گوناگون

نامه چهار انجمن علمی پیرامون ابهامات و سوالات درباره دلایل دستگیری و مرگ دکتر کاووس سیدامامی

انجمن علوم سیاسی، انجمن جامعه شناسی، انجمن مطالعات صلح و انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات نامه به روحانی را امضا کرده اند …

چهار انجمن علمی دانشگاه های ایران در نامه ای به حسن روحانی خواستار روشن شدن دلایل مرگ کاووس سیدامامی، استاد جامعه شناسی و از مدافعان محیط زیست، در زندان شدند. کاووس سیدامامی در ٢۴ ژانویه گذشته توسط مقامات امنیتی ایران دستگیر و زندانی شد و مدتی بعد مقامات جمهوری اسلامی به خانواده ی وی اطلاع دادند که او در زندان خودکشی کرده است.

به گزارش خبرگزاری ها، مقامات ایران مدعی اند که کاووس سیدامامی، بنیانگذار بنیاد حمایت از حیات وحش در ایران، پس از دستگیری به اتهاماتش مبنی بر جاسوسی به سود قدرت های خارجی اعتراف کرده و هفت تن از اعضای بنیاد او به همین اتهام در بازداشت به سر می برند.

چهار انجمن علمی در نامه شان به حسن روحانی نوشته اند که جامعه ی علمی و طرفداران محیط زیست ایران از شنیدن خبر مرگ دکتر کاووس سیدامامی در زندان بهت زده شده اند و شایعات و اظهارات مربوط به دستگیری و مرگ کاووس سیدامامی در زندان را غیرمعتبر می دانند. آنها از حسن روحانی خواسته اند که فوراً تحقیقات جدی را برای روشن شدن دلایل مرگ کاووس سیدامامی در زندان در دستور کار قرار بدهد و نهادهای مسئول را وادار به پاسخگویی در این مورد بکند.

در حالی که شنبه گذشته دادستان تهران، عباس جعفری دولت آبادی، گفت که کاووس سیدامامی در زندان خودکشی کرده است، معاون اول رئیس قوه ی قضائیه ایران، غلامحسین محسنی اژه ای، از جزئیات این “خودکشی” ابراز بی اطلاعی کرده است.

سیدامامی دومین شهروند کانادایی ایرانی تبار است که در زندان های جمهوری اسلامی ایران جان خود را از دست می دهد. در سال ٢٠٠٣ زهرا کاظمی، عکاس-خبرنگار کانادایی ایرانی تبار، در زندان اوین کشته شد و گقته شد سعید مرتضوی عامل قتل وی معرفی بوده است. سعید مرتضوی به خاطر این اتهام هیچ وقت در برابر دادگاه قرار نگرفت. آن قتل برای سال های مناسبات ایران و کانادا را تیره کرد. جمهوری اسلامی ایران تابعیت دوگانه را نمی پذیرد و با زندانیان دوتابعیتی همانند دیگر شهروندان ایرانی رفتار می کند.

چهار انجمنی که نامه به حسن روحانی را امضا کرده اند، انجمن علوم سیاسی ایران، انجمن جامعه شناسی ایران، انجمن مطالعات صلح ایران و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات هستند.

 

 

 

انجمن علوم سیاسی ایران

انجمن جامعه شناسی ایران

انجمن مطالعات صلح ایران

انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا