گوناگون

حزب حاکم آفریقای جنوبی: رئیس‌جمهور باید کنار برود

رسانه‌های آفریقای جنوبی از درخواست حزب حاکم برای کناره‌گیری رئیس‌جمهور این کشور خبر می‌دهند. هنوز روشن نیست که جیکوب زوما از سمت خود چشم‌پوشی کند.

جیکوب زوما، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی

بنا بر گزارش تلویزیون دولتی SABC، سیریل راماپوزا، رهبر حزب حاکم کنگره ملی آفریقا (ای‌ان‌سی) شخصا اولتیماتوم ۴۸ ساعته برای کناره‌‌گیری رئیس‌جمهور را به اطلاع زوما رسانده است.

اما به نظر می‌رسد که جیکوب زوما قصد دارد در سمت خود باقی بماند. سخنگوی رئیس‌جمهور گزارش‌هایی که بر پذیرش کناره‌گیری از سوی زوما دلالت می‌کردند را نادرست خوانده است.

در گزارش‌ خبرگزاری‌ها آمده که حزب “ای‌ان‌سی” در جلسه‌ای ۱۳ساعته که پشت درهای بسته در هتل پرتوریا برگزار شده بر سر کناره‌گیری او به توافق رسیده است. در صورتی که زوما به این درخواست تن در ندهد قدم بعدی رأی اعتماد در پارلمان خواهد بود.

چیرگی بر انواع بحران‌ها

جیکوب زوما را هنرمند غلبه بر انواع بحران‌های سیاسی می‌خوانند. رئیس‌جمهور ۷۵ساله آفریقای جنوبی ۱۰ سال را در زندان گذراند، علیه رژیم نژادپرست آپارتاید مبارزه مسلحانه کرد و انواع رسوایی‌ها و توطئه‌های سیاسی را پشت سر گذاشت.

حزب حاکم “ای‌ان‌سی” از شروع سال ۲۰۱۸ به دنبال برکناری زوماست. سیریل راماپوزا در دسامبر ۲۰۱۷ به عنوان رهبر و جانشین زوما در این حزب انتخاب شد. حزب اینک برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در سال ۲۰۱۹ بیش‌تر به این سیاستمدار و مولتی‌میلیونر چشم امید دوخته است. احزاب اپوزیسیون نیز خواستار انحلال پارلمان بعد از کناره‌گیری زوما شده‌اند تا زمینه برای انتخابات جدید به‌سرعت فراهم شود.

فهرستی بلند از اتهام‌های فساد

جیکوب زوما می‌تواند رسما تا میانه سال ۲۰۱۹ بر مسند قدرت باقی بماند. این سیاستمدار که از سال ۲۰۰۹ این مقام را یافته مدت‌هاست که با اتهام‌های فساد روبروست. از جمله این که او زمانی که معاونت ریاست جمهوری را در سال‌های دهه ۱۹۹۰ عهده‌دار بوده معامله‌ تسلیحاتی میلیاردی انجام داده است.

محبوبیت زوما بلافاصله بعد از آغاز ریاست جمهوری او در سال ۲۰۰۹ کاهش یافت، چون روشن شد که او برای ملک شخصی خود در جنوب کشور به بهانه تدابیر لازم امنیتی حدود ۲۵۰ میلیون راند آفریقای جنوبی (تقریبا ۱۷ میلیون یورو) از خزانه دولت خرج کرده است. این پول برابر با مخارج ۱۰۰ خانوار در یوهانسبورگ است، آن هم در کشوری که اغلب مردم آن هنوز هم در فقر زندگی می‌کنند.

زوما در سال ۲۰۱۴ دومین دوره ریاست جمهوری خود را در سایه ‌اتهام‌‌‌های پارتی‌بازی ‌برای برادران گوپتا و هموار کردن راه برای تجارت و نفوذ این خانواده ثروتمند در سیاست و همچنین انتصاب وزرا و مدیران شرکت‌های دولتی آغاز کرد. شعار “زوما باید برود” ره‌آورد این اتهام‌ها بود که از سوی تظاهرکنندگان در سراسر کشور گفته می‌شد. با این حال هرگز به‌طور رسمی علیه زوما طرح اتهام نشد.

آفریقای جنوبی با ۵۵ میلیون نفر جمعیت عضوی از گروه “بریکس” متشکل از اقتصادهای نوظهور است. اما در دوران زوما اقتصاد این کشور دچار رکود شد. شرکت‌های دولتی به شدت مقروض هستند. سیستم آموزشی فرسوده و نرخ بیکاری بر اساس آمارهای رسمی نزدیک به ۲۸درصد است، اگر چه آمارهای حقیقی بسیار بیش از این برآورد می‌شوند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا