گوناگون

سازوکار اتحادیه‌ اروپا برای حفاظت از منافع شرکت‌های اروپایی در صورت خروج‌ احتمالی آمریکا از برجام

“دنیس چایبی” رئیس بخش ایران در سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس اقتصادی “یورو مانی” که روز پنجشنبه ۸ فوریه/ ۱۹ بهمن در پاریس برگزار شد، ساز و کارهای اتحادیه اروپا برای حمایت از شرکت های اروپایی در حال همکاری تجاری با ایران را در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تشریح کرد.

“دنیس چایبی” گفت: درصورتی که آمریکا از توافقد هسته ای با ایران خارج شود و تحریم های بین المللی فرا سرزمینی خود را علیه ایران و شرکت هایی که با این کشور تعامل تجاری دارند گسترش دهد، اتحادیه اروپا می تواند با وضع قوانین جدیدی از معاملات شرکت‌های اروپایی با ایران در برابر تحریم‌های آمریکا حفاظت کند.

این مقام اتحادیه اروپا گفت: ما در حال بررسی گزینه های مختلفی هستیم. پیشبرد چنین کاری از نظر قانونی پیچیده نیست، چون ابزارهای قانونی لازم وجود دارند و این موضوع به یک بحث و مذاکره بزرگ در داخل اتحادیه اروپا نیاز ندارد. وی گفت: یکی از گزینه هایی که احتمالا توسط اتحادیه اروپا احیا خواهد شد، “قوانین بلوکه کردن” خواهد بود.

“دنیس چایبی” در این باره توضیح داد که این مقررات در سال ۱۹۹۶ در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون و در واکنش به تحریم های بین المللی آمریکا علیه کوبا وضع شد. اتحادیه اروپا در آن زمان و با تصویب این قوانین اعلام کرد که آمریکا با وضع این تحریم های فرا سرزمینی استقلال سیاسی و اقتصادی و حق حاکمیت کشورهای اروپایی را نقض می کند.

دنیس چائیبی گفت: مقررات اتحادیه اروپا در این زمینه می تواند احیا شده و دوباره به مورد اجرا گذاشته شود، اما اجرایی شدن آن در شرایطی ضرورت دارد که آمریکا قصد داشته باشد تا تحریم های فرا سرزمینی خود در ارتباط با توافق هسته ای را مجداداً احیا کرده و آنها را به اجرا بگذارد. نمی توان این مقرارات را پیشاپیش به عنوان یک اقدام حفاظتی پیشگیرانه به مورد اجرا گذاشت.

رویترز گزارش می دهد پس از آنکه تحریم های اقتصادی علیه ایران با اجرای توافق هسته ای بین قدرت های جهانی و تهران و اجرایی شدن برجام لغو شد، کشورهای اروپایی به دنبال افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری با ایران بوده اند. اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر در ماه ژانویه وعده داده است تا در صورتی که فرانسه، بریتانیا و آلمان ، توافق هسته ای با ایران را تغییر ندهند، امریکا از برجام خارج شده و تحریم های آمریکا علیه تهران در ارتباط با پرونده هسته ای را بار دیگر اعمال خواهد کرد.

ترامپ تهدید کرده است که این آخرین باری بوده است که توافق هسته ای با ایران را تایید کرده است و در صورتی که این توافقنامه اصلاح نشود، آمریکا از برجام خارج خواهد شد. این در حالی است که اتحادیه اروپا بارها بر پایبندی خود به مفاد توافق هسته ای با ایران تاکید کرده است. اما، در صورتی که واشنگتن از برجام خارج شود، اروپا نگزیر است تا به دنبال راهکارهایی باشد تا تاثیر تحریم های احتمالی فرا سرزمینی آمریکا بر شرکت های اروپایی را که در حال همکاری با ایران هستند، کاهش دهد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا