گوناگون

«دختران میدان انقلاب» و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی

گفتگو با دکتر عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر…

لاهیجی

گزارش‌ها نشان می‌دهد که تظاهرات سکوت “دختران خیابان انقلاب” علیه حجاب اجباری، در تهران و برخی شهرهای ایران ادامه یافته است. رئیس پلیس تهران روز جمعه ٢ فوریه/ ۱۳ بهمن، اعلام کرده بوده که ٢٩ تن از بانوان ایرانی شرکت‌کننده در اعتراض سکوت علیه حجاب اجباری، توسط مأمورین دستگیر و تحویل مقامات قضایی شده‌اند. گفته می‌شود برای آزادی یکی از این زنان جوان “۵٠٠ میلیون تومان” وثیقه صادرشده است.

طی هفته گذشته ابتکار عمل زنان جوان ایرانی علیه حجاب همچنان ادامه داشته است. تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشرشده نشان می‌دهد که دختران جوان بسیاری از روسری‌های سفید یا سیاه خود پرچم اعتراض علیه حجاب اجباری ساخته و در خیابان‌ها بر روی سکوها آنها را به احتزاز درمی‌آورند.

در این حال برخی گزارش‌ها در روزهای پایانی هفته، از براه افتادن موجی منسجم از “دختران خیابان انقلاب” در خیابان‌های تهران و برخی دیگر از شهرها مانند مشهد خبرمی‌دهد. بعد از حرکت اعتراضی بانوی جوانی به نام “ویداموحد” ٣١ ساله در اوائل دیماه، این حرکت اعتراضی همچنان ادامه داشته و دختران دیگری در شهرهای مختلف با اقدامی مشابه کار او را تکرار کرده‌اند که همچنان به صورت پراکنده ادامه دارد.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، بی‌حجابی را جرم تلقی می کند. در تبصره ماده ۶٣٨ قانون مجازات اسلامی چنین آمده است: «زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، حبس از ١٠ روز تا ٢ ماه و یا ۵٠٠ هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد». با این حال دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در یک حکم بازدارنده برای یکی از این بانوان جوان ۵٠٠ میلیون تومان وثیقه صادر کرده است.

درباره ابتکارعمل دختران جوان ایرانی و مجازات‌هایی که آن‌ها را تهدید می‌کند، به سخنان دکترعبدالکریم لاهیجی حقوقدان و رییس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، در فایل صوتی اینجاگوش کنید.

رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا