بین‌المللی

نمایندگان کرد پارلمان عراق را تحریم کردند

تصویب بودجه در پارلمان ملی عراق به تعویق افتاده است. گروهی از نمایندگان کرد در مجلس عراق تهدید کردند تا زمانی که با خواست افزایش بودجه اقلیم موافقت نشود، در نشست بررسی بودجه حاضر نخواهند شد…

به گزارش رادیو زمانه، نمایندگان کرد با عدم حضور در جلسه بررسی بودجه سالانه عراق مانع تصویب آن شدند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که دولت مرکزی عراق با افزایش بودجه اقلیم کردستان مخالفت کرد.

سلیم الجبوری سخنگوی پارلمان عراق دوشنبه ۱۲ فوریه/ ۲۳ بهمن گفت که تصویب بودجه ۲۰۱۸ غیرقانونی و خلاف قانون اساسی است.

به گفته او مجلس موافق ادامه کاهش حقوق کارکنان دولتی نیست.

بغداد از دو سال قبل به دلیل کاهش درآمدهای نفتی سیاست‌های ریاضتی را در پیش گرفته که بر مبنای آن حقوق کارکنان دولتی کاهش یافته است.

کاهش حقوق کارکنان دولتی طی دو سال گذشته به اعتراض‌های متعددی در مناطق تحت کنترل حکومت اقلیم کردستان انجامید.

شبکه خبری «روداو» دوشنبه گزارش کرد که بار دیگر معلمان در سلیمانیه، حلبچه و چند شهر دیگر تظاهرات کردند. معلمان معترض اقلیم کردستان دو ماه دستمزد دریافت نکرده‌اند.

حیدر عبادی رئیس جمهوری عراق پیش از این وعده کرده بود که با تامین بودجه وزارت آموزش، حقوق معوق معلمان پرداخت شود.

با این حال حکومت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق هنوز در باره بودجه سال آینده به توافق نرسیده‌اند.

فراکسیون نمایندگان کرد در پارلمان عراق از دولت مرکزی خواسته است که بودجه اقلیم را از ۱۲.۵ درصد به ۱۷ درصد کل بودجه افزایش دهد و به توصیه صندوق بین المللی پول توجه کند.

فراکسیون نمایندگان کرد پارلمان عراق از عصر یکشنبه ۱۱ فوریه /۲۲ بهمن در جلسات بررسی بودجه شرکت نکرده است.

یکی از این نمایندگان به تلویزیون «روداو» گفته است که تحریم مجلس تا هنگامی که با افزایش بودجه اقلیم کردستان به ۱۷ درصد موافقت نشود، ادامه خواهد داشت.

پارلمان عراق در حالی نمی‌تواند برای تصویب بودجه به توافق دست یابد که وزیر عمران این کشور صبح دوشنبه ۱۲ فوریه در کنفرانس بازسازی عراق که به مدت سه روز در کویت برگزار خواهد شد، منابع مالی مورد نیاز برای بازسازی این کشور را ۸۸.۲ میلیارد دلار اعلام کرد.

در پیوند با همین موضوع صندوق بین‌المللی پول نیز خسارت ناشی از جنگ با داعش در عراق را ۴۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برآورد کرده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا