همانند خط تهران – کرج تا ساعت سه بامداد فعال بودند و جمعی از شهروندان تهرانی که وسیله نقلیه از ایستگاه مترو به منازل پیدا نکردند، در همان ایستگاهها اسکان داده شدند. از ساعت ۶:۳۰ دقیقه شب گذشته و با شروع برف در بیشتر مناطق، همکاران ما در شهرداری در سطح خیابان‌ها توزیع شدند و از همان زمان تاکنون عده‌ای از همکاران هنوز شیفت خود را عوض نکرده‌اند.»

عصر یکشنبه اعلام کردند که فرودگاه‌های امام خمینی و مهرآباد بازگشایی شده‌اند اما خلبان‌ها به خاطر کاهش دید افقی به کمتر از ۴۰۰ متر ریسک پرواز را قبول نمی‌کنند. ایسنا نوشت با وجود بازگشایی باند، زمان دقیق پروازهای به تاخیر افتاده مشخص نیست و مسافران از سردرگمی و نحوه اطلاع رسانی ایرلاین‌ها شاکی هستند.

خبرگزاری ایسنا از قول نادی نوشت: «۱۲۰۰ دستگاه خودروی دستی و مکانیزه با بیش از ۲۰۰۰ نفر نیروی شهرداری در آماده باش و مشغول عملیات بوده‌اند و برخی معابر پنج شش مرتبه نمک پاشی شده است.» او افزوده که ۳۵۰۰ مخزن شن و ماسه در نقاط مختلف تهران تعبیه شده‌اند.

در این میان، رئیس مرکز مدیریت بحران، ریسک و پدافند غیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران هشدار داده که در ساعات آینده احتمال یخ‌زدگی لوله‌ها و کنتورهای آب در پایتخت زیاد است و لازم است اقدام‌های پیشگیرانه انجام شوند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا