فرهنگی

فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در حد صفر/محصول مفرح و مبتذل ابراهیم حاتمی‌کیا!

در حالیکه بسیاری از منتقدان سینما،‌ کیفیت اغلب فیلم‌های جشنواره فجر امسال را در حد نازل و ضعیفی ارزیابی کرده‌اند، ستاد جمع آوری آرا مردمی جشنواره فیلم فجر، مطابق روزهای گذشته، اسامی شش فیلم برتر از نگاه مردم را اعلام کرد.

«تنگه ابوقریب» بهرام توکلی، «به وقت شام» ابراهیم حاتمی کیا، «مغزهای کوچک زنگ زده» هومن سیدی، «لاتاری» محمدحسین مهدویان، «چهارراه استانبول» مصطفی کیایی و «بمب یک عاشقانه» پیمان معادی. شش فیلمی هستند که تا امروز بالاترین آرا را در میان رای های مردمی داشته اند، نکته جالب توجه خارج شدن «عرق سرد» از فهرست محبوب‌ترین‌هاست. اتفاقی که شاید با مخالفت رسانه های اصولگرا با مضمون این فیلم بی‌ربط نباشد. نکته جالب توجه محبوب‌ترین‌های آرای مردمی غیبت «مصادره» است. فیلمی که صف های عریض و طویلی دارد و عطاران در آن هنرنمایی میکند اما جایی میان محبوب‌ها ندارد، همان طور که «به وقت شام» حاتمی کیا که خیلی هم محبوبیت نداشته در آرای مردمی جزو برترین‌ها قرار گرفته است!

دیرور( پنج شنبه ۱۹ بهمن ماه) و دو روز مانده تا پایان جشنواره فیلم‌هایی در سینمای رسانه ها به نمایش درآمد که کیفیت آن ها صدای بسیاری از منتقدان و خبرنگاران را درآورد و درخواست جمعی از منتقدان «مستقل» برای احیای زرشک زرین؛ پررنگ و رسانهای شد. در این‌ روز؛ سه فیلم «جشن دلتنگی» به کارگردانی پوریا آذربایجانی، «هایلایت» به کارگردانی اصغر نعیمی و «ماهورا» به کارگردانی حمید زرگرنژاد به نمایش درآمد که از میان آنها فقط فیلم سوم تا حدودی تماشاگران را بیشتر در سالن نگه داشت و رضایت نسبی آنها هم پس از پایان فیلم بخاطر واقعی بودن داستان بود.

در «جشن‌ دلتنگی» ،فیلم از نیمه‌های ماجرا خسته کننده شد و دقایقی پس از شروع تماشاگران قابل توجهی را مجبور کرد تا سالن را ترک کنند. این اتفاق در دو فیلم دیگر هم تکرار شد با این تفاوت که میزان انتقاد و اعتراض نسبت به فیلم‌ «هایلایت» بیشتر بود. البته فیلم «جاده قدیم» منیژه حکمت، یا «امپراطور جهنم» پرویز شیخ طادی هم مشتریان زیادی ندارند.

میزان انتقاد از این فیلمها به قدری بود که تا پایان شب خیلی از خبرنگاران و منتقدان از فیلمهای روز هفتم گله می‌کردند و متعجب بودند که چه لزومی داشته این فیلمها با این کیفیت پایین به بخش رقابتی جشنواره راه پیدا کنند. یکی از خبرهای مهم در این روز به معرفی نامزدهای جشنواره مربوط می شد که یکی از مدیران جشنواره در یک برنامه رادیویی اعلام کرد که برای جلوگیری از کم‌رونق شدن جشنواره در روز آخر برخلاف سالهای قبل، اسامی کاندیداها تقریبا ۲۴ ساعت قبل از مراسم اختتامیه و پس از پایان آخرین فیلم جشنواره اعلام می‌شود که آن هم احتمالا در یک نشست خبری انجام خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا