گوناگون

جنجال تازه ‌خودروسازان آلمان؛ تست آلودگی بر روی انسان

یک انجمن تحقیقاتی در اروپا که برای خودروسازان آلمان لابی می‌کرده، دست به آزمایشی زده که انتقاد‌های فراوانی را برانگیخته است. در این آزمایش چند فرد جوان در محیطی سربسته در معرض ترکیبات دی‌اکسید نیتروژن قرار گرفته‌اند.

انتشار خبر آزمایش دی‌اکسید نیتروژن روی انسان واکنش‌بسیاری در آلمان بر انگیخته است ا

نتشار خبر آزمایش دی‌اکسید نیتروژن روی انسان واکنش‌بسیاری در آلمان بر انگیخته است

“انجمن اروپایی پژوهش در زمینه محیط زیست و سلامت در بخش حمل و نقل” از قرار دو سال پیش از یک تحقیق مناقشه‌برانگیز حمایت مالی کرده است. به گزارش روزنامه “اشتوتگارتر تسایتونگ” که در شهر اشتوتگارت، پایتخت خودروسازی آلمان منتشر می‌شود، در این پژوهش تعدادی زن و مرد جوان در معرض دی‌اکسید نیتروژن، یکی از مهم‌ترین آلاینده‌های ناشی از سوخت خودرو قرار گرفته‌اند.

این تحقیق چهار هفته تمام طول کشیده و در آزمایشگاه ویژه‌ای در انستیتوی پزشکی محیط‌زیست، اجتماعی و کار در کلینیک دانشگاه آخن صورت گرفته است. در این تحقیق ۱۹ مرد و ۶ زن جوان و سالم و داوطلب هفته‌ای یک بار به مدت سه ساعت در معرض آلودگی ناشی از دی‌اکسید نیتروژن قرار گرفتند.

این افراد سپس مورد معاینه قرار گرفته‌اند. در گزارش نهایی این تحقیق که سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر شده و یک نسخه از آن در اختیار شبکه رادیو و تلویزیون دولتی SWR  نیز قرار گرفته، تأکید شده است که دی‌اکسید نیتروژن تأثیری بر سلامت این افراد نداشته است.

موضع‌گیری دایملر، ب‌ام‌و و فولکس‌واگن

انتشار خبر آزمایش دی‌اکسید نیتروژن روی انسان واکنش‌بسیاری در آلمان بر انگیخته است.

دولت آلمان روز دوشنبه (۲۹ ژانویه/ ۹ بهمن) انجام این تحقیق را محکوم کرد و آن را غیرقابل توجیه خواند. کریستین اشمیت، سخنگوی وزارت حمل و نقل آلمان نیز تصریح کرد: «آزمایش‌هایی که هدف آنها تنها تبلیغ است و نه خدمت به علم و دانش قابل پذیرش نیستند.»

او خواستار توضیح افرادی شد که در این تحقیق شرکت داشتند.

“انجمن اروپایی پژوهش در زمینه محیط زیست و سلامت در بخش حمل و نقل” که توسط کنسرن‌های خودروسازی دایملر، فولکس‌واگن و ب‌ام‌و حمایت مالی می‌شد و برای آنها لابی می‌کرد سال ۲۰۱۷ میلادی منحل شد. این انجمن پیشتر مجوزی برای انجام تست آلودگی بر روی میمون‌ها در آمریکا صادر کرده بود که انتقادهای فراوانی را برانگیخت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا