بین‌المللی

ناامیدی و نارضایتی کردهای سوریه از سیاست‌های آمریک

سیاست‌های آمریکا در قبال عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، باعث ناخشنودی کردهای این کشور شده است. به باور یگان‌های مدافع خلق، بار دیگر قدرت‌های بزرگ بر سر منافع کردها معامله کرده‌اند.

یگان‌های مدافع خلق در شمار مهم‌ترین متحدان آمریکا در جنگ علیه “دولت اسلامی” (داعش) در سوریه به حساب می‌آیند. پس از آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه و در منطقه عفرین، کردهای این کشور روی پشتیبانی آمریکا حساب می‌کردند.

عدم مداخله فعال آمریکا به منظور جلوگیری از حملات ترکیه به مواضع کردهای این منطقه، باعث دلسردی و نا‌امیدی کردها شده است. آمریکا تا کنون صرفا به ترکیه درباره پیامدهای این عملیات نظامی برای جنگ با داعش هشدار داده و از دولت ترکیه خواسته است تا در راه تنش‌زدایی تلاش کند.

عفرین برای کردها و برای یگان‌های مدافع خلق از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. حال آنکه در استراتژی نبرد نیروهای آمریکا علیه داعش، منطقه عفرین نقش خیلی مهمی ایفا نمی‌کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه (۱ فوریه / ۱۲ بهمن) اقدام به انتشار تحلیلی پیرامون وضعیت شمال سوریه و به‌ویژه منطقه عفرین و منبج نموده است. بر اساس این گزارش، آمریکا دو هدف اصلی را در سوریه دنبال می‌کند. هدف نخست آمریکا پیروزی بر “دولت اسلامی” در سوریه است و هدف دوم کاهش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه.

با عزیمت از  این دو هدف، تحلیلگر این خبرگزاری به این نتیجه می‌رسد که عفرین برای آمریکا چندان اهمیتی ندارد و به همین دلیل هم آمریکا در عفرین نیرویی مستقر نکرده است.

این در حالی است که عفرین برای کردها و همچنین برای ترکیه بسیار مهم است. کردهای سوریه می‌دانند که عقب‌نشینی از عفرین می‌تواند کنترل و نفوذ آن‌ها را در سایر نقاط نیز به مخاطره افکند. هدف ترکیه از عملیات نظامی در خاک سوریه، بیرون کردن یگان‌های مدافع خلق از منطقه عفرین بوده است. اردوغان حتی اعلام کرده است که عملیات نظامی این کشور در سوریه به بیرون راندن یگان‌های مدافع خلق از عفرین نیز محدود نخواهد شد.

آمریکا به دنبال شروع عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه در روز ۲۰ ژانویه بر سر یک دو راهی قرار گرفت. از یکسو نیروهای وابسته به یگان‌های مدافع خلق از متحدان اصلی آمریکا در جنگ علیه داعش به حساب می‌آیند و از سوی دیگر ترکیه نیز به‌مثابه عضو ناتو در شمار متحدان اصلی آمریکا است.

آلدار خلیل، یکی از سیاستمداران ارشد کرد، از سیاست‌های منفعلانه آمریکا در شمال سوریه انتقاد کرده و می‌پرسد: «چگونه آن‌ها می‌توانند بایستند و صرفا نظاره‌گر باشند؟»

خلیل از آمریکا خواسته است تا به وظایف خود در قبال متحدان اصلی‌اش در سوریه پایبند بماند. اما آمریکا تا این لحظه دست به هیچ اقدام جدی برای جلوگیری از پیشروی ترکیه در این منطقه نزده است.

بسیاری از مسئولان نظامی آمریکا بر این باورند که درگیری‌های عفرین ربطی به مبارزه آنان با نیروهای وابسته به “دولت اسلامی” ندارد و می‌تواند از تمرکز بر روی مبارزه با داعش بکاهد. اما پیشروی نیروهای ترکیه به سوی منبج می‌تواند باعث تغییر وضعیت شود. حتی خطر درگیری بین نیروهای نظامی آمریکا و نیروهای ترکیه در منبج منتفی نیست؛ موضوعی که هر دو کشور از آن پرهیز می‌کنند.

یکی از امکانات موجود آن است که نیروهای وابسته به یگان‌های مدافع خلق از دولت اسد برای بیرون راندن نیروهای ترکیه تقاضای پشتیبانی بکنند. دولت سوریه اما مایل نیست تنها در راستای بیرون راندن نیروهای ترکیه پا به میدان بنهد. بشار اسد می‌خواهد کنترل تمام این منطقه را برعهده گیرد.

گزینه دوم بر سازش بین آمریکا و ترکیه استوار است. الیزابت تئومن، یکی از کارشناسان موسسه مطالعات جنگ، معتقد است که بر اساس این گزینه، آمریکا و کردها می‌توانند نیروهای خود را از منبج خارج کرده و ترکیه این اقدام را گامی در راستای تنش‌زدایی در منطقه ارزیابی کند.

اما مشکل اصلی به باور این کارشناس، حضور در این یا آن منطقه نیست، بلکه همکاری و ائتلاف بین آمریکا و نیروهای وابسته به یگان‌های مدافع خلق است و این موضوع همواره می‌تواند باعث بروز اختلاف بین ترکیه و آمریکا گردد. افزون بر آن، مسئولان نظامی آمریکا بارها اعلام کرده‌اند که برنامه‌ای برای خروج نیروهای خود از منبج ندارند.

یکی از فرماندهان نظامی آمریکا و از مسئولان تعیین سیاست در امور سوریه به خبرنگار آسوشیتدپرس گفته است که گرچه آمریکا خواستار آن نیست که پای نیروهای وابسته به بشار اسد به منطقه عفرین و نزدیکی مرزهای ترکیه باز شود، ولی چنین امری برای آمریکا کم‌زیان‌تر از دیگر گزینه‌هاست.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا