گوناگون

ورود تیم امنیتی وزارت ارتباطات به موضوع هک وبسایت سه روزنامه

پس از حمله هکرها به سایت روزنامه‌های قانون، آرمان و ستاره صبح و انتشار خبر درگذشت علی خامنه‌ای در شب ۳۹مین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، تیم امنیت شبکه وزارت ارتباطات، از مردم خواست به شایعات و تبلیغات خبری توجه نکنند…

شامگاه شنبه ۲۱ بهمن خبر ساختگی درگذشت رهبر جمهوری اسلامی برای مدتی روی سایت‌های چند روزنامه ایرانی قرار گرفت. این سایت‌ها سپس از دسترس خارج شدند. مدیر بخش امنیت شبکه وزارت ارتباطات، به خبرگزاری «ایسنا» گفته که از دسترس خارج شدن سایت روزنامه‌های آرمان و ستاره صبح با هماهنگی این تیم انجام گرفت و اطلاعات کامل‌تر پس از بررسی‌های کامل فنی اعلام خواهد شد.

خبر درگذشت علی خامنه‌ای نخست در سایت روزنامه قانون منتشر شد.

علیرضا شاکر، سردبیر سایت قانون به خبرگزاری ایلنا گفته است: «این خبر بلافاصله مورد سوءاستفاده عوامل ضدانقلاب قرار گرفت.»

او گمانه‌زنی کرده که حمله اینترنتی از سرورهای خارج از کشور سازماندهی شده بودند:«سریع‌ترین کار ممکن تا قبل از برگرداند سایت به شرایط عادی، از دسترس خارج کردن دامنه بود که بلافاصله اقدام کردیم.» خبرگزاری فارس، نزدیک به محافل امنیتی و نظامی می‌نویسد که سرورهای همه سایت‌های هک شده در تهران است اما آی‌پی حمله کنندگان به خارج کشور تعلق دارد. فارس افزوده که طبق بررسی‌های ابتدایی، نرم افزار پشتیبانی سایت هر سه روزنامه هک شده، مشترک بوده است: «سایت‌های هر سه روزنامه مذکور و تعداد دیگری از روزنامه‌های کشور از همین نرم‌افزار بهره می‌برند و احتمال هک شدن آنها همچنان وجود دارد.»

خبرگزاری ایلنا می‌نویسد پلیس فتا نیز پیگیری مسئله را بر عهده گرفته است. خبری نیز در کانال‌های تلگرامی پیرامون هک شدن سایت فرارو رد و بدل شده؛ اما مسئولان این سایت خبر را تکذیب کرده‌اند. صبح یکشنبه ۲۲ بهمن، رئیس تیم امنیت شبکه وزارت ارتباطات، از مردم درخواست کرد که به شایعات و تبلیغات خبری توجه نکنند. او افزود که وزارت ارتباطات گزارشی در خصوص حملات اینترنتی دیگر نداشته و مدیران رسانه‌هایی که مدعی چنین حملاتی می‌شوند، باید شخصا پاسخگوی ادعای خودشان باشند.

رسانه‌های داخلی ایران، همگی موضوع هک شدن وبسایت‌های یاد شده را پوشش داده‌اند اما ابا کرده‌اند که بنویسند مضمون خبر ساختگی چه بود. هیچ اسکرین شاتی نیز از صفحه‌بندی و نوع ارائه این خبر در آنها دیده نمی‌شود. در گزارش‌های آنها تنها به عبارت «اخباری جعلی» اشاره شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا