ورزشی

خبرنگار زن بودن جرم است

«سعیده فتحی» و «هدیه خطیبی»، دو خبرنگار ورزش بانوان ایران در سالن بسکتبال تبریز حبس شدند. فیلم محبوس شدن این دو خبرنگار خانم خیلی سریع در فضای مجازی منتشر شد. هر دو ادعا کرده اند توسط مسوولان حراست وزارت ورزش و جوانان در اتاق مخصوص حراست ورزشگاه تا پایان بازی حبس بوده اند.

تبریز میزبان دو بازی فینال لیگ برتر بسکتبال مردان میان تیم های «شهرداری» تبریز و «مهرام» تهران بود. سعیده فتحی، دبیر ورزشی روزنامه «آسمان» و هدیه خطیبی، خبرنگار روزنامه ورزشی «گل» برای پوشش خبری این بازی به تبریز رفته و هر دو موفق شده بودند برای تماشای نخستین بازی وارد ورزشگاه شوند. هرچند که پیش از ورود به سالن، ماموران حراست ورزشگاه به هر دو گفته بودند: «کل ایران جمهوری شود، این جا (تبریز) جمهوری اسلامی است و نمی گذاریم پای یک زن به سالن برسد.»

اما با پا در میانی مربیان و مسوولان دو تیم شهرداری و مهرام، روز اول درهای سالن به روی هر دو باز شد. آن ها تصاویری از حضورشان روی سکوها منتشر کردند تا روز دوم کمی اوضاع تغییر کند. در دومین بازی فینال، درهای سالن به روی هر دو بسته می شود. ماموران حراست به سعیده و هدیه می گویند که می توانند برای دیدن بازی، سریع تر به هتل برگردند تا پخش زنده بازی را از دست ندهند!

سعیده فتحی به روزنامه «خبرورزشی» گفته است: «هوای تبریز سرد بود و من و هدیه از سرما داشتیم می لرزیدیم. خودمان به یکی از مسوولان گفتیم حداقل اجازه بدهید برویم داخل اتاق و از تلویزیون بازی را ببینیم.»

مسوولان حراست هر دو را تحت الحفظ به سالن حراست می برند ولی بعد هیچ کدام حاضر نمی شوند کنار خانم های خبرنگار در اتاق بنشینند. آن ها از اتاق بیرون می روند و در را قفل می کنند.

ساعاتی بعد از انتشار فیلم محبوس شدن دختران خبرنگار در سالن بسکتبال تبریز، فدراسیون بسکتبال ایران اطلاعیه ای عجیب روی سایت رسمی خود منتشر کرد که در آن آمده بود: «بانوان گرامی اجازه ورود به سالن را نداشتند که در بازی اول این اتفاق افتاد.اما در دیدار دوم که دکتر “طباطبایی”، رییس فدراسیون بسکتبال در سالن حضور داشتند و در پی حمایت از بانوان خبرنگار و احترام به شأن و شخصیت‎شان، اتاقی در اختیار دو خبرنگار گذاشته شد تا از مانیتور پی گیر تماشای بازی باشند.»

براین اساس، با توجه به حضور رییس جدید فدراسیون بسکتبال در تبریز، خبرنگاران خانم نباید به سالن رقابت ها وارد می شدند. روابط عمومی فدراسیون بسکتبال البته در اطلاعیه خود مدعی شده که اصلا در اتاق حراست بر روی سعیده فتحی و هدیه خطیبی قفل نبوده است: «طبق پی گیری ها، قفل درب اتاق ایراد داشته و درب اتاق به هیچ عنوان توسط کسی قفل نشده بود. به هرحال، شهرداری تبریز میزبان رقابت ها بود و وظیفه حراست هم به عهده میزبان و اداره کل ورزش و جوانان استان می باشد.»

سعیده فتحی به روزنامه خبرورزشی گفته است: «چند بار با خود آقای طباطبایی تماس گرفتیم، جواب ندادند. او حتی نمی دانست که ما بیرون از سرما می لرزیم و بعد در اتاق هستیم.»

روز ۲۳ دی ماه امسال، «رامین طباطبایی» در انتخاباتی که همه آن را محصول مهندسی وزارت ورزش و جوانان می دانستند، جانشین «محمود مشحون» در اتاق ریاست فدراسیون بسکتبال شد. رامین طباطبایی گزینه مورد نظر «محمدرضا داورزنی»، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان بود که موفق شد ۲۳ رأی از ۴۱ رأی مجمع انتخاباتی فدراسیون بسکتبال را به ‌دست آورد. تصور می شد با کنار رفتن محمود مشحون از راس فدراسیون بسکتبال، تغییری در وضعیت بانوان خبرنگار ایرانی به وجود آید. او در سه سال آخر ریاست خود، اجازه صدور کارت ورود به سالن را برای خانم های خبرنگار نمی داد. حالا هم به نظر می رسد رامین طباطبایی دقیقا در همان مسیر قدم گذاشته است.

اما ماجرا دیگر به ورود رییس جدید فدراسیون و گزینشی کردن خبرنگاران مرد و زن برای حضور در سالن های بسکتبال مرتبط نیست. وزارت ورزش و جوانان محدودیت های تازه ای برای فعالیت خانم های خبرنگار ایرانی وضع کرده است؛ «نیلوفر حامدی»، خبرنگار روزنامه «همشهری ورزشی» و همین طور فعال خبری حوزه زنان روز ۱۶ بهمن ماه در صفحه توییتر خود از نامه وزارت ورزش به تمامی فدراسیون ها برای ممنوعیت عکاسی و فیلم برداری خبرنگاران زن در سالن های ورزشی، به ویژه از ورزش بانوان خبر داد. این تصمیمی بوده که «فریبا محمدیان»، معاون بانوان وزارت ورزش و جوانان و حراست این وزارت خانه گرفته اند؛ برخوردی که هرگز در دولت های قبل نیفتاده بود و این رکورد به نام وزارت ورزش دولت حسن روحانی ثبت شد. پس طبیعی است در دوره ای که حراست وزارت ورزش و جوانان سخت گیرانه ترین تصمیمات را برای دختران خبرنگار ورزشی می گیرد، رامین طباطبایی در روزی که شخصا بازی فینال لیگ برتر بسکتبال را تماشا می کند، اجازه ندهد هیچ دختری روی سکوهای ورزشگاه نشسته باشد. طبیعی تر این است که دو دختر خبرنگار ایرانی در اتاق حراست ورزشگاه حبس شوند.

نیلوفر حامدی در «فرهنگستان فوتبال» نوشته است: «خبرنگار ورزشی زن بودن سخت است، حالا فکر کنید آن خبرنگار ورزشی زن بخواهد فوتبال هم بنویسد. ماجرایش از آن ماجراهایی می‌شود که از گریه گذشته و باید به آن خندید. خبرنگار زن فوتبال‌نویس یعنی در تحریریه روزنامه و خبرگزاری‌ات بنشین، هیچ‌جا نرو و تحلیل و گزارش و خبر و مصاحبه بنویس. یعنی سر تمرین نرو، سر مسابقات نرو، وارد ورزشگاه‌ها نشو اما بنویس. یعنی هیچ اعزامی نرو، با تیم ملی هیچ سفری نرو ولی پابه‌پای خبرنگاران مرد کار کن و ارتباطات را محکم نگه دار و در بهترین حالت شاید به شما اجازه بدهند در فضایی سوپر امنیتی به هتل‌ها بروید و در لابی هتل مصاحبه‌ای بگیرید که سخت می‌شود چنین مصاحبه‌ای سوخته نباشد.»

«شکوفه موسوی» با بیش از ۱۵ سال سابقه سردبیری برنامه های ورزشی «رادیو جوان» و یکی از فعالان خبری ورزش بانوان در واکنش به محبوس شدن همکارانش و همین طور موانع جدیدی که وزارت ورزش و جوانان برای خانم های خبرنگار به وجود آورده، در صفحه توییتر خود نوشته است: «ایستادیم، جنگیدیم و اینی که امروز نامش #ورزش_زنان و خبرنگاری ورزشی خانم‌ها است را در طی سال ها، ده ها نفری باهم رقم زدیم. باز هم می‌ایستیم و پاپس نمی‌کشیم.»

دو دختر خبرنگار محبوس در تبریز فعلا از سوی «انجمن روزنامه نگاران ورزشی ایران» دعوت به سکوت شده اند. این انجمن بیانیه ای صادر کرده و در آن نوشته است: «این انجمن انتظار دارد مسوولان برگزاری این رویداد ضمن عذرخواهی در ارتباط با اتفاق های رخ داده، توضیحات قانع کننده ای ارایه کنند.»

توضیحاتی که از سوی فدراسیون بسکتبال ارایه شده اما قابل تامل است. می گویند در قفل نبوده و شاید اگر کمی بگذرد، حراست وزارت ورزش اعلام کند که اصلا دری وجود نداشته است که قفل شود!

حراست وزارت ورزش و جوانان فعلا اسبی دارد که خوب علیه دختران خبرنگار ایرانی می تازد. فریبا محمدیان، معاون بانوان وزارت خانه هم گاهی به همین اسب شلاق می زند.

پیام یونسی‌پور

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا