اخبار

مناطق زلزله‌زده‌ی کرمانشاه نقطه‌ی کور خبری

۶٠درصد آسیب‌دیدگان در زیر چادر زندگی می‌کنند. عدم پوشش خبری مصائب و مشکلات مناطق زلزله‌زده، موجب شده تا رژیم اسلامی با فراغ بال کامل بر فجایع این مناطق بیافزاید و بر شمار قربانیان در روزهای بعد از زلزله افزوده شود…
حشمت‌اله فلاحت‌پیشه، نماینده‌ی  مجلس، در روز چهارشنبه یازدهم بهمن‌ماه، طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری حکومتی ایلنا، اعلام کرد که بیش از ۶٠ درصد مردم آسیب‌دیده در زلزله‌ی ٢١ آبان کرماشان، هنوز کانکس نگرفته و در زیر چادرها زندگی می‌کنند.

فلاحت‌پیشه به وضعیت وخیم بیماران کلیوی و افرادی که مشکلات جسمی دارند اشاره کرد و افزود: افراد متعددی بدون کلیه یا با کلیه پیوندی و بیمار زیر چادر زندگی می‌کنند. این افراد دیالیزی بوده و در معرض مرگ قرار دارند.

او همچنین به وضعیت بهداشت و نبود امکانات و سرویس‌های بهداشتی در مناطق زلزله‌زده اشاره کرد و اظهار داشت: مردم آسیب دیده نیاز مبرم به سرویس‌های بهداشتی همچون حمام و توالت دارند که نبود کانکس‌های مرتبط، احتمال بیماری‌های پوستی و عفونی را افزایش داده است. پیشتر ابراهیم شکیبا، رئیس مرکز بهداشت استان کرماشان، روز جمعه هشتم دی‌ماه، از احتمال اپیدمی بیماری‌های پوستی و عفونی در مناطق زلزله‌زده خبر داد و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی نیز نسبت به شیوع آلودگی‌های میکروبی، روده‌ای، اسهال، هپاتیت و حصبه هشدار داد.

شهروندان زلزله‌زده در سخنانی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، عدم رسیدگی تعمدی رژیم ایران به این مناطق را ناشی از کورد بودن آن‌ها و دشمنی جمهوری اسلامی با کوردها مرتبط می‌دانند. همچنین شهاب نادری نماینده‌ی رژیم در مجلس، در روز چهارشنبه چهارم بهمن‌ماه در سخنانی از مرگ چندین نفر از زلزله‌زدگان بر اثر سرما و خودکشی بیش از ٢٠ نفر از آسیب‌دیدگان زلزله، خبر داد.

فلاحت‌پیشه در ادامه مصاحبه‌ی خود با ایلنا، به وضعیت دیگر قربانیان زلزله می‌پردازد و متذکر می‌شود که: در این میان، به مستاجران کانکس نمی‌دهند و عمدتاً در چادر زندگی می‌کنند که این شهروندان بخشی از همان ۶۰درصدی هستند که هنوز کانکس نگرفته‌اند.

قابل ذکر است که بنابر خبری از خبرگزاری مهر، بر اساس تفاهم‌نامه‌ای مابین بنیاد مسکن و سپاه پاسداران، کلیه عملیات تخریب و آواربرداری واحدهای آسیب دیده، تامین مصالح، کمک به حمل مصالح و همکاری در تامین اسکان و سرپناه موقت، از سوی بنیاد مسکن به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه، سپرده شده است.

سپاه پاسداران که مسئول اصلی بازسازی مناطق زلزله‌زده می‌باشد، به صورت تعمدی و بسیار کند، اقدام به کمک‌رسانی و بازسازی این مناطق کرده است و حتا بنابر گزارشات شاهدان عینی که به دست کوردستان میدیا رسیده یا به صورت کلیپ‌-ویدئوهایی در فضای مجازی منتشر شده، نیروهای سپاه مانع از ارسال کمک‌های مردمی به آسیب‌دیدگان شده‌اند و دست به بازداشت فعالین مدنی که اقدام به کمک‌رسانی به این مناطق کرده بودند، زده است.

در این رابطه می‌توان به بازداشت ارژنگ زرگوش اهل کرماشان، رحمان مدنی و ادریس محمودی و جوانرو قادری از سردشت، قاسم زرگرزاده شهروند کرماشانی، مجید حسنیانی اهل روستای میرآباد بوکان و شهرام فرهادی از فعالین مدنى سنندج اشاره کرد.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که سرپل ذهاب و نواحی تابعه‌ی این شهرستان از آن جهت که طی دهه‌های اخیر، از مناطق اصلی جنبش ملی-دمکراتیک کوردستان بوده و آتش مبارزه علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران را روشن نگه داشته بودند، مورد قهر جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند.

در واقع باید متذکر شد که در صورت عدم ایجاد حرکت‌های مدنی علیه سیاست‌های ضد مردمی جمهوری اسلامی در عدم کمک‌رسانی به مردم شهروندان عادی و استمرار وضع بغرنج و نابسامان فعلی، ما شاهد فجایع بشری انسانی و افزایش مرگ‌میرها در میان بازماندگان زلزله‌ خواهیم بود.

گزارش: شهرام میرزائی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا