زحمتکشان

سونامی تعطیلی کارخانه ها ؛ مورد عجیب کاشی اصفهان

یک ماه توقف تولید، ماه ها پرداخت نشدن حقوق کارگران و مدت ها خالی بودن کرسی مدیریت، داستان کارخانه کاشی اصفهان است که به گفته کارکنانش انواع پیگیری ها برای حل این مشکلات هیچ نتیجه ای نداده است.

تعطیلی کارخانه های تولیدی در استان اصفهان خبر جدیدی نیست. توقف فعالیت کارخانه قدیمی پلی اکریل، نساجی، فرش ماشینی،کارخانه قند کامیاب، کاشی نیلو، کاشی اصفهان، تنها بخشی از بحران خاموش شدن موتور صنایع بزرگ و کوچک در نصف جهان هستند.

رکود اقتصادی، خشکسالی و البته واردات بی رویه که عمدتاً از سوی دانه درشت های اقتصادی و با پشتوانه دولت انجام می شود، از دلایل عمده افت فعالیت صنایع در استان اصفهان هستند.

پیش تر خبر افت فاحش سطح رفاه در اصفهان و قرار گرفتن این منطقه در فهرست فقیرترین استان های کشور را در استان وایر منتشر کردیم. از کار افتادن صنایع این استان در چند سال اخیر قطعاً یکی از دلایل عمده جایگاه نگران کننده آن در جدول فقر کشور است.

تنها بر اساس یکی از تخمین ها در سال گذشته حدود ۲۳ هزار نیروی کار در استان اصفهان بیکار شده اند.

در شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان که صنایع کوچک را در خود جا داده هم اکنون حدود ۳۰ درصد واحدهای صنعتی راکد و ۳۰ درصد با زیر ظرفیت اسمی خود فعال هستند.

امروز رئیس شورای اسلامی کار کارخانه کاشی اصفهان با بیان اینکه برای پیگیری مشکل ۳۵۰ کارگر کاشی اصفهان، امروز به استانداری مراجعه کرده‌ایم، گفته: “از حدود یک ماه پیش تولید متوقف شده و وعده‌های مسئولان نیز به سرانجام نرسیده‌ است.”

رضا صالحی از حدود ۹ ماه محرومیت کارخانه کاشی اصفهان از مدیرعامل به خبرگزاری ایلنا اطلاع داده ” تا یک ماه پیش شورای اسلامی کار به کمک کارگران، کارخانه را مدیریت کرد و تولید را ادامه داده است و در نهایت یک ماه پیش، تولید به طور کامل متوقف شد و دیگر نتوانستیم به دلیل کمبود بودجه و عدم حمایت، ادامه دهیم.”

او همچنین درباره بی نتیجه بودن پیگیری ها برای ادامه فعالیت این مرکز تولیدی گفته است که ” بارها به مقامات استانی مراجعه کرده‌ایم اما هیچ پاسخی نگرفته‌ایم. ۳۵۰ کارگر، ماه‌ها مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند و وعده‌هایی که داده‌اند، اجرایی نشده‌است. به عنوان اعضای شورای اسلامی کار کارخانه دیگر نمی‌دانیم به کجا مراجعه کنیم و چطور راهی برای برون‌رفت از این اوضاع بیابیم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا