زحمتکشان

سندرم «کاروشی» تهدیدی برای سلامت پرستاران

علی محمد آدابی معتقد است؛ از یکسو فشار ناشی از اجرای طرح تحول نظام سلامت که حجم کاری پرستاران را زیاد کرده است و از سوی دیگر دغدغه معاش، پرستاران در سراسر کشور را نسبت به سندرم کاروشی آسیب‌پذیر کرده است.

علی محمد آدابی (رئیس سازمان نظام پرستاری کشور) در ارتباط با فشار کاری پرستاران به خبرنگار ایلنا گفت: از زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت، مرگ ۱۷ پرستار در سراسر کشور رخ داده که همه آنها مشکوک به سندرم «کاروشی» یا مرگ بر اثر فشار کاری بوده است.

به گفته این فعال صنفی پرستاری، هرگاه یک نیروی کاری برای چهار روز متوالی بیش از ۱۲ ساعت کار کند، بافت‌های بدنش دچار تغییر شده و درنتیجه، وی مستعد مرگ ناگهانی خواهد شد.

آدابی گفت: ۱۷ پرستارِ موردنظر که در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی مشغول کار بودند، بین ۲۵ تا ۴۵ سال سن داشتند و برای همین به عنوان نیروی جوان محسوب می‌شدند اما همگی پیش از آنکه ناگهانی فوت کنند، فشار کاری زیاد را متحمل شده بودند و علت درگذشت هیچکدام ناشی از بیماری یا عامل دیگری نبوده است.

این فعال صنفی در خصوص علل شیوع سندرم کاروشی در میان کادر پرستاری، گفت: از یکسو فشار ناشی از اجرای طرح تحول نظام سلامت که حجم کاری پرستاران را زیاد کرده است و از سوی دیگر دغدغه معاش، خانواده کادر پرستاری در سراسر کشور را نسبت به سندرم کاروشی آسیب‌پذیر کرده است.

آدابی ادامه داد: از زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت، اقدامی جهت تکمیل کادر پرستاریِ بیمارستان‌ها صورت نگرفته است؛ همین مساله باعث شده تا این نیرو در محل کار خود مجبور به انجام اضافه‌کاری‌های سنگین شود، همچنین مشکلات اقتصادی پرستاران را وادار کرده برای تامین هزینه‌های زندگی در مراکز بیمارستانی غیر از محل کار اصلی خود شاغل شوند.

این فعال صنفی افزود: در هر صورت وقتی مراجعه بیماران به مراکز درمانی دولتی و خصوصی افزایش می‌یابد، سلامتی کادر پرستاری و کادر پزشکی در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

آدابی مدعی است سازمان نظام پرستاری کشور با غربالگری گزارش‌های مربوط به فوت کادر پرستاری، به این اطلاعات دست یافته است. وی افزود: نتیجه این تحقیقات به معاونت پرستاری وزارت بهداشت منتقل شده و امیدواریم از این طریق از فشار وارده بر کادر پرستاری بکاهیم.

وی گفت: تا این لحظه به خاطر هشدارهایی که به مدیران پرستاری کشور و خود اعضای کادر پرستاری داده شده، از اضافه‌کاری‌های اجباری کاسته شده اما هنوز دغدغه معاش برای سلامتی پرستاران یک عامل تهدید محسوب می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا